Nowe posty

Autor Wątek: Uruchomienie Iceweasel ... debian w wersji konsolowej  (Przeczytany 4423 razy)

narrenturm

  • Gość
Witam,
jestem początkującym użytkownikiem, bardzo początkującym.
Mam zainstalowanego debiana bez interfejsu graficznego (nie mogę tego zmienić i nie chcę).

Chciałbym zainstalować na nim przeglądarkę internetową i połączyć się z mojego kompa po vnc (X) do tej przeglądarki (jakoś tak)  -przynajmniej widziałem u kogoś, że tak się da. Niestety nie potrafię tego zrobić.

Zainstalowałem Iceweasel, ale nie wiem co dalej proszę o pomoc.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Uruchomienie Iceweasel ... debian w wersji konsolowej
« Odpowiedź #1 dnia: 2013-05-19, 18:19:04 »
Programy graficzne możesz uruchomić zdalnie przez SSH, w kliencie SSH musisz mieć włączone przekierowywanie Xserwera, natomiast na hoście zdalnym powinien być uruchomiony Xserver. Aplikację uruchomiasz z terminalu, tak jakbyś to robił lokalnie. Jeśli łączysz się przez SSH z systemu Windows, potrzebujesz dodatkowo mieć zainstalowany w tym systemie pakiet Xming (Xserver dla Windows).

Offline vanhelzing

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 314
    • Zobacz profil
Uruchomienie Iceweasel ... debian w wersji konsolowej
« Odpowiedź #2 dnia: 2013-05-19, 18:44:10 »
Na zdalnym hoście musi być uruchomiony serwer X tylko jeżeli połączenie jest przez vnc. Inaczej uruchamia się zdalnie jedynie aplikacje klientów, a serwer X musi być uruchomiony lokalnie.
Łatwiej będzie Ci zainstalować serwer X pod Windowsem, tak jak napisał roobal, niż bawić się w konfigurację serwera vnc na zdalnym hoście.

narrenturm

  • Gość
Uruchomienie Iceweasel ... debian w wersji konsolowej
« Odpowiedź #3 dnia: 2013-05-20, 13:12:40 »
Dziękuję za pomoc.

Czy dało by radę opisać jak to zrobić na jakieś przykładowej aplikacji ?
Konfiguracja tego co opisał roobal + połączenie.

Z góry dziękuję za pomoc!!!

alvaro

  • Gość
Uruchomienie Iceweasel ... debian w wersji konsolowej
« Odpowiedź #4 dnia: 2013-05-20, 15:24:38 »
X11 dla Windows:
 - Cygwin/X dla Cygwin
- XMing

X11 dla Mac OS X:
- XQuartz (dawniej X11.app)

Uruchomienie:
ssh -X user@remotehost xeyes
Objaśnienia:
- user to nazwa użytkownika
- remotehost to nazwa hosta (adres DNS lub IP)
- xeyes to program do uruchomienia

Po szczegóły odsyłam do manuala. Radzę zwrócić szczególną uwagę na opcje -X oraz -Y.

Możliwe jest logowanie przez ssh bez podawania hasła a za pomocą kluczy RSA. Poradnik po polsku można znaleźć na stronie Debian Users Gang.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Uruchomienie Iceweasel ... debian w wersji konsolowej
« Odpowiedź #5 dnia: 2013-05-20, 15:34:04 »
Jeśli będziesz korzystał z systemu Windows, musisz pobrać i zainstalować pakiet Xming. Zakładając, że będziesz korzystał z PuTTY, dla danej sesji konfigurujesz w ustawieniach Connection>SSH>X11>Enable X11 forwarding. Aplikację uruchamiasz z terminalu poprzez wpisanie jej nazwy, np. Firefox, po chwili powinien uruchomić się na hoście lokalnym, szybkość uruchamiania będzie zależała również od szybkości łącza.

Jeśli będziesz korzystał z klienta SSH na Linuksie, musisz użyć przełącznika -X, np.

ssh -X login@adres_serwera
lub

ssh -X -l login adres_serwera
Jeśli chcesz uruchamiać przeglądarkę ze zdalnego hosta na hoście lokalnym, np. w celu ukrycia swojego IP lub w podobnym celu, to może lepiej skorzystać z tunelowania SSH, myślę że będzie to wydajniejsze rozwiązanie.

alvaro

  • Gość
Uruchomienie Iceweasel ... debian w wersji konsolowej
« Odpowiedź #6 dnia: 2013-05-20, 16:07:41 »
Pod Windows też można uruchomiać zdalnie aplikacje przez ssh z przełącznikiem -X w konsoli.
Może być nawet cmd.exe
Wystarczy, że będzie się miało odpowiednio ustawioną zmienną DISPLAY:
set DISPLAY=:0.0
czy:
set DISPLAY=localhost:0
Można to sprawdzić w następujący sposób:
echo %DISPLAY%
Wszystko jest opisane w dokumentacji Cygwin/X.

Zmienne użytkownika i zmienne systemowe pod Windows możemy ustawić korzystając z sysdm.cpl:
rundll32 sysdm.cpl,EditEnvironmentVariables
Z drugiej strony PuTTY jest dostępny również na Linuksa.

narrenturm

  • Gość
Uruchomienie Iceweasel ... debian w wersji konsolowej
« Odpowiedź #7 dnia: 2013-05-21, 12:05:57 »
Wielkie dzięki za wszystkie wpisy, dzisiaj spróbuje :)