Nowe posty

Autor Wątek: Odpowiedni Linux do nauki systemu  (Przeczytany 4493 razy)

Krejn

  • Gość
Odpowiedni Linux do nauki systemu
« dnia: 2013-03-15, 00:16:34 »
Witam!

Podobnie jak większość piszących w tym dziale, chciałem prosić o pomoc w wyborze dystrybucji Linuxa. Nie musi być to system banalny w użytkowaniu, z ładną szatą graficzną, w którym można wszystko "wyklikać". Nie boję się linii komend i chcę dobrze poznać Linuxa, nie tylko od strony użytkowej, ale również konfiguracyjnej. Moja obecna wiedza jest na poziomie bliskim totalnemu nowicjuszowi, chociaż w przeszłości miałem okazję używać tego systemu, a nawet pisać jakieś proste skrypty w bashu (zresztą mam zamiar do tego powrócić). Znam kilka podstawowych komend i w zasadzie tyle. Na razie nie będę stawiał serwera (może w przyszłości jakiś domowy), więc mile widziane rozwiązania "biurkowe". Na temat sprzętu nie będę się rozpisywał, ponieważ jest w miarę mocny i nie powinien stanowić ograniczenia. Poza tym, póki co system będzie odpalany na maszynie wirtualnej. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam.

chmooreck

  • Gość
Odpowiedni Linux do nauki systemu
« Odpowiedź #1 dnia: 2013-03-15, 06:44:40 »
kolejność przypadkowa
arch, debian, slackware, gentoo

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Odpowiedni Linux do nauki systemu
« Odpowiedź #2 dnia: 2013-03-15, 10:49:15 »
Cytat: Krejn
Witam!

 Nie musi być to system banalny w użytkowaniu, z ładną szatą graficzną, w którym można wszystko "wyklikać". Nie boję się linii komend i chcę dobrze poznać Linuxa, nie tylko od strony użytkowej, ale również konfiguracyjnej.
Dodam od siebie, biorąc pod uwagę powyższe - zrezygnuj z domyślnych środowisk graficznych typu Gnome, KDE itd.
Zamiast tego zainstaluj lekkiego menadżera ( Fluxbox, OpenBox, Awesome ).
Szybciej poznasz "bebechy" systemu i zasady jego funkcjonowania, ponieważ w tych przypadkach bez konsoli ani rusz z konfiguracją.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

npck

  • Gość
Odpowiedni Linux do nauki systemu
« Odpowiedź #3 dnia: 2013-03-15, 21:05:42 »
Ja bym polecił do nauki: Slackware, Archa ewentualnie CentOSa.

  • Gość
Odpowiedni Linux do nauki systemu
« Odpowiedź #4 dnia: 2013-03-15, 23:09:12 »
Debian.

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Odpowiedni Linux do nauki systemu
« Odpowiedź #5 dnia: 2013-03-16, 08:09:56 »
Wzystkie linuxy, a na poważnie pierwsza dziesiątka z http://distrowatch.com i chęć samokształcenia + konsola + umiejętność rozwiązywania problemów za pomocą www.google.pl . Pozdrawiam

Krejn

  • Gość
Odpowiedni Linux do nauki systemu
« Odpowiedź #6 dnia: 2013-03-19, 23:19:10 »
Dzięki za odpowiedzi. Na pierwszy ogień poszedł Slackware. Instalacja poszła w miarę sprawnie i aktualnie przerabiam slackbook w celu zapoznania się z podstawami systemu.