Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Fatal server error: no screens found error(1)  (Przeczytany 5201 razy)

konradw9

  • Gość
Fatal server error: no screens found error(1)
« dnia: 2013-04-03, 20:20:00 »
Witam wszystkich użytkowników.

Jestem tutaj nowy. Nie za bardzo znam się na Linuxie tzn - znam się tyle co  
przesiedziałem od ostatnich 3 dni i w końcu piszę... Temat był już mnóstwo razy poruszany na różnych forach. Przestudiowałem kilkanaście tematów z polskich stron i kolejne kilkanaście z uk ;) No i nie dałem rady.

Posiadam laptopa "Dell Inspirion 7520" z dwiema kartami graficznymi:
 - Intel HD Graphics 4000 - podstawowa
 - AMD Radeon HD 7730M - uruchamiana w razie potrzeby

 Laptop ma Windows 8, w którym można podzielić partycję tylko na połowę. Po podziale  
na połowę - partycji systemowej nie da się już ruszyć. Natomiast drugą można jeszcze  
dodatkowo sobie dzielić. Zależało mi na podzieleniu dowolnym podzieleniu partycji i  
wyczytałem, że najlepszym programem jest Gparted. Wcześniej jeszcze spróbowałem  
przeinstalować system od początku bo dowiedziałem się, że jest możliwość podziału  
partycji w kreatorze instalacji systemu windows 8. Niestety u mnie tej opcji nie ma.  
Próbowałem 4 razy instalować system - i tak jak w poradnikach na internecie pojawia się okno konfiguracji dysku to u mnie przeskakuje dalej i nie mam tej możliwości.
  Dodam jeszcze, że po drugiej instalacji windy zniknęła mi wcześniej utworzona partycja (jest widoczna w zarządzaniu ale nie można jej dodać)  i został mi tylko systemowa. Wiem, że w Gparted można ją odzyskać.

 Postanowiłem więc skorzystać z Gparted. Skorzystałem z programu Linux Live USB  
Creator 2.8 i utworzyłem bootowalny USB. Wszystko idzie dobrze do momentu wywalenia  
bardzo dobrze wszystkim znanego błędu:

Fatal server error:
no screens found
Server terminated with error (1). Closing log file

Jest odesłanie do: wiki.x.org - próbowałem postępować zgodnie z poleceniami z tej  
stronki bo na jednej ze stron 'uk' wyczytałem, że to wystarczy i to pomaga ale albo  
nie w moim przypadku albo coś źle zrobiłem.

Jeśli ktoś dotarł do tego momentu to proszę o pomoc w moim problemie ;)

Czy jeśli moją podstawową kartą jest "Intel HD Graphics 4000" a po drodze ładują się  
drivery "vesa" - muszę załadować sterowniki z Intela ? O to tu chodzi?

Jeśli tak to jak to zrobić ?

Podczas ładowania się systemu jest zapytanie:

What driver for your VGA card ? Ex. vesa, i810, nv, ati...
[vesa] _

czy w tym miejscu wystarczy wpisać jakąś komendę by załadował sterowniki do mojej  
karty ? Jeśli tak to jaką...?

Czy może z poziomu konsoli?
Po ukazaniu błędu: "Fatal server error, no screens found..."

Przechodzę do konsoli [ctrl+alt+F4] i mam:

Linux debian 3.2.0-4-486 #1 Debian 3.2.39-2 i686
...
user@debian:~$   -  loguje się jako admin i zostaję w miejscu:

root@debian:~#

I co teraz...? Proszę o podpowiedź. czy jest to jakaś komenda? czy trzeba edytować  
jakiś plik w konsoli (mc) ?

Dodam, że na jednym z forum trafiłem na propozycję edycji określonego pliku ale po  
restarcie systemu błąd dalej wyskakiwał a edytowany plik wracał do poprzedniej wersji.

Jeszcze raz proszę Kogoś cierpliwego o pomoc. Dodam, że jest to 4 dzień jak nad tym  
siedzę i proszę nie pisać, że temat był już poruszany ;)
Pozdrawiam
konrad

darkpl

  • Gość
Fatal server error: no screens found error(1)
« Odpowiedź #1 dnia: 2013-04-05, 19:15:35 »
Nie rozumiem twojej wypowiedzi chyba nie prościej ściągnąć livecd ??? po co kombinować a ogólnie podczas instalacji danej dystrybucji linux-a wyskakuje okienko podziału partycji


http://gparted.sourceforge.net/download.php

a co do problemu z wyświetlaniem obrazu może spróbuj w biosie  coś zmienić która karta graf. ma być primary lub wyłącz tą drugą kiedyś przypadkiem ktoś napisał że można spróbować, w ostateczności wypnij tą dodatkową kartę graficzną włącz kompa zrób partycje za pomocą gparted zapisz tablice partycji

Albo poczekaj może koledzy coś innego poradzą


Prawidłowy rozmiar partycji (debian) -------według mnie
Root-18GB (zajmuje 14.0gb zostaje 4.0gb rezerwy)
Home-MAX
Swap-3GB

konradw9

  • Gość
Fatal server error: no screens found error(1)
« Odpowiedź #2 dnia: 2013-04-06, 10:33:25 »
Dzięki za odpis.

Właśnie z tego pliku korzystam (do którego posłałeś mi linka). Odpalam z USB i wyskakuje mi ten błąd - nie startuje środowisko graficzne.

W biosie nie ma możliwości wyłączenia / przełączenia kart (ale prawdopodobnie to też by nie pomogło - ten sam błąd by wyskoczył - a ja musiał bym wtedy załadować sterowniki Radeona)

Wiem, że trzeba tak zrobić by podczas uruchamiania system ładował się na sterownikach mojej karty Intel ale jak to zrobić?

lukaszw

  • Gość
Fatal server error: no screens found error(1)
« Odpowiedź #3 dnia: 2013-04-06, 15:03:24 »
Nie można w tym modelu wyłączyć jednej karty graficznej, ponieważ obsługuje on wyłącznie dynamiczne przełączanie GPU.
Ładują się vesa bo to podstawowy sterownik Xorg.
Karta Intel powinna tu działać poprawnie (z radeonem może być problem)

Wypadałoby podać treść pliku loga z błędem Xorg w celu dokładnej diagnozy problemu.

Modele z tej serii były certyfikowane przez Ubuntu, więc być może to dobry (dla początkującego) punkt zaczepienia.
Może to pomoże:
http://askubuntu.com/questions/187144/is-dell-inspiron-15r-special-edition-compatible-with-ubuntu
http://askubuntu.com/questions/192381/how-to-turn-off-ati-radeon-hd-7730m-on-dell-inspiron-7520

Jeśli chodzi o partycjonowanie to przy takim sprzęcie ładowanie w SWAP 3 GB to marnotrawienie przestrzeni dyskowej (nawet 256 MB może tu wystarczyć).