Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Debian + WM - nieaktywny AltGr, niemoznosc pisania po polsku  (Przeczytany 4314 razy)

lukaso666

  • Gość
Mam swiezo postawionego Debiana (na razie testing, ale ponizej opisany problem pojawia sie takze w sidzie u mnie) + AwesomeWM.
Na codzien uzywam trzech jezykow (domyslny polski, rosyjski + Esperanto) i zwyczajowo przelaczam je tak:

setxkbmap -option grp:switch,grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll pl,epo,ru
Problem w tym, ze przelaczajac jezyki, moge korzystac bez problemu wylacznie z rosyjskiego i Esperanto; przy polskim, "AltGr+litera" nie generuje polskich znakow - zarowno w X-ach jak i w terminalu. Problem pojawia sie w Awesome i Openboksie, natomiast znika, gdy przelaczam sie na LXDE (ktorego zwyczajowo nie uzywam) - wtedy moge pisac po polsku (uzywajac AltGr) zarowno w X-ach jak i w konsoli...

Problemem nie sa locales - wszystko dziala poprawnie. Ani w Awesome, ani w Openboksie nie mam przypisanego zadnego skrotu pod AltGr. Poza tym:

- pojedyncze setxkbmap pl niczego nie zmienia - AltGr nie tworzy polskich znakow;
- zadnego efektu po:
dpkg-reconfigure keyboard-configuration, dpkg-reconfigure console-data, dpkg-reconfigure locales
Generalnie przelaczanie jezykow dziala poprawnie, znaki diakrytyczne w Esperanto i cyrylica tez - brak jedynie mozliwosci pisania po polsku (bowiem bezproblemowo wyswietlaja mi sie wszelkie informacje z polskimi "ogonkami" - zarowno z netu jak i z komunikatow systemowych).
Zmiane jezyka sygnalizuje ostatnia dioda na klawiaturze; w przypadku przelaczenia na polski, dioda zapala sie przy kazdym nacisnieciu AltGr...

Macie jakis pomysl, jak to rozwiazac?

Offline vanhelzing

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 314
    • Zobacz profil
Debian + WM - nieaktywny AltGr, niemoznosc pisania po polsku
« Odpowiedź #1 dnia: 2013-05-27, 15:42:37 »
Wybranie kombinacji Alt+Shift do zmiany klawiatury, ustawia prawy Alt jako lewy i przy przełączaniu na polską klawiaturę nie jest w stanie tego zmienić. Trochę się z tym męczyłem, ale zawsze stwierdzał, że prawy Alt jest już podpięty i ignoruje nowe ustawienia.
Nie wiem z czego to wynika, ale najprostszym rozwiązaniem jest wybrać inną kombinację klawiszy.

U siebie mam lewy Win i to działa.
setxkbmap 'pl(intl)','ru(phonetic)' -option compose:rwin,grp:lwin_toggle

lukaso666

  • Gość
Debian + WM - nieaktywny AltGr, niemoznosc pisania po polsku
« Odpowiedź #2 dnia: 2013-05-27, 19:28:30 »
OK, mam polskie znaki, ale poszedłem nieco drogą na skróty, o czym za moment...

Cytuj
Wybranie kombinacji Alt+Shift do zmiany klawiatury, ustawia prawy Alt jako lewy i przy przełączaniu na polską klawiaturę nie jest w stanie tego zmienić.
... co mnie cholernie dziwi, bo od lat na Debianie i Aptosidzie miałem tą właśnie kombinację w setxkbmap i nigdy nie miałem problemów z AltGr i językiem polskim :/

Cytat: vanhelzing
U siebie mam lewy Win i to działa.
setxkbmap 'pl(intl)','ru(phonetic)' -option compose:rwin,grp:lwin_toggle
... u mnie nie działa, niestety. Mam Mod4 jako "klawisz nawigacyjny" w Awesome i po wklepaniu Twojej opcji oczywiście unieruchamia mi Mod4, tak że mam totalny chaos w shortcutach (prawy Win zachowuje się wtedy dokładnie jak AltGr przy polskim języku).

Zastosowanie wszelkich innych kombinacji wolnych klawiszy, które (jeszcze) pozostały mi do wykorzystania, skutkuje tym samym: unieruchomieniem AltGr przy pisaniu po polsku... Dziwne cholernie.

Teraz mam:

setxkbmap pl,epo,'ru(phonetic)'
... a języki przełączam przez fbxkb, co mnie średnio satysfakcjonuje, bo o wiele wygodniej przełączać jest layouty na klawiaturze, a nie myszką. Niestety pojęcia nie mam skąd ten burdel klawiszowy, który pojawił się nagle i... nie chce zniknąć :D

vanhelzing, dzięki za wskazówki! Pozdrawiam!

lukaso666

  • Gość
Debian + WM - nieaktywny AltGr, niemoznosc pisania po polsku
« Odpowiedź #3 dnia: 2013-06-01, 22:19:20 »
OK, problem rozwiązany, bez głupich nakładek graficznych...

Zaskoczył dopiero klawisz Scroll Lock i nie powoduje konfliktów ani z AltGr ani z Mod4 w AwesomeWM. U mnie zamiana layoutów wygląda tak:

setxkbmap -option grp:sclk_toggle,grp_led:scroll pl,epo,'ru(phonetic)'