Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
2024-03-27, 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Nowy linux na stary sprzęt.  (Przeczytany 7358 razy)

mdsn87

  • Gość
Nowy linux na stary sprzęt.
« dnia: 2013-05-28, 19:38:38 »
Witam.

Szukam rady co do wyboru nowego linuxa na już dość przestarzały sprzęt:
Athlon Xp 2600+
2 GB RAM DDR400
nVidia GeForce fx5600 (128MB RAM)
płyta główna: asrock k7nf2 na nForce2

Do tej pory korzystałem z linux mint, lecz z każdą kolejną wersją sprzęt coraz gorzej sobie z nim radzi. Najgorsze jest użycie procesora, w trybie jałowym waha się między 15-30%. Poruszając szybko myszką potrafię doprowadzić je do 60%, a używanie przeglądarki to nie przerwanie 100% gdy ładuje stronę, albo odtwarza film. Komputer dobrze sobie radzi pod windowsem XP i szukam czegoś o podobnym wykorzystaniu sprzętu. Zadanie, które przed wami stawiam nie jest łatwe (wtedy bym nie prosił o pomoc, bo sam już trochę szukam na własną rękę), ze względu na pewne oczekiwania:
-choć trochę atrakcyjności wizualnej (Puppy Linux jest bardzo fajny pod względem technicznym, ale wizualnie wygląda jak... psia morda ;) ) Najbardziej wizualnie podoba mi się środowisko MATE (z niego korzystam obecnie). UNITY mnie nie przekonuje; jest zrobione jak pod tablet i równie efekciarskie i mało ergonomiczne jak metro z win8.
-jako, że obecnie korzystam z minta, przyzwyczaiłem się do prostej obsługi i instalacji oprogramowania jaką zapewnia software center UBUNTU i łatwe w użyciu paczki .deb (miło było by to zachować)
-chciałbym, żeby system wciąż był aktualny, wspierany i rozwijany (nic mi po dystrybucji, która przestała istnieć w 2005 roku, i żeby zainstalować GIMP 2.8 potrzeba 2h czarowania w terminalu.
-komputer często korzysta z połączenia internetowego na modemie usb huawei k3765 i wstyd przyznać, ale jeszcze nie rozgryzłem jak skonfigurować go poprawnie np na systemach opartych na slacku (w ubuntu pochodnych wystarczy wpiąć modem i sam sobie świetnie radzi, po przejściu przez krótki kreator).
-gotowość do pełnej pracy zaraz po instalacji będzie miłym atutem

Powinienem dodać, że na niektórych najnowszych systemach zauważyłem problemy z wtyczką flash (domyślnie mają aktualnie 11.2) i za każdym razem zamiast okna filmu w przeglądarce widzę czarny prostokąt, migoczący podczas przewijania strony. Downgrade do flasha 10 rozwiązuje problem. Zauważyłem też, że niektóre nowe systemy nie wspierają sterownika dla mojej karty, podczas testów z live CD, w terminalu między tekstem pojawiało się "śnieżenie", natomiast po samym uruchomieniu X'ów pojawiają się problemy z niepełnymi teksturami i deformacją kolorów (np. jednolite tło, wygląda jak tęcza z koszmaru narkomana ;) )

Podsumowując podstawowe preferencje:
Baza systemu: Ubuntu>DEB>Mandriva/Fedora>Slack
Środowisko graficzne: Mate>XFCE>LXDE>KDE>Gnome2>Unity(i tak nie działa poprawie pod moją grafiką)

zbig

  • Gość
Nowy linux na stary sprzęt.
« Odpowiedź #1 dnia: 2013-05-29, 13:38:44 »
Ech ... najciemniej pod latarnią ;) Próbowałeś LMDE Jest to mint oparty o debiana testing. Masz prawie wszystko co w standardowym mincie ale system jest responsywniejszy :)

mdsn87

  • Gość
Nowy linux na stary sprzęt.
« Odpowiedź #2 dnia: 2013-05-29, 15:20:37 »
To oparcie o debiana TESTING mnie trochę przeraża, ale dam szanse. Spróbuję też minta 13 xfce, wyczytałem, że można dodać mintmenu do tego GUI i jeśli będzie śmigał jak należy będę szczęśliwy. (mimo, że starsza wersja, jet to LTS, więc do 2017 będę happy)

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Nowy linux na stary sprzęt.
« Odpowiedź #3 dnia: 2013-05-29, 16:45:09 »
Czemu do 2017? Instalujesz debiana-testing z xfce zostawiasz repozytoria na testing i masz distro do końca świata i jeden dzień dłużej. Przy przejściu z Wheezy do Jessie - zero nieprzewidywalnych wysypów występujących w fedorze czy ubuntu przy upgrade do wyższej wersji. Przynajmniej na moim lapku i "starym kompie" córki debian ma się dobrze, czy to aptosid czy testing. Pozdrawiam

zbig

  • Gość
Nowy linux na stary sprzęt.
« Odpowiedź #4 dnia: 2013-05-30, 01:06:50 »
Cytuj
To oparcie o debiana TESTING mnie trochę przeraża, ale dam szanse. Spróbuję też minta 13 xfce, wyczytałem, że można dodać mintmenu do tego GUI i jeśli będzie śmigał jak należy będę szczęśliwy. (mimo, że starsza wersja, jet to LTS, więc do 2017 będę happy)
Jak zapewne doczytasz w wersji LMDE testing jest dodatkowo stabilizowany w osobnym repozytorium.
Możesz także skorzystać z Unofficial Linux Mint 13 LXDE.

f1post

  • Gość
Nowy linux na stary sprzęt.
« Odpowiedź #5 dnia: 2013-05-31, 13:54:28 »
No nie wiem, może po prostu czysty Debian... więcej propozycji nie widzę. No albo ten LMDE.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Nowy linux na stary sprzęt.
« Odpowiedź #6 dnia: 2013-05-31, 19:28:02 »
Mógłby ktoś napisać jak działa stary sprzet na LMDE ?
Bo jeśli sterowniki są te same , to zmiana systemu nic nie da.
Ja ma podobny sprzęt i jak myszką ruszałem w LXDE  to procesor 100%
Jak ruszam w PCLinuxieOS to nie widze zmian w CPU z powodu myszki,
polecam także Zen Linux , może nie są idealnie spolszczone , jeśli wogóle spolszczenie wogóle działa , ale są super lekkie na stare sprzęty tego typu,
ostrzegam tylko że pojawił się problem , pare dni temu była aktualizowana mesa,
która uniemożliwia dodanie opcji radeon która poprawiała akcelerację 3D.
Już nie wiem do kogo pisać, by to naprawić. :-(
Jak tak dalej bedzie to chyba bedzie trzeba pobrac pliki źródłowe i samemu kompilować sterowniki dla pokoleń.
Może na pupy linux będzie działać pełne wsparcie 3D bez lagów i błędów ?
Ktoś wie?
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

mdsn87

  • Gość
Nowy linux na stary sprzęt.
« Odpowiedź #7 dnia: 2013-06-13, 17:26:03 »
Zainstalowałem LMDE Mate i nie jest źle, ale ponadto dałem szanse PClinuxOS i o dziwo KDE które wydaje się być cięższe od Mate po wyłączeniu efektów pulpitu (ctrl+shift+F12) hula prześlicznie. Dłużej się ładuje GUI po zalogowaniu, ale po tym miodzio. W trybie jałowym pożera 2% procka, teraz z otwatym Firefoxem, PowerPointem (crossover), Wordem i 5 widżetami na pulpicie buja się między 5 a 20%, z tendecją do 12. Najwięcej pożera podczas zmian zawartości strony w przeglądarce (np przewijanie) ale wciąż nie dobija do 100, czyli daje rade i nie przeciążą.

Quetran

  • Gość
Nowy linux na stary sprzęt.
« Odpowiedź #8 dnia: 2013-08-02, 17:35:21 »
Polecam xubuntu http://xubuntu.org/ Czyli ubuntu - działający modem, *.deb, centrum oprogramowania ubuntu + xfce które lubisz- czyli 4% użycia procesora, i 14% ramu na moim strym lapku: http://www.arest.pl/produkt/4177/ASUS-A3H-5012-C-M-380-1-6-512-MB-60-GB-DVDRW-15-WIFI/wlasciwosci. Działa? Działa. :)