Nowe posty

Autor Wątek: co się dzieje - padają mi linuksy - initramfs  (Przeczytany 3563 razy)

pawo12

  • Gość
co się dzieje - padają mi linuksy - initramfs
« dnia: 2013-06-12, 13:01:14 »
Witam. Piszę, bo mam ostatnio problemy z różnymi linuksami. Otóż w ciągu dwóch ostatnich tygodni padło mi 6 linuksów. Za każdym razem to samo - włączam komputer i wyświetla się ta wbudowana konsola z napisem "initramfs". W ostatnim czasie w ten sam sposób padły mi: Mageia 3, PCLinuxOS 2013, Pardus, Mint zwykły, Mint Debian i Zorin OS. W dwóch przypadkach wina była częściowo moja - przy restartowaniu komputera, wszystko mi tak jakby zamarło. Czekałem dużo czasu, ale nic się nie działo, więc wyłączyłem laptopa naciskając ten przycisk u dołu, którego się używać nie powinno, ale jak nic nie reagowało, to trzeba było. Natomiast w pozostałych czterech przypadkach komputer został zamknięty prawidłowo. Wyłączam komputer normalnie, on się zamyka, a kiedy następny raz go uruchamiam, mam właśnie ten błąd i tę czarną konsolę, a ponieważ nie potrafię sobie poradzić z naprawą tego, to za każdym razem instaluję inne distro i już w tej chwili instaluję siódme - Point Linuxa.

Myślałem, że może z komputerem coś jest, ale obok mam zainstalowanego Windowsa Vistę, który działa bez zarzutu, a przecież gdyby to był poważny problem z komputerem, to i Windows by szwankował. Zupełnie nie wiem co robić. Nie chcę codziennie instalować nowej dystrybucji, bo poprzednia mi padła w ten sposób :/ Zastanawiam się nad zainstalowaniem PC-BSD, z którego korzystałem kiedyś i byłem nim zachwycony, ale wolałbym pozostać przy linuksach.

Z góry dziękuję za pomoc

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3066
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
co się dzieje - padają mi linuksy - initramfs
« Odpowiedź #1 dnia: 2013-06-12, 14:31:01 »
Powiem tak, swojego czasu miałem 18GB RAM w maszynie (3x2GB + 3x4GB). Któregoś pięknego poranka zaczęły mi się kwasić kompilacje w Gentoo (losowo) - sam system działał mniej więcej OK. Pod windowsem było wszystko OK. W końcu wkurzyłem się i odpaliłem memtesta - okazało się, że jeden moduł 4GB poszedł się pieścić (uszkodziło całą jedną kolumnę pamięci).

Tak więc z faktu, że Windows działa nie wynika, że wszystko jest OK.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

pawo12

  • Gość
co się dzieje - padają mi linuksy - initramfs
« Odpowiedź #2 dnia: 2013-06-12, 15:37:32 »
Ja mam 3GB ramu tylko. Windows działa bez problemu, natomiast w 2 tygodnie 6 linuksów mnie tak urządziło. Teraz zainstalowałem siódmego w ciągu dwóch tygodni i zobaczymy - tym razem jest oparty bezpośrednio na Debianie Stable, ale Linux Mint Debian też mnie tak urządził i Mageia i PclinuxOS i reszta. Na razie Point Linux wydaje się dobrze działać - zainstalowany dzisiaj. Wyłączałem już komputer i po uruchomieniu jest dobrze. Linux Mint Debian już po pierwszym wyłączeniu i włączeniu komputera padł. PCLinux za to po kilku, więc może być tak, że Point Linux też do piero po kilku uruchomieniach padnie. Na razie nie kopiuję żadnych uratowanych po reszcie awarii na dysk, dopóki nie upewnię się, że przez kilka dni będzie wszystko ok.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
co się dzieje - padają mi linuksy - initramfs
« Odpowiedź #3 dnia: 2013-06-12, 16:27:50 »
Oj, sprawdz RAM i dysk.
Grzebałeś coś w grubie zanim się popsuł?
Instalowałeś coś?
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

pawo12

  • Gość
co się dzieje - padają mi linuksy - initramfs
« Odpowiedź #4 dnia: 2013-06-12, 16:50:04 »
Nic nie grzebałem. Jestem zupełnie niezaawansowanym użytkownikiem i w linuksie mało co umiem zrobić poza przeglądaniem Internetu i zainstalowaniem sobie potrzebnych aplikacji. Nie mam pojęcia, czemu padło mi tak aż 6 dystrybucji podczas gdy Windows ma się zupełnie dobrze.

darkdancer

  • Gość
co się dzieje - padają mi linuksy - initramfs
« Odpowiedź #5 dnia: 2013-06-13, 01:18:17 »
Cytat: pawo12
Mageia 3, PCLinuxOS 2013, Pardus, Zorin OS, PC-BSD
Lista dystrybucji jak przystało na naprawdę oryginalnego hipstera... Przetestuj ram i dysk jak radzą koledzy - możesz mieć uszkodzone sektory na dysku akurat w tym miejscu gdzie pchasz te systemy.