Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Lenovo IBM B590  (Przeczytany 7529 razy)

mshm

  • Gość
Lenovo IBM B590
« dnia: 2013-04-13, 15:51:11 »
Witam.
Chciałbym się dowiedzieć, który linux najbardziej odpowiadałby dla tego oto laptopa:

Lenovo IBM B590 (najważniejsze:)
Intel Core i3-2348M (2 rdzenie, 2.30 GHz, 3 MB cache)
Intel HM65 Express Chipset
8 GB (SO-DIMM DDR3, 1333 MHz)
Intel HD Graphics 3000
Wi-Fi 802.11 b/g/n
LAN 10/100/1000 Mbps
Intel Wireless Display (WiDi)
Bluetooth

Zdecydowałem się na Linuxa, ponieważ od kilku lat - bodaj 4 - użytkowałem go na komputerze stacjonarnym. Ze względu na to zbyt wiele problemów nie miałem, na stacjonarnych jakoś łatwiej wszystko naprawić.
Oczywiście, nie jestem początkującym, ale także nie jestem zaawansowany - konsoli się nie boję, choć nie chciałbym bardzo wiele godzin siedzieć przy naprawianiu, czy też konfigurować system, żeby wszystko działało.
Wcześniej użytkowałem Ubuntu, Debiana i KateOS, i szczerze powiem - zdecydowałbym się na Debiana, chociaż nie wiem, jak to jest z konfiguracją dla podjednostek, sterownikami itp. Nigdy nie siedziałem na linuxach na notebookach.
Mam dylemat - Debian, czy też Linux Mint. Z góry zaznaczę, że chciałbym mieć XFCE wraz z Fluxboxem, żeby laptop mógł być użytkowany latami - nie przeciążać bzdetami ;)
Co do oprogramowania, to pakiet OpenOffice, coś do muzyki, coś do filmów, i programy typu CAD/CAE.
Czy Debian byłby dobrym rozwiązaniem, czy może spróbować LinuxMint?
I jeszcze jedno pytanie, takie krótkie - czy system plików ext4 mogę zastosować dla oddzielnych partycji root oraz home? Czy pod /home podstawić coś innego?
Z góry dziękuję za odpowiedź :)

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Lenovo IBM B590
« Odpowiedź #1 dnia: 2013-04-13, 19:58:29 »
System debian testing  ewentualnie aptosid. Środowisko przy takiej ilości ram dowolne + fluxbox. Do muzyki używam deadbeefa, amaroka, clementine,radiotray. Do biura libreoffice,a cad można użyć freecad. Ja mam zawsze oddzielnie partycję systemową  i home oczywiście w ext4. Pozdrawiam

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Lenovo IBM B590
« Odpowiedź #2 dnia: 2013-04-13, 23:51:13 »
Połącz 2 w 1 i zainstaluj LinuxMint Debian Edition. Te ichnie okienka bazujące na Gnomie 2 są całkiem zgrabne.

Patrząc na wymagania, polecam właśnie jakieś rolling-release, typu czysty Debian testing, LMDE, aptosid. Ale ten sprzęt pociągnie każde distro jakie w niego wrzucisz, w dodatku nie powinno być żadnych problemów ze sterownikami (może poza WiDi, ale się nie znam, bo nigdy nie miałem/korzystałem)
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

mshm

  • Gość
Lenovo IBM B590
« Odpowiedź #3 dnia: 2013-04-14, 14:59:37 »
Bardzo dziękuję za odpowiedź :)
W takim razie, lepszą inwestycją na stałe byłoby Debian testing, czy LMDE?
Szczerze mówiąc, nie bardzo widzi mi się co pół roku uaktualniać system do wyższego numerka, dlatego chyba nie pokuszę się o standardowego minta.
Kolejna sprawa - Mate czy Cinnamon? szczerze mówiąc, pojęcia nie mam, czym te środowiska się od siebie różnią. Pozostanę i tak przy fluxboxie, aczkolwiek w razie konieczności chciałbym też pobawić się w "standardowym" środowisku, by coś sprawdzić, naprawić etc. W takim razie, nie patrząc na zasobożerność, które polecacie?

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Lenovo IBM B590
« Odpowiedź #4 dnia: 2013-04-14, 22:28:37 »
LMDE to "nakładka" na Debian Testing. Używa tych samych pakietów z tych samych repozytoriów. Nie ma zatem dylematu LMDE-DT, bo to właściwie to samo.

Co do niechęci do aktualizacji - rozumiem ból, w związku z tym ja jadę na Gentoo a żona na OpenSUSE Tumbleweed :)

Co do mate-cinamon nie doradzę. Na jednym lapku testowo założyłem cinamona, wygląda i działa całkiem OK. Nie mam porównania do Mate.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Lenovo IBM B590
« Odpowiedź #5 dnia: 2013-04-15, 06:57:15 »
Distro ciągłe to debian testing (repozytoria ustawione na"testing") oraz aptosid( mam od przeszło 3 lat), ale tu czasami trzeba coś naprawić ewentualnie poczekać na naprawę problemu. Na laptopie od przeszło roku mam debiana-testing ze środowiskiem kde + fluxbox i tu nic się nie dzieje - pewnie szybciej mi się laptop zepsuje ze starości, niż będę musiał zmieniać distro. Jeżeli lubisz czasami pogrzebać w systemie wybierz aptosida, jeżeli nie debiana-testing. Pozdrawiam

mshm

  • Gość
Lenovo IBM B590
« Odpowiedź #6 dnia: 2013-04-15, 18:47:07 »
Dziękuję jeszcze raz za informację, zdecydowałem się na LMDE :)
Przetestowałem LiveCD na aktualnym HP - wszystko działa, sterowniki od razu są wkomponowane, tak że liczę na to, że przy Lenovo będzie podobnie.
Jeszcze raz wielkie dzięki, pozdrawiam.

kurp

  • Gość
Lenovo IBM B590
« Odpowiedź #7 dnia: 2014-10-22, 23:06:34 »
Rozważam zakup tego sprzętu (niekoniecznie w podanej wyżej konfiguracji). Czy ktoś z forumowiczów korzysta może z Linuxa na B590? Jakieś uwagi, ostrzeżenia, sugestie?
Jak sprzęt radzi sobie wydajnościowo ze nowoczesnymi dystrybucjami?

@mshm - kupiłeś? zainstalowałeś? działa?