Nowe posty

Autor Wątek: Odzyskiwanie systemu NTT corrino  (Przeczytany 4108 razy)

moskit122

  • Gość
Odzyskiwanie systemu NTT corrino
« dnia: 2013-02-19, 19:07:31 »
Witam,
dostałem od kolegi komputer do posprzątania, skopiowałem co trzeba i zabrałem się za odzyskiwanie windowsa xp. Gdzie tu linux? a no właśnie w odzyskiwaniu, po włączeniu komputera, przejściu biosu przelatuje kilka linijek linukso-podobnych i wyskakuje Grub, do wyboru windows, system recovery i system recovery fail safe. Po odpaleniu system recovery znów przelatuje kilka linijek, mruga logo nvidia (!) i robi się czarny ekran z kursorem (można nim poruszyć) z krążącymi w kółeczku niebieskimi kropkami. Po jakichś 10 minutach wyskakuje okienko Could not start kdeinit. Check your installation. Po kliknięciu okay chwila czarny ekran, znów nvidia, czarny ekran z kursorem aż na koniec wyrzuca do konsoli z zawartością:
Mandriva Linux release 2009.0 (Xtreme3) for i586
Kernel 2.6.27.5-desktop.2mnb on a Dual-processor i686 / tty1
i polecenie logowania, oczywiście żadnych danych do logowania nie mam ani hasła roota i podejrzewam, że nikt nigdy tego nie ruszał od nowości.
Co dalej mogę z tym zrobić? da radę jakoś tą mandrivę uruchomić? w fail-safe od razu wyrzuca do konsoli, init 5 i wyskakuje okienko jak w normalnym trybie.
W razie czego mam obudowę dysku pod ręką, i mógł bym próbować dorwać się do tego co jest na partycji odzyskiwania ale to chyba już na innym forum. Wolał bym jednak odpalić oryginalne narzędzie.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3070
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odzyskiwanie systemu NTT corrino
« Odpowiedź #1 dnia: 2013-02-19, 21:54:21 »
Yyy... W fail-safe zmienić hasło?
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

moskit122

  • Gość
Odzyskiwanie systemu NTT corrino
« Odpowiedź #2 dnia: 2013-02-19, 22:07:10 »
no dobra ale co dalej? nawet jeśli zmienię hasło (choć może dostanę odpowiedź od NTT jakie było fabrycznie) to nie wiem co dalej mogę zrobić

edit:
próba odzyskanie hasła pogorszyła sprawę, po komendzie passwd naciśnięcie jakiegokolwiek klawisza spowodowało wyrzucenie że hasło jest za krótkie, z każdym znakiem hasła wyskakiwały kolejne powiadomienia, czyli pewnie coś nie tak z klawiatura... do tego teraz bootowanie kończy się na:
Waiting for driver initialization.
Creating root device
mounting root flesystem
mount: could not find filesystem ' /dev/root'
Setting up other filesystems
setuproot: moving /dev failed: No such file or directory
setuproot: error mounting /proc: No such...
setuproot: error mounting /sys: No...
Switching to new root and running init.
switchroot: /dev does not exist in new root
Booting has failed.
Domyślam się że poleceniem do resetu hasła usunąłem coś od roota i teraz nie może tego utworzyć, zmienić hasła też nie bardzo mogę z powodu problemu z klawiatura jak przypuszczam, co dalej?

edit2: mam dostęp z poziomu innego systemu do partycji odzyskiwania jak by to coś miało zmienić

edit3: w pewnym sensie poradziłem sobie, odpaliłem rescue cd na innym komputerze z podłączonym dyskiem, wyciągnąłem obraz z partycji ratunkowej i ręcznie skopiowałem przez partimage, mandriva chyba wyleci jak znajdę live działające na tamtym komputerze.

  • Gość
Odzyskiwanie systemu NTT corrino
« Odpowiedź #3 dnia: 2013-02-22, 23:56:33 »
Cytuj
Co dalej mogę z tym zrobić? da radę jakoś tą mandrivę uruchomić? w fail-safe od razu wyrzuca do konsoli, init 5 i wyskakuje okienko jak w normalnym trybie.
Do każdego linuksa możesz się zalogować przy pomocy dowolnego livecd z użyciem chroot.
Po zalogowaniu do systemu na dysku twardym ustalisz lub zmienisz hasło roota, a także innego użytkownika.
Nieradnik dotyczący chroot - duży punkt: I Środowisko "chroot".