Nowe posty

Autor Wątek: Znikający Linux Mint 15  (Przeczytany 2412 razy)

alekhine

  • Gość
Znikający Linux Mint 15
« dnia: 2013-06-09, 21:20:10 »
Od pewnego czasu chciałem wrócić do świata linuksów. Pamiętam, że kiedyś używałem Minta 9 na laptopie, więc nie spodziewałem się żadnych problemów, kiedy godzinę temu zbootowałem instalator z pendrive'a...

Do rzeczy. Instalacja przebiega dość hmmm pomyślnie, po czym jestem proszony o restart komputera. Niestety, po restarcie nie pokazuje się opcja wyboru systemu do zbootowania (od razu wczytuje się windows). Co mam zrobić, żeby taką opcję... przywrócić?

Jeżeli to coś pomoże: płyta główna AsRock P67 Pro3; linuks to Mint 15 Cinnamon; nie jestem pewien, ale chyba mam UEFI, a co do MBR/GPT - EaseUS Partition Master wskazuje MBR.

C to Windows 7, D to dane, ostatnia partycja to niby "/" z całym linuksem, ale nie wiem jak się do niego dobrać. http://i.imgur.com/AiYmoua.png/

alvaro

  • Gość
Znikający Linux Mint 15
« Odpowiedź #1 dnia: 2013-06-09, 23:04:57 »
Uruchom Mint 15 z płyty/pendrive/karty pamięci w trybie Live.

Sprawdź oznaczenia dysków i partycji za pomocą np. fdisk:
sudo fdisk -l
Możesz się posłużyć także graficznymi narzędziami typu gparted czy palimpsest (Disk Utility).

Dla ułatwienia (żeby nie poprzedzać każdej komendy wymagającej uprawnień roota "sudo ") wykonaj:
sudo su -
Zamontuj partycję linuksową:
mount /dev/sda6 /mnt
Zamiast /dev/sda6 podaj oczywiście nazwę partycji na której masz zainstalowanego Linuksa.

Następnie wykonaj:
grub-install --root-directory=/mnt/ /dev/sda
czy:
chroot /mnt grub-install /dev/sda
Oczywiście zamiast /dev/sda podaj nazwę dysku na którym masz zainstalowanego Linuksa.

Jeśli z jakiś powodów to nie zadziała (bo brakuje grub.cfg w /mnt/boot/grub/ czy /mnt/boot/grub2/) to spróbuj:
mount --bind /proc /mnt/proc
mount --bind /dev /mnt/dev
mount --bind /sys /mnt/sys
chroot /mnt update-grub
Być może zamiast grub-install będziesz musiał użyć grub2-install a zamiast update-grub - update-grub2.

Jeśli w systemie nie będziesz miał ani grub-install ani grub2-install to zainstaluj pakiet grub2.
apt-get update
apt-get install grub2
Na PC z BIOS powinieneś mieć grub-pc zaś na komputerze z EFI: grub-efi (grub-efi-amd64 czy grub-efi-ia32).

Alternatywnie możesz posłużyć się narzędziami typu Boot-Repar-Disk.

alekhine

  • Gość
Znikający Linux Mint 15
« Odpowiedź #2 dnia: 2013-06-10, 08:33:04 »
Na samym początku dowiedziałem się, że na moim dysku partycje są trochę inaczej rozłożone, niż to sobie wyobrażałem, ale rzeczywiście sda zawierała linuksa.

Już wykonanie pierwszej komendy z grub-install naprawiło problem. Sypnęło pewnym błędem... ale już zapomniałem jego treści. W każdym razie całość zdaje się teraz działać... Dzięki za fachową pomoc :)

Mam grub-install, ale dalej nie wiem, czy to BIOS czy też nie. W zainstalowanym już systemie mam:
grub-editenv          grub-mkdevicemap      grub-mkrescue
grub-fstest           grub-mkfont           grub-mkstandalone
grub-install          grub-mkimage          grub-mount
grub-install.real     grub-mklayout         grub-probe
grub-kbdcomp          grub-mknetdir         grub-reboot
grub-menulst2cfg      grub-mkpasswd-pbkdf2  grub-script-check
grub-mkconfig         grub-mkrelpath        grub-set-default