Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
2024-03-27, 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Uszkodzona przeglądarka Chromium w Lubuntu14.04  (Przeczytany 2610 razy)

Miły23

  • Gość
Uszkodzona przeglądarka Chromium w Lubuntu14.04
« dnia: 2014-06-24, 07:28:04 »
Witam serdecznie. Od półtora miesiąca jestem szczęśliwym użytkownikiem Lubuntu 14.04. System działał bez zarzutu do tej pory. Aktualizacje instalowały się bez komplikacji, programy z centrum oprogramowania Lubuntu  instalują się bez żadnych zgrzytów. Dziś rano pojawił się jednak problem. Wszystko zaczęło się od ścinania się komputera, wyszukiwarka chromium  w skutek tego działała na bardzo wolnych obrotach, w pewnym momencie komputer zaciął się całkowicie. Postanowiłem odczekać aż komputer zaskoczy, ale po 20 minutach kompletnej zawiechy doszedłem do wniosku, że nie ma sensu już czekać i  zrestartowałem go.

Po ponownym uruchomieniu, na pulpicie pojawił się komunikat "System problem detected". Postanowiłem wysłać powiadomienie na temat tego problemu.

Zaraz po tym uruchomiłem jak zawsze chromium i nie stało się nic. Komputer kompletnie nie zareagował, za to wyrzucił jeszcze parę razy powyższy komunikat. Od razu sprawdziłem działanie innych programów. Kadu, Synaptic, Centrum Oprogramowania i wiele innych działają bez zarzutu.

Sprawdziłem ich działanie również przez terminal, nadal wszystko w porządku.

Chromium oczywiście również sprawdziłem w terminalu. Wyszukiwarka rzecz jasna nie uruchamia się, za to terminal  wyrzuca komunikat "nie znaleziono polecenia"

Dodam, że wcześniej korzystałem z innych dystrybucji linuksa- w ciągu ostatnich trzech lat z ubuntu 11.04 i 12.04- i nigdy wcześniej nie miałem żadnych problemów z uruchomieniem przeglądarki.

W tej chwili piszę z pożyczonego laptopa gdyż nie mogę obecnie skorzystac z komputera.

Zależy mi na tym aby naprawić uszkodzoną przeglądarkę. Dziwne zawieszenie komputera ma tutaj najwyraźniej znaczenie kluczowe, bo przed tym wszystko działało ok. Czy na skutek zawieszenia i restartu komputera mogło dojść do usunięcia jakiś pakietów? Co można zrobić aby postawic na nogi chromium?

Proszę o ewentualne porady. Dziękuję i życzę miłego dnia.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Uszkodzona przeglądarka Chromium w Lubuntu14.04
« Odpowiedź #1 dnia: 2014-06-24, 10:04:26 »
Niezgadza mi sie ze jak klikasz z menu lub ikonki "System problem detected",
a gdy uruchamiasz z terminala to aplikacja nie istnieje,
Upewnij sie sprawdzajac "polecenie" we wlasciwosci skrotu do programu.
Zobacz w historie np. w Synaptic czy przypadkiem system tego programu nie usunol,
malo prawdopodobne, ale sprawdzic nie zaszkodzi .


-->  Jezeli faktycznie aplikacja by znikla to :
  - To moze dysk ulegl uszkodzeniu

  - UBCD
  http://www.ultimatebootcd.com/
  Plyta live-cd ktora zawiera kilka przydatnych narzedzi
  Ja chyba korzystaem raczej z narzedzi producenta ktore tam sa,
  ale mozesz jeszcze zobaczyc co pokaze GSmartControl ktory jest na plytce

  tak wyglada
  http://techformator.pl/sprawdz-kondycje-dysku-twardego-odczyt-smart-linux/
  informacje jak czytac logi z gsmarta znajdziesz w google

  mozesz tez zobaczyc
  https://gagor.pl/2012/12/linux-naprawianie-bad-sectorow/
  - aczkolwiek nie pamietam jak i czy tego uzywalem

  - Sprawdz tez przy pomocy memtest ktory jest w UBCD pamiec RAM

Jezeli zadnych problemow sprzetowych nie znajdziesz,
to mozesz zainstalowac inna przegladarke, Opere, SeaMonkey, Slimboat lub inne ...
I sprbowa usunac Chromium, katalog ukryty w katalogu domowym chromium
jesli istnieje i ponownie zainstalowac.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.