Nowe posty

Autor Wątek: Optymalna dystrybucja dla Ultrabooka  (Przeczytany 3373 razy)

strykul

  • Gość
Optymalna dystrybucja dla Ultrabooka
« dnia: 2013-03-28, 16:51:09 »
Witajcie, na początek wszystkim cześć i czołem, jestem nowy i od razu mam mnóstwo pytań, mam nadzieję, że pomożecie.

Moja styczność z Linuxem do tej pory opierała się na Ubuntu, którego najczęściej męczyłem w kwestii programowania w C.
Chciałbym bardziej na poważnie przejść na otwarty system operacyjny.
Posiadam Ultrabooka Samsung 530U3C, chciałbym zainstalować na nim równolegle z Windowsem 8 Linuxa, zastanawiam się tylko jaka dystrybucja najoptymalniej wykorzysta min. 24GB ExCache, oraz która zapewni jak najdłuższą pracę na baterii.
Przekopałem się przez kilka artykułów na ten temat, ogólnie z tym komputerem są problemy natury sprzętowej - ponoć łatwo uwalić płytę główną przy pomocy LiveCD Ubuntu, nie wiem czy problem został już rozwiązany dlatego ostrożnie podchodzę do zagadnienia.
Będę bardzo wdzięczny za wszelkie uwagi z waszej strony,

Pozdrawiam
Patryk

bartszu

  • Gość
Optymalna dystrybucja dla Ultrabooka
« Odpowiedź #1 dnia: 2013-07-05, 01:33:37 »
MINT - z maksem - czyli to sie zwie Cynamon chyba teraz :P

incomplete

  • Gość
Optymalna dystrybucja dla Ultrabooka
« Odpowiedź #2 dnia: 2013-07-05, 06:46:51 »
Cytat: bartszu
Uwalic plyte Live CD Linuxa ???? LOLzzzz :PPPP Jasne :P
Była jakaś heca tego typu kiedyś tam, chodziło chyba o zchrzanione uefi i można było uwalić płytę główną ale chyba przy instalacji a nie rozruchu z cd, głowy nie dam :)

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3070
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Optymalna dystrybucja dla Ultrabooka
« Odpowiedź #3 dnia: 2013-07-05, 09:04:12 »
Cytat: bartszu
Uwalic plyte Live CD Linuxa ???? LOLzzzz :PPPP Jasne :P
Tak. Samsung coś spieprzył w BIOS/UEFI i w fazie detekcji zasobów płyty można było ją uwalić. Nic nie instalując, po prostu uruchamiając Linuksa.

Kiedyś podobny myk zrobił bodaj LG w napędach CD. Było jakieś niestandardowe  polecenie ATAPI wysyłane do napędu - każdy prawie napęd albo odpowiadał "nieznane", albo zwracał jakieś tam użyteczne informacje. Czyli był to taki standardowy-niestandardowy rozkaz. A magicy z LG pod tym rozkazem w przypływie dobrego humoru zrobili aktualizację firmwaru. I Linux wykrywając napędy kasował firmware napędu :)

Także im bardziej urządzenie jest inteligentne, tym szybciej trafi się sytuacja, że niezgodność ze standardem je uwali.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy