Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Broadcom Corporation BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller  (Przeczytany 9157 razy)

Tadzio_88

  • Gość
Mam problem ze swoją kartą Wi-Fi:
lspci -nn | grep Network
02:00.0 Network controller [0280]: Broadcom Corporation BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller [14e4:4727] (rev 01)
Pomyślałem że może potrzebne są nowe sterowniki:
[piotrek@localhost ~]$ sudo yum install b43-fwcutter
[sudo] password for piotrek:
Wczytane wtyczki: langpacks, presto, refresh-packagekit
Pakiet b43-fwcutter-016-1.fc18.i686 jest już zainstalowany w najnowszej wersji
Nie ma niczego do zrobienia
Więc w czym jest problem że nie wyświetla mi sieci Wi-Fi które są w pobliżu?

Proszę o pomoc bo od rana szukam na różnych forach za pomocą google i nic nie pomaga :/

Pracuję na Fedorze 18

alvaro

  • Gość
Broadcom Corporation BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller
« Odpowiedź #1 dnia: 2013-05-17, 06:30:25 »
Zwróć uwagę na:
14e4:4727
Pierwsza liczba identyfikuje producenta, druga model.

Na stronie Linux Wireless możesz znaleźć informacje na temat obsługi kart WLAN pod Linuksem.
I tak dla Twojego BCM4313 masz status: Supported? - no (WIP). To dotyczy sterownika b43/b43legacy - Twój model nie jest wspierany, ale prace trwają (work in progres).

Masz jednak alternatywę: wl/brcm80211 - sterownik broadcom-wl (wl) lub brcmsmac (brcm80211).

Informacje na temat funkcji obsługiwanych przez różne sterowniki znajdziesz na stronie sterowników na której znajduje się tabelka porównawcza.

Na stronie sterownika brcmsmac masz podaną informację, że obsługuje on Twoją kartę i instrukcje co musisz zrobić żeby zadziałała (firmware).

Upewnij się, czy masz firmware w odpowiednim miejscu - sprawdź czy dmesg nie wypluwa niczego niepokojącego.
dmesg | grep -A 3 -B 3 -E -i "((wlan)|(wifi)|(80211)|(firmware)|(bcm)|(b43)|(brcm)|(bcma)|(broadcom)|(wl)|(ssb))"
Bardzo dobry poradnik dotyczący sterowników do kart Broadcom znajdziesz na wiki Arch Linux.

Skoro Twoja karta nie działa OOTB prawdopodobnie musisz załadować odpowiedni moduł jądra - brcmsmac:
modprobe brcmsmac
Jeśli nadal będziesz miał problemy to usuń moduł bcma z blacklisty.

grep -H -E "^[[:blank:]]*blacklist[[:blank:]]+bcma[[:blank:]]*$" /etc/modprobe.d/*.conf
sed -i -r -e "s/(^[[:blank:]]*blacklist[[:blank:]]+bcma[[:blank:]]*$)/#\\1/" /etc/modprobe.d/*.conf
grep -H -E "^[[:blank:]]*blacklist[[:blank:]]+bcma[[:blank:]]*$" /etc/modprobe.d/*.conf
Alternatywą jest skorzystanie ze sterownika broadcom-wl lub ewentualnie zabawa z ndiswrapper.

Więcej informacji znajdziesz na forum Fedora w wątku dotyczącym kart na układach Broadcom.

Podsumowując: Twoja karta nie jest obecnie wspierana przez sterownik b43/b43legacy. Spróbuj broadcom-wl (wl) lub brcmsmac (brcm80211).

Tadzio_88

  • Gość
Broadcom Corporation BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller
« Odpowiedź #2 dnia: 2013-05-18, 12:13:03 »
Niestety miałem problem ze sterownikiem broadcom-wl, nie było go w repo mimo że dodawałem RPM Fusion.
Były ale do starszych wersji i nie chciały działać.
Po za tym problemy z użytkowymi programami np. Kadu.
Z tego co pamiętam zawsze była informacja dotycząca instalacji. :/

alvaro

  • Gość
Broadcom Corporation BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller
« Odpowiedź #3 dnia: 2013-05-19, 09:36:36 »
Nie bardzo rozumiem czy instalacja któregoś ze sterowników powiodła się.
Czy w ogóle interfejs był widoczny w systemie (ifconfig, iwconfig)?
Czy dało się wyszukiwać sieci?
iwlist wlan0 scan
Z tego co widzę, pakiet broadcom-wl znajdujący się w repozytorium RPM Fusion powinien obsługiwać układ BCM4313.
Jesteś pewny, że dodałeś repozytorium RPM Fusion nonfree (a nie tylko free)?
Być może repozytorium nie było domyślnie włączone?
yum --disablerepo="*" --enablerepo="fedora*" --enablerepo="updates*" --enablerepo="rpmfusion*" install broadcom-wl
Tak jak już wspomniałem wcześniej, zamiast wl (broadcom-wl) możesz spróbować użyć brcmsmac (brcm80211). Opis instalacji i konfiguracji jest w moim poprzednim poście. Oczywiście można korzystać tylko z jednego sterownika w jednym czasie. W przypadku korzystania z brcmsmac (brcm80211) należałoby "wyładować" sterownik wl (broadcom-wl: rmmod wl) i dodać go do blacklisty. Analogicznie w odwrotnym przypadku.

Nie bardzo rozumiem jaki masz problem z Kadu. Sugeruję założyć osobny wątek i dokładniej opisać problem.

Tadzio_88

  • Gość
Broadcom Corporation BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller
« Odpowiedź #4 dnia: 2013-05-19, 10:50:59 »
Miałem notkę na panelu że brak łączności z vlan lub ograniczony zasięg.
Jednak gdy wchodziłem na NetworkManager to pasek z siecią bezprzewodową był nieaktywny :/
Instalowałem pakiet BCM43xx.
Cóż może przeoczyłem repo non-free bo jestem początkujący :)

A co do Kadu to nie jest nowy problem i znalazłem na jednym z forum rozwiązanie... ale to i tak było coś kombinowane typu przebudowywanie paczek itp. ale zadziałało :)

Tadzio_88

  • Gość
Broadcom Corporation BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller
« Odpowiedź #5 dnia: 2013-05-29, 16:36:57 »
Już mam rozwiązanie swojego problemu (może się sprzyda dla innych).
Dodanie repo RPMFusion non-free
Z poziomu roota
yum install --nogpg http://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-18.noarch.rpm
Następnie
 yum install broadcom-wl
Jeżeli po restarcie systemu zniknie wogóle wi-fi wystarczy zaktualizować sterownik do najnowszej wersji (trzeba też uwzględnić jądro).
Wielkie dzięki dla alvaro
Miałbym jeszcze jedno pytańko... tak na marginesie:
Po instalacji kernela PAE mam do wyboru uruchomienie Fedora 18 i Fedora 18(PAE).
Czy można usunąć jeden z tych wpisów?

alvaro

  • Gość
Broadcom Corporation BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller
« Odpowiedź #6 dnia: 2013-05-29, 20:09:14 »
Możesz ręcznie edytować konfigurację GRUB/GRUB2.
Plik konfiguracyjny może znajdować się np. w:
- /boot/grub/menu.lst
- /boot/grub/grub.conf
- /boot/grub/grub.cfg
- /boot/grub2/grub.cfg

W /etc/ może istnieć dowiązanie do niego, np.:
- /etc/grub.conf
- /etc/grub2.cfg

Zawartość pliku konfiguracyjnego GRUB może być generowana automatycznie.
W takim przypadku ręcznie edytowana konfiguracja może zostać nadpisana przy aktualizacji jądra czy initrd/initramfs.

Warto przyjrzeć się:
- /etc/default/grub
- /etc/grub.d/

Do stworzenia pliku konfiguracyjnego GRUB 2 na postawie konfiguracji w /etc/grub.d/ służy program grub2-mkconfig.

Dobrą praktyką jest pozostawienie wpisu ze starszą wersją jądra.
Zdaje się, że Fedora i EL zostawiają trzy ostatnie wpisy (aktualny i dwa poprzednie) a starsze usuwają automatycznie.

Jeśli przeszkadza Ci wyświetlanie wpisów podczas startu radzę ustawić odpowiedni GRUB_TIMEOUT w /etc/default/grub.

Więcej informacji na temat konfiguracji GRUB 2 znajdziesz bez problemu w sieci.

Uwaga! Konfiguracja GRUB 1 różni się od konfiguracji GRUB 2. W Fedorze 18 standardowo jest GRUB 2.

Tadzio_88

  • Gość
Broadcom Corporation BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller
« Odpowiedź #7 dnia: 2013-05-29, 20:17:50 »
Oj, to trochę za trudne jak dla mnie... na razie tak pozostawię :)

Tadzio_88

  • Gość
Broadcom Corporation BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller
« Odpowiedź #8 dnia: 2013-06-15, 10:32:38 »
Uwaga.
Wraz z nowym jądrem PAE znika możliwość wyboru sieci bezprzewodowej.
Znalazłem na to sposób a mianowicie należy zainstalować najnowszy pakiet kmod-wl