Nowe posty

Autor Wątek: Sterowniki wi-fi do Debiana  (Przeczytany 3662 razy)

Offline Dilectus

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Sterowniki wi-fi do Debiana
« dnia: 2013-07-11, 08:53:34 »
Mam laptop Lenovo 3000 N500. Niestety, Linux Debian nie widzi sieci bezprzewodowej. Potrzebne są odpowiednie sterowniki. Skąd mogę je ściągnąć?

alvaro

  • Gość
Sterowniki wi-fi do Debiana
« Odpowiedź #1 dnia: 2013-07-11, 10:16:39 »
Gdy jakiś podzespół nie działa należy sprawdzić jego vendor id oraz device id i na podstawie tych informacji szukać rozwiązania.
Dla urządzeń PCI/PCI Express/Mini-PCI/Mini-PCIe/Express Card (również tych zintegrowanych w chipsecie) można użyć do tego celu lspci:
lspci -v -nn
Aby sprawdzić urządzenia USB (niektóre karty WLAN, adaptery Bluetooth, itd.) można się posłużyć lsusb.
Do sprawdzenia kart PCMCIA służy lspcmcia.

Tak się składa, że ktoś zamieścił w Internecie wyniki tego pierwszego polecania dla laptopa Lenovo 3000 N500.

Nas interesuje fragment dotyczący WLAN:
Cytuj
04:00.0 Network controller [0280]: Intel Corporation PRO/Wireless 5100 AGN [Shiloh] Network Connection [8086:4237]
   Subsystem: Intel Corporation Device [8086:1211]
   Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 2296
   Memory at f4200000 (64-bit, non-prefetchable) [size=8K]
   Capabilities: [c8] Power Management version 3
   Capabilities: [d0] Message Signalled Interrupts: Mask- 64bit+ Queue=0/0 Enable+
   Capabilities: [e0] Express Endpoint, MSI 00
   Capabilities: [100] Advanced Error Reporting
   Capabilities: [140] Device Serial Number 2e-dd-43-ff-ff-fa-22-00
   Kernel driver in use: iwlagn
   Kernel modules: iwlagn
Zwracamy uwagę na 8086:4237 oraz 8086:1211.

Łatwo wyszukać w sieci następujące strony:
- wikidevi.com
- wireless.kernel.org

Po lekturze można wywnioskować, że układ może być obsługiwany przez iwlagn czy iwlwifi.

Należy zainstalować pakiet firmware-iwlwifi:
apt-get update && apt-get install firmware-iwlwifi
Szczegóły można znaleźć na stronie Debiana.

Nazwa interfejsu sieciowego powinna być widoczna po wywołaniu iwconfig:
iwconfig 2> /dev/null
W celu skanowania sieci można się posłużyć iwlist.
iwconfig 2> /dev/null | grep -v "^[[:space:]]" | awk '{print $1}' | sort | xargs -I{} iwlist {} scan
Mała uwaga na przyszłość: zadając takie pytanie na forum wypadałoby podać wersję dystrybucji oraz jądra.
grep "" /etc/*-release 2> /dev/null
uname -r
Poza tym oczywiście wyniki poleceń lspci/lsusb/lspcmcia.

Istnieją programy działające w trybie graficznym podające informacje na temat komponentów komputera. Do takich aplikacji zaliczają się m. in. lshw-gui/lshw-gtk oraz hardinfo.

Offline Dilectus

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 25
    • Zobacz profil
Sterowniki wi-fi do Debiana
« Odpowiedź #2 dnia: 2013-07-11, 12:10:40 »
Hmm... Alvaro... Wybacz, ale nie rozumiem tego, co napisałeś. Nie znam kompletnie Linuxa i to są moje pierwsze próby. Chciałem mieć Linux i ktoś podpowiedział mi, że Debian będzie odpowiedni, więc go postawiłem. Okazało się, że nie widzi sieci bezprzewodowej i poradzono mi, żebym skombinował odpowiednie sterowniki do mojego komputera. Próbuję więc znaleźć je przez Forum Linuxa. Nie mam pojęcia, jak się posłużyć kodami, które cytujesz. Gdzieś je zapewne trzeba wpisać, ale gdzie?

Dziękuję za odpowiedź i proszę, wyjaśnij mi, jak kompletnemu leszczowi, co mam zrobić, żeby Debian zainstalowany na komputerze Lenovo 3000 N500 zobaczył sieć bezprzewodową...

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Sterowniki wi-fi do Debiana
« Odpowiedź #3 dnia: 2013-07-11, 12:24:20 »
Uruchom terminal i podaj wyniki poleceń, o które prosił kolega wyżej oraz wyniki poniższych poleceń.

ifconfig -a
iwconfig
lspci -k
lsmod