Nowe posty

Autor Wątek: HP Mini (laptop bez CD) w rękach początkującego  (Przeczytany 5656 razy)

konlibsoc

  • Gość
HP Mini (laptop bez CD) w rękach początkującego
« dnia: 2013-04-14, 23:52:03 »
Klamka zapadła. Chcę się przesiąść na linuksa. Jestem dziennikarzem i zależy mi żeby sprzęt był szybko gotowy do pracy i nie mulił się net.

Mam HP Mini 110-3100 (CPU 1,66 GHz, 1 GB RAM), co jest o tyle istotne że nie ma on napędu CD. W grę wchodzi więc tylko opcja instalacji z USB, co, jak rozumiem, jest dużo trudniejsze.

1. Czy jest sens, żeby człowiek (bystry), który nigdy wcześniej nie używał linuksa porywał się na pierwszą instalację w tak trudnych warunkach?
2. Jaka, ewentualnie, dystrybucja, byłaby tu najlepsza?

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
HP Mini (laptop bez CD) w rękach początkującego
« Odpowiedź #1 dnia: 2013-04-15, 07:56:04 »
Cytuj
tylko opcja instalacji z USB, co, jak rozumiem, jest dużo trudniejsze.
Niekoniecznie:
A.  niektóre dystrybucje posiadają iso hybrydowe
Jeżeli się nie mylę to wystarczy takie iso rozpakować na pendrivie i powinno działać.
Poprawka:
Cytat: pkraszewski
nie rozpakować
Czytaj post niżej.

B. programy do tworzenia bootowalnego pendriva:

- Linux Live USB Creator
Strona główna
http://www.linuxliveusb.com/en/download

Instrukcja
http://linuxiarze.pl/instalacja_usb_windows1/

W instrukcji po lewej stronie masz zakładkę z wymienionymi innymi jeszcze programami
"Instalacja na PenDrive"
 - UNetbootin
 - Universal USB Installer
- i jeszcze jest YUMI
http://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/

Jeżeli z nowszymi dystrybucjami będziesz miał problem, że nie będzie bootować po
nagraniu lub wyskoczy błąd np. podczas ładowania systemu live z pendriva to możesz jeszcze:
 - zainstalować virtualbox, uruchomić w nim obraz .iso linuxa i po uruchomieniu
systemu live ( bez instalacji, na próbę z pliku .iso ) na pulpicie tego wirtualnego systemu powinna się pokazać ikonka umożliwiająca nagranie systemu na pendrivie.
Ewentualnie sprawdz wcześniej czy system w wirtualboxie wykrywa Ci pendriva,
ewentualnie będziesz musiał doinstalować wtyczkę usb.
 - albo zrobić to u kogoś z płyty CD-live

Tu masz filmik jak używać virtualboxa, ta aplikacje takze umożliwia przetestowanie linuxa zanim zdecydujesz się na poważnie zainstalować.
http://www.youtube.com/watch?v=kJWIh6faSqY

Cytuj
(CPU 1,66 GHz, 1 GB RAM)
2. Jaka, ewentualnie, dystrybucja, byłaby tu najlepsza
I musi być spolszczony ?
Mint, może debian ten będzie idealny, Suse , poleciłbym Ci przetestować też PCLinuxOS ( pclinuxa instalowalem z yumi, ale już nie pamietam czy na pewno )
bo sam używam aczkolwiek nie jest do końca spolszczony,
(zen linux może nawet lżejszy od mojego ale oparty o pclinuxos)
i musisz do tego wybrać lekkie środowisko graficzne np. LXDE, Xfce.
Podstawowe środowiska:
http://jakilinux.org/programy/pulpit/
A jest ich jeszcze więcej :D

Cytuj
1. Czy jest sens, żeby człowiek (bystry), który nigdy wcześniej nie używał linuksa porywał się na pierwszą instalację w tak trudnych warunkach?
Jeśli się boisz to nie musisz od razu instalować, możesz przetestować linuxa w virtualboxie, możesz w vitualboxie zrobić wirtualny dysk i na nim testować.
Musisz się tylko liczyć z tym że virtualbox na słabym laptopie może mulić.
A po drugie  w razie problemów zawsze możesz wrócić do windowsa naprawiając bootloader lub korzystając z gruba linuxa który automatycznie wykryje windowsa na innej partycji i doda do menu.

Pupy Linux jest leciutki, ale nie wiem jak ze spolszczeniem.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3070
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
HP Mini (laptop bez CD) w rękach początkującego
« Odpowiedź #2 dnia: 2013-04-15, 12:03:36 »
Cytat: tele
A.  niektóre dystrybucje posiadają iso hybrydowe
Jeżeli się nie mylę to wystarczy takie iso rozpakować na pendrivie i powinno działać.
U mnie to nie działa, ale teoretycznie na większości sprzętach powinno to działać.
Bo nie rozpakować (najchętniej utłukłbym tego, który skonfigurował WINRAR'a, aby domyślnie obsługiwał dwuklik na pliku ISO) a skopiować sektor-za-sektorem. ZA pomocą dd (po uniksowatymi) albo win32diskimager (pod JedynymSłusznymSystemem).
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
HP Mini (laptop bez CD) w rękach początkującego
« Odpowiedź #3 dnia: 2013-04-15, 13:14:25 »
Ja akurat sprawdzałem na dd :D
Cytuj
dd if=/ścieżka/Sabayon_Linux_10_x86_K.iso /dev/sdc1
i
dd_rescue /ściueżka/Sabayon_Linux_10_x86_K.iso /dev/sdb1
Polecam spróbować użyć dd_rescue ponieważ pokazuje co jakiś czas prędkość oraz % zapisu.
gdzie sdc1 i sdb1 to mój pendrive jak w przykładzie z fdisk -l
http://linuxiarze.pl/tag/montowanie/

Filmik z Win32 Disk Imager pewnie zbędny , ale wolałem dodać.
http://www.youtube.com/watch?v=yWGfZOx9mDk
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3070
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
HP Mini (laptop bez CD) w rękach początkującego
« Odpowiedź #4 dnia: 2013-04-15, 15:41:20 »
Nie. Twój pendrive to /dev/sdc a nie /dev/sdc1 (tudzież /dev/sdb a nie /dev/sdb1)
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

konlibsoc

  • Gość
HP Mini (laptop bez CD) w rękach początkującego
« Odpowiedź #5 dnia: 2013-05-25, 00:29:51 »
Dziękuję za sugestie.

Operacja zakończyła się częściowym sukcesem. Zainstalowałem Minta przez Live USB. Nowy system operacyjny wygląda bardzo ładnie i działa szybko. Jest tylko jeden problem - nie mogę nawiązać połączenia przez mój modem GSM. Skonfigurowałem połączenie, ustawiłem poprawny APN, ale modem (z Plusa, służbowy) nie chce się połączyć. Nie mam z nim problemów w windzie. Co robić?

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
HP Mini (laptop bez CD) w rękach początkującego
« Odpowiedź #6 dnia: 2013-05-25, 16:43:14 »
Jeśli
- zainstalowałeś najnowszego Minta i
- testowałeś różne kernelei dalej masz problem i
- instalowałeś również sterowniki , jeśli takie istnieją do tego modemu,
- i masz gniazdo ethernet i modem mobilny to możesz kupić sobie router , router musi być kompatybilny z twoim modemem (inaczej modem nie zadziała)
( listę kompatybilności znajdziesz na stronie producenta routera, lub sprzedający powinien Cię o tym poinformować, jeśli jest nie kompatybilny, to powinieneś go zwrócić ) , wkładasz modem do routera, podłanczas kabelkiem router do eth komputera ( tu problemów nie ma ponieważ kazdy linux i windows i mac obsługuje eth), konfigurujesz router z przeglądarki i gotowe.
Jest to bardzo przydatne jeśli ktoś chce używać drukarki lub internetu w laptopie przez wi-fi.
Jeszcze jedna zaleta to zazwyczaj nie trzeba konfigurować internetu przy instalacji systemu.
Kwestia tylko umieć skonfigurować router, niestety z tym to nawet pod windowsem sobie czasem ludzie nie radzą.
(np. mój router prawie sam się konfiguruje, ale mam inny i nie posiada wej. usb na modem)

PS. Proponuję założyć nowy temat.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.