Nowe posty

Autor Wątek: Jaką dystrybucję wybrać oraz jak zacząć?  (Przeczytany 3694 razy)

Dragon2011

  • Gość
Jaką dystrybucję wybrać oraz jak zacząć?
« dnia: 2013-05-23, 17:37:45 »
Cześć wszystkim :).
Jestem, można powiedzieć początkującym programistą, mój obecny poziom to dotarcie w C++ w zasadzie do końca tego, co obejmują oba tomy Symfonii C++, czyli już po wielodziedziczeniu i innych pięknościach ;). Programuję ciągle pod Windows, używam Visual Studio 2012. Myślałem jednak o przerzuceniu się na Linuxa, moja uczelnia zapewne w przyszłych latach i tak będzie tego wymagać, więc fajnie byłoby trochę wcześniej ogarnąć temat.
Jaką dystrybucję polecilibyście na początek ? O Linuxie nie wiem w zasadzie nic, kiedyś coś tam próbowałem, ale nie spodobało mi się, były jakieś problemy ze sterownikami, no a poza tym nie miałem musu, żeby się tego wszystkiego uczyć. Wiem, że większość spraw załatwia się ręcznie w terminalu, że instaluje się te wszystkie paczki itd. Jednak jaką dystrybucję wybrać i gdzie ewentualnie znajdę jakieś poradniki takie typowo dla raczkujących, jak instalować te wszystkie paczki, aplikacje, skąd brać sterowniki itd. ? I jak w ogóle programować w C++ pod Linuxem, czy np. w Qt? Z tego, co wiem, nie ma np. środowiska IDE jak pod Windowsem, gdzie klikam jakiś przycisk i program się kompiluje i uruchamia, ale trzeba coś wklepywać w terminalu. Właśnie o to mi chodzi, gdzie znajdę takie porady.

Mam jeszcze jedno pytanie - na komputerze mam obecnie Windows 7 na Partycji C (35 GB wolnych z 97.5 GB) oraz różne pliki na partycji D (197 GB wolnych z 368 GB). Czy podział partycji pod Linuxa będzie jakimś problemem i czy możliwa będzie utrata plików? Jeśli da się to zrobić bez straty danych oraz z zachowaniem oczywiście obecnego systemu Windows 7 (tak, żebym przy starcie komputera miał wybór systemu z GRUBa), proszę o wskazówki jak się do tego przygotować (nie pamiętam, czy instalowało się Linuxa posiadając już Windows, czy odwrotnie).
Dodatkowo cały dysk jest zaszyfrowany za pomocą TrueCrypt - przy włączaniu kompa wyświetla się jakby bootstarter z TrueCrypta i prosi o hasło, następnie dysk jest odkodowywany i uruchamia się Windows. Czy to nie będzie przeszkodą przy instalacji nowego systemu ?

Dzięki za zainteresowanie :).

rompiotr

  • Gość
Jaką dystrybucję wybrać oraz jak zacząć?
« Odpowiedź #1 dnia: 2013-05-23, 18:43:49 »
Jak nie chcesz ruszać ukladu partycji ( lub nie chcesz ryzykować ) , możesz Linuksa również zainstalować na Windzianym NTFS tak jak każdy program. Instalowałem w ten sposób Ubuntu czy Minta. W końcu zaryzykowałem. Układ partycji mam skopany przez producenta laptopa ( Lenovo )
Partycja startowa, systemowa, ukryta + partycja z oprogramowaniem producenta. Mint bardzo ładnie zmnieszył partycje systemową , wcisnął linuksa i wsadził Gruba w 1 sektor dysku. Odpala się bez problemu. ALE ZAWSZE przed taką instalacją TRZEBA zrobić backup dysku. Tak na wszelki wypadek

JdG

  • Gość
Jaką dystrybucję wybrać oraz jak zacząć?
« Odpowiedź #2 dnia: 2013-05-23, 19:04:24 »
> Jestem, można powiedzieć początkującym programistą, ... I jak w ogóle programować w C++ pod Linuxem, czy np. w Qt? Z tego, co wiem, nie ma np. środowiska IDE jak pod Windowsem, gdzie klikam jakiś przycisk i program się kompiluje i uruchamia, ale trzeba coś wklepywać w terminalu.

Niestety, nie jestem programistą nawet początkującym, więc jedyne co mogę doradzić, to zapytać wujka Google (albo w innej wyszukiwarce). Qt jest popularnym środowiskiem, wykorzystuje je KDE np., więc chocby przez serwisy KDE (kde.org) możesz dotrzeć do konkretnych informacji (może http://planetkde.org/rss20.xml).

Ogólnie tzw. linux oferuje dostęp do bardzo wielu języków programowania, może nawet wszystkich? To jest świat inny niż ten windowsowy, jest bardzo heterogeniczny.
Do niedawna działał serwis http://www.devshed.com/rss.xml (ciągle jednak dostępny). Ogólnie w Sieci znajdziesz pewnie wszystko.

> Jaką dystrybucję polecilibyście na początek ?

Możan skorzystać z każdej popularnej, dużej dystrybucji, wszystkie one wykorzystują bowiem z grubsza ten sam soft (choć w różnym stopniu). OpenSUSE, Fedora, RedHat i jego klony, Debian, Ubuntu (i klony), Mint. Dla bardziej ambitnych Arch, Slackware.

Zbiorcza informacja o dystrybucjach będzie na distrowatch.com. Można tutaj polecić również polskojęzyczny serwis
jakilinuks.org a tam np. artykuł o instalacji Slackware, gdzie szerzej nieco napisane jest o problemach z instalacją (http://jakilinux.org/linux/slackware-14-0-kilka-uwag-o-instalacji-i-pracy-w-zastosowaniach-biurkowych/) i w ogóle o wyborze dystrybucji. Powinny być tam różne użyteczbne linki.

Może najpierw sprawdź jak to działa, używając np. Knoppixa (nie wymaga instalacji na dysku).

> Wiem, że większość spraw załatwia się ręcznie w terminalu, że instaluje się te wszystkie paczki itd. Jednak jaką dystrybucję wybrać i gdzie ewentualnie znajdę jakieś poradniki takie typowo dla raczkujących, jak instalować te wszystkie paczki, aplikacje,

to znaczy taka możliwość zawsze istnieje, każda dystrybucja udostępnia jakiś shell, więc, jak kto ma ochotę poszaleć w konsoli, to może. Na ogół jednak, popularne linuksy pracują raczej w trybie graficznym, jak windoza, czy Mac OS. Trzeba pamiętać, że te dystrybucje, czyli różne linuksy (różne OS!) to nie tylko system operacyjny ale także cały dostępny dla nich soft. To nie jest tak jak w Windows.

> skąd brać sterowniki itd. ?

sterowniki są w kernelu, czyli masz je od razu wszystkie po instalacji systemu. Niektóre urządzenia, np. karty graficzne ATI i NVidia, osiągają jednak pełną funkcjonalność na firmowych sterownikach, które trzeba pobrać ze strony producenta. Do programowania na szczęście nie są one koneiczne.


> Właśnie o to mi chodzi, gdzie znajdę takie porady.

jw., ewentualnie może jakąś ksążkę przejrzeć pod tym kontem - z pwnością nie brakuje takich. Nawet na portalu, w którym piszemy, jest sporo użytecznych informacji.

> Mam jeszcze jedno pytanie - na komputerze mam obecnie Windows 7 na Partycji C (35 GB wolnych z 97.5 GB) oraz różne pliki na partycji D (197 GB wolnych z 368 GB). Czy podział partycji pod Linuksa będzie jakimś problemem i czy możliwa będzie utrata plików?

No wiesz, jak zabierasz się za zmiany na dysku, to zawsze ryzykujesz, że może coś nie wyjść i będą straty (to zastrzeżeni standardowe), dlatego przed taką zabawą dobrze jest sobie zarchiwizować to, czego nie odzyskasz łatwo w razie katastrofy (należy dmuchać na zimne, w tym wypadku). Jednak, na ogół zmiana partycji dysku nie powinna być kłopotliwa, zwykle przebiega buez wypadków, o ile używasz dobrych narzędzi 9technologia cały czas idzie naprzód, więc muszą byc one w wersjach bieżących). Dysk, który opisałeś, wydaje się być tradycyjnym jeszcze urządzeniem, pojemność poniżej 2TB, więc sytuacja wyjściowa jest w zasadzie dobra. Z rozmiaru dysku moż

> Jeśli da się to zrobić bez straty danych oraz z zachowaniem oczywiście obecnego systemu Windows 7 (tak, żebym przy starcie komputera miał wybór systemu z GRUBa), proszę o wskazówki jak się do tego przygotować (nie pamiętam, czy instalowało się Linuksa posiadając już Windows, czy odwrotnie).


Z windozą, paskudnym systemem, który zakłada, że nie ma innych OS, zawsze zaczynamy od niej samej, inaczej na pewno będą problemy (poza instalacją windows w maszynie wirtualnej, oczywiście).
 
> Dodatkowo cały dysk jest zaszyfrowany za pomocą TrueCrypt - przy włączaniu kompa wyświetla się jakby bootstarter z TrueCrypta i prosi o hasło, następnie dysk jest odkodowywany i uruchamia się Windows. Czy to nie będzie przeszkodą przy instalacji nowego systemu ?

raczej będzie, bo ten TrueCrypt będzie działał tylko pod windozą. Pewnie trzeba będzie trochę dysku zwolnić pod linuksa (a może jest jakaś metoda obejścia tego problemu, skoro piszesz, że jest Grub).

Po paru optymistycznych uwagach należy stwierdzić, że takie rzeczy jak szyfrowanie całego dysku, czy specyficzny hardware, mocno komplikują całe przedsięwzięcie. W dodatku, jak twój komputer to laptop, to koniecznie musisz się upewnić wcześniej, czy wszystko co on ma w sobie będzie obsługiwane przez "linuksa" (jaki by nie był). Najproście sprawdzić to za pomocą wspomnianego Knoppiksa. To derywat Debiana, systemu w świecie Linuksa standardowego, więc powinien mieć wszystko, co trzeba. Startuje z DVD (albo CD), więc nawet zaszyfrowany dysk nie powinien przeszkadzać (najwyżej go nie podmontuje).

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Jaką dystrybucję wybrać oraz jak zacząć?
« Odpowiedź #3 dnia: 2013-05-23, 19:42:52 »
Chcesz programować, jesteś pełen zapału i chcesz się uczyć - instaluj debiana-testing albo sida (aptosid). Testing, bo to ciągła niekłopotliwa dystrybucja i przynajmniej niezagrożona wysypem przy zmianie numerka do wyższej wersji. Podobnie sid/ aptosid ale tu już może się coś dziać po aktualizacji. Zaczynałem przygodę z aptosidem w kwietniu 2010 od  wersji 2009-04 moros w tej chwili jest i cały czas żyje 2013-01 hesperides. Na aptosid testowanych na virtualbox - "zdechło" już kilka systemów podobnych do ubuntu, fedor,  mandriv przy upgrade do wyższej wersji.  Pozdrawiam

snajper_8383

  • Gość
Jaką dystrybucję wybrać oraz jak zacząć?
« Odpowiedź #4 dnia: 2013-05-23, 19:48:28 »
Ja na twoim miejscu zastanowił się nad wybraniem dystrybucji Debian,Arch, Gentoo lub Slackware. Sam siedzę na Slackware i mogę powiedzieć, że ta dystrybucja jest stworzona do programowania i nauki programowania. Jeśli chodzi o programowanie w C++ to oprócz Qt możesz też zobaczyć gtkmm lub FLTK. Oprócz tego masz do wyboru dwa dobre kompilatory do C++ gcc (g++) i clang (clang++). Duża ilość dobrych edytorów programistycznych. Wiec jest w czym wybierać.

Dragon2011

  • Gość
Jaką dystrybucję wybrać oraz jak zacząć?
« Odpowiedź #5 dnia: 2013-05-23, 20:04:13 »
Dzięki Wam wszystkim z obszerne odpowiedzi, bardzo mi pomogliście :).
Chętnie zdecydowałbym się nawet na tego Slackware, ale nie wiem jak z tym zaszyfrowanym dyskiem... Mi się wydaje, że ten bootloader z TrueCrypta rozszyfrowuje dysk niezależnie od Windowsa, robi to przed załadowaniem systemu, więc być może (aktualnie nie mam GRUBa, kolega JdG musiał mnie źle zrozumieć) GRUB będzie działał normalnie, ale nie wiem, czy ryzykować...
A instalacja jako zwykłego programu w Windowsie jest możliwa w przypadku którychś z dystrybucji, które wymieniłeś snajper_8383 ? Czy tylko Wubi dla Ubuntu?

JdG

  • Gość
Jaką dystrybucję wybrać oraz jak zacząć?
« Odpowiedź #6 dnia: 2013-05-23, 20:52:51 »
> Mi się wydaje, że ten bootloader z TrueCrypta rozszyfrowuje dysk niezależnie od Windowsa,

laptopy, to niezupełnie klasyczne pecety. W takim wypadku lepiej sobie odpuścić, bo kłopoty mogą być poważne. Skoro chcesz spróbować "linuksa", to najlepiej zmontuj jakiś typowy komputer, 1 GB RAM i procesor 2 GHz, powinny wystarczyć, dysk obojętny.

Dragon2011

  • Gość
Jaką dystrybucję wybrać oraz jak zacząć?
« Odpowiedź #7 dnia: 2013-05-23, 21:33:45 »
Chodziło mi o PCta.
Próbowałem z Wubi, niestety nawet tak nie działa, bo uruchomieniu Ubuntu wyrzuca, że nie widzi dysku. Musiałbym najpierw odszyfrować.
No nic, wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi, może się zmotywuję i podejmę zadania, na razie sesja czeka, więc na ma czasu na takie zabawy :).

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Jaką dystrybucję wybrać oraz jak zacząć?
« Odpowiedź #8 dnia: 2013-05-24, 07:44:16 »
"Full system encryption" oficjalnie nie obsługuje kilku systemów.
Nieoficjalnie - drugi system musi się znajdować poza zaszyfrowanym obrazem, MBR trzeba zgrać do pliku, zamienić na MBR od gruba i jako opcję startu systemu FSE startować zgrany MBR z TrueCrypta.
Możesz spróbować rozszyfrować Win, zainstalować Linuksa i wtedy z powrotem zaszyfrować Win.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy