Nowe posty

Autor Wątek: Przywracanie tablic partycji..  (Przeczytany 5462 razy)

majonez.

  • Gość
Przywracanie tablic partycji..
« dnia: 2013-03-27, 11:30:14 »
Witam. Mam spory problem, i w razie czego proszę przenieść temat we właściwe miejsce, bo naprawdę zależy mi na tym żeby się z tym jakoś uporać.

Mianowicie, chciałem zacząć zabawę z linuxem, i zainstalować go na oddzielnej partycji niż Windows. Miałem partycję C z Windą i D z danymi. Z poziomu Windy zabrałem trochę pamięci z D, żeby zrobić partycję na Linuxa. Ściągnałem Minta 13 Cinnamona, odpaliłem z LiveCD no i znalazłem Gparted. Niestety do stworzenia partycji użyłem: Device > Create Tablice Partition i z wszystkich partycji zrobiła się jedna - unlocated. Doszukałem się porady, że można przywrócić partycję za pomocą TestDiska. http://www.youtube.com/watch?v=vdoug-PI1bc zrobiłem wszystko tak jak na filmie, tyle że u mnie tylko sda1 można zamontować w mnt. Reszty nie chce. Wyskakuje: mount: /dev/sda2 does not exist. Chociaż, że przy wyszukiwaniu znajduję mi wszystkie partycję. Dziwne jest to że pokazuje mi partycję Linux, oraz to że pokazuję po 2 takie same partycje. Zależy mi głównie na partycji D. Bo są tam wszelkie dane, chociaż najchętniej przywróciłbym system tak jak był. Próbowałem testdiskiem kilka razy, po ostatniej próbie robiąc 'Deep Search' dostaję komunikat 'The current number of cylinder is 255 but the correct value may be 128. You can use geometry menu to change this value. It's something to try if: - some partition are not found by testdisk or partition table can not be written because partition overlaps.' Dodam, że podczas działania TestDiska klawiszem 'p' można niby podejrzeć co znajduje się na danej partycji, u mnie komunikat 'seems damaged' czy coś takiego, dlatego nawet nie mogę skopiować danych. Chociaż nie na każdej. Na Windowsowej pokazuje mi pliki. Chyba, bo powinienem mieć 2 partycję, a TestDisk pokazuje więcej. Pogubiłem się już w tym wszystkim. Jak macie jakieś pomysły to pomóżcie bo nie mogę się już doczekać aż dosiąde Minta 13. Ale najpierw muszę odzyskać Windę ze wszystkim, bo potrzebuje jej do obsługi programów Microsoftowych na studiach. Aktualnie nie siedzę przed swoim kompem, piszę z pracy więc co do joty nie opiszę wszystkiego i nie wrzucę screenów ale w większości problem wygląda tak jak opisałem.
 
Po tym co zrobił TestDisk, partycje prawdopodobnie nie zostały odzyskane, bo po włączeniu laptopa pojawia się DOS i pyta o datę i godzinę, podaję mu i zostaję w DOSie tak czy siak.

Jeszcze takie pytanko:
W Mincie z LiveCD w tym Gparcie pod opcją której użyłem (Create Tablice Partition) jest opcja Rescue ... (nie pamiętam dokładnie). Tylko, że jak chcę jej użyć wyskakuję, że muszę zainstalować. Czy to jest coś na zasadzie 'cofnij ostatnio wykonane zmiany' i czy mogło by to pomóc po użyciu tesdiska i czy w ogóle mogę zainstalować ten gparted z poziomu LiveCD (nie wiem na jakiej zasadzie wykonywana jest taka instalacja skoro LiveCD nie korzysta z pamięci dyskowej i czy to nienadpisało by mi danych które próbuje odzyskać)?

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Przywracanie tablic partycji..
« Odpowiedź #1 dnia: 2013-03-27, 23:35:07 »
Po pierwsze, nie wykonuj zbędnych operacji na dysku. Po drugie, nie próbuj pod żadnym pozorem instalować GParted na dysku, bo po pierwsze nadpiszesz dane, po drugie GParted nie może pracować na zamontowanych partycjach, dlatego używa się go z płyty.

Jak będziesz przy swoim komputerze, uruchom TestDisk, wykonaj przeszukiwanie i porób zrzuty lub zdjęcia, bo z opisu ciężko ocenić sytuację i nic więcej, zakończ działanie TestDiska.

majonez.

  • Gość
Przywracanie tablic partycji..
« Odpowiedź #2 dnia: 2013-03-29, 16:38:15 »
Próbuje zrobić zrzuty ekranowe i znowu problem. Robię zrzut z terminala i te zdjęcie waży 0KB i na Windowsie w ogóle nie chce się otworzyć. Ale jak zrobię screen innego okienka niż terminal, np. GParted to ten screen normalnie otwiera się. Walczę z tym nadal, jak mi się uda to wrzucę tu w końcu te screeny.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Przywracanie tablic partycji..
« Odpowiedź #3 dnia: 2013-03-30, 00:16:56 »
To zrób zdjęcia aparatem, jeśli będziesz robił zrzut, nie zapisuj ich na dysku tylko, np. na pendrajwie.

majonez.

  • Gość
Przywracanie tablic partycji..
« Odpowiedź #4 dnia: 2013-03-30, 22:31:32 »
Jutro zrobię foty i wyedytuję post. Screeny automatycznie zapisywały się w /home/user.

EDIT:

Tak wygląda screen z GParted. Ale wcześniej cały dysk był widziany jako unallocated. Tyle, że próbowałem Partition Wizadrem wczoraj, i rzekomo odzyskał partycję z Windą (bo tej z danymi nie widział), i GParted też ją widzi, ale przy starcie komputera czarny ekran i migający podkreślacz, nic więcej.




Tak wygląda TestDisk przed użyciem wyszukiwania 'Quick Search'. Też po Partition Wizardzie wygląda inaczej niż przedtem. Wiadomo, przed pierwszym użyciem TestDiska i Partition Wizarda, nic tu nie wyświetlał.




Okno po użyciu opcji 'Quick Search'.




Po użyciu 'Deep Search'.




Po kliknięciu 'Continue'.




I po ponownym kliknięciu 'Continue' pokazuję wszystkie znalezione partycję przez 'Deep Search'.




Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Przywracanie tablic partycji..
« Odpowiedź #5 dnia: 2013-03-31, 20:46:01 »
Na trzecim zdjęciu, to na zielono, to są partycje do odzyskania. Jeśli układ był jeszcze inny, to już go nie odzyskasz, bo nadpisałeś poprzednią tablicę partycji. Zaznaczasz każdą partycję i wybierasz opcję write, gdy już skończysz na dysku powinien być przywrócony ten układ partycji.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3070
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Przywracanie tablic partycji..
« Odpowiedź #6 dnia: 2013-04-02, 10:37:38 »
Jak jesteś z Wawy albo okolic, to możesz się bujnąć z komputerem albo dyskiem do mnie, spróbuję to naprawić.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

majonez.

  • Gość
Przywracanie tablic partycji..
« Odpowiedź #7 dnia: 2013-04-02, 21:40:21 »
Roobal robiłem tak. Jakby to było takie proste to bym nie zawracał Wam gitary.
Jestem z olsztyna.. Jak wsadze płytę z windą to widzi wszystkie partycje ale system nie odpala. Stawiam system od nowa i z poziomu windy spróbuje odzyskać dane z tej istniejącej partycji.

EDIT:
Przeinstalowałem Windę i partycja z danymi istnieje i mam na niej wszystko to co było wcześniej. Widocznie TestDisk dał radę tylko Winda nie chciała ruszyć nie wiem czemu.