Nowe posty

Autor Wątek: Co wybrać Fedorę czy Mint?  (Przeczytany 4923 razy)

piotrek1692

  • Gość
Co wybrać Fedorę czy Mint?
« dnia: 2013-03-27, 09:10:25 »
Witam,
Mam problem jak w temacie, od 2 lat używałem Ubuntu, kilka miesięcy temu przeszedłem na Mint, i kilka razy uruchomiłem sobie Fedorę z LiveUSB, i nie wiem teraz czy Fedora warta jest instalacji, i czy nie jest dla mnie za trudna, znam kilka podstawowych komend, nie jestem jakoś bardzo zaawansowanym użytkownikiem, ale nie boje się konsoli, czym te dwie dystrybucje różnią się między sobą?
Z tego co znalazłem w sieci inny jest menedżer pakietów, pakietów dostępnych na Fedorę jest mniej na systemy pochodzące od Debiana, i mimo używania Yumi dalej mogą być problemy z zależnościami, których w Ubuntu/Mincie nie maiłem (APT robił za mnie porządek)
Podobno Fedora jest też miejscem testowania programów pisanych na RH, nie wiem ile w tym prawdy, ale skoro jest to dystrybucja pochodząca od RH powinna być bardzo stabilną i wydajną dystrybucją.
Najbardziej boje się po przejściu na Fedorę sposobu instalacji programów(w mincie sudo apt-get install .... i szło).
Proszę o rozwianie moich wątpliwości na temat Fedory.

Pozdrawiam

nieztejbajki

  • Gość
Co wybrać Fedorę czy Mint?
« Odpowiedź #1 dnia: 2013-03-27, 15:05:57 »
na pytanie musisz sobie sam odpowiedzieć :)

Wybór zależy od własnych preferencji, upodobań itp. Nie ma złotej reguły.

A jaki jest cel przejścia na inną dystrybucję?

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Co wybrać Fedorę czy Mint?
« Odpowiedź #2 dnia: 2013-03-27, 15:14:35 »
Cytat: piotrek1692
znam kilka podstawowych komend, nie jestem jakoś bardzo zaawansowanym użytkownikiem, ale nie boje się konsoli
No i bardzo się to ceni.


Cytat: piotrek1692
Najbardziej boje się po przejściu na Fedorę sposobu instalacji programów(w mincie sudo apt-get install .... i szło).
Dlaczego zatem nie zdecydujesz się na Debiana, biorąc pod uwagę powyższe?
Prawdę mówiąc, ja osobiście musiałbym wcześniej zrobić w gardło apt-get install 0,7_żubrówka aby mieć podobny dylemat.
Bez urazy, ale skoro byłeś zadowolony z apt-get i weszło Ci to w krew, oraz wiesz jak to funkcjonuje to... po cholerę...

Więcej informacji i odnośnie Twych wątpliwości masz np. Tu.
Szukaj na końcu wątku podpowiedzi Roobala.
Generalnie google nie gryzie.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Co wybrać Fedorę czy Mint?
« Odpowiedź #3 dnia: 2013-03-27, 15:53:42 »
Tak jak wcześniej napisali Ci poprzednicy - sam musisz wybrać. Fedorę można porównać do debian testing (testowane są nowości). Stabilność zapewnia płatny Red Hat albo bezpłatny Centos , a w debianie squeeze. Mam na virtualbox zainstalowaną fedorę 16 i 18 oraz minta 13 nic się z tymi systemami nie dzieje. I Tobie poleciłbym przetestowanie przez pewien okres, a następnie zainstalowanie tego który będzie Ci odpowiadał. Tak jak Lord Darius napisał czemu mint ? Masz debiana albo wyzwanie debiana sida (aptosid albo siduction). Aptosida mam już 3 lata z "małymi wyzwaniami" ale to jest distro ciągłe, czyli do końca świata i jeden dzień dłużej będę miał (prędzej komp mi padnie niż aptosid) . Pozdrawiam

  • Gość
Co wybrać Fedorę czy Mint?
« Odpowiedź #4 dnia: 2013-03-28, 10:35:13 »
Skoro nie masz problemów z używaniem APT'a i konsoli, to spokojnie możesz ogarnąć Debiana. A np Fedorę możesz zainstalować na wolnej partycji dla zabawy - tak samo, jak każdą inną dystrybucję..