Nowe posty

Autor Wątek: Zawieszanie się" linux mint 14 xfce przy starcie systemu  (Przeczytany 3919 razy)

rakso70

  • Gość
Witam. Na Acerze One 722 (karta graficzna HD 6290) obok fabrycznego Windowsa 7 zainstalowałem Linuxa Mint 14 ze środowiskiem xfce. Otóż bardzo często zawiesza się przy starcie. Muszę wówczas odłączyć zasilanie, lub wyjąć baterię.Dla uściślenia dodam, że jako "zwiechę" rozumiem czarny ekran przy starcie linuxa - nie startuje. Zauważyłem (tak mi się wydaje) pewną prawidłowość. Otóż gdy czekam ustalone 10 sekund na automatyczny start linuxa (on jest ustawiony w grubie jako pierwszy) to system startuje prawidłowo. Natomiast gdy wciskam "enter" przed upływem owych dziesięciu sekund to najczęściej następuje "zwiecha". Używam otwartych sterowników. System pracuje w rozdzielczości 1366x768. Gdy już się uda odpalić system, działa on bez zarzutu.
W czasie prób rozwiązania problemu, okazało się, że gdy w GRUB-ie, w linijce GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT usunąłem wpis "quiet splash" zastępując go "nomodest", to problem zniknął. Linux uruchamiał się zarówno po odliczeniu 10 s. w timerze jak i po wywołaniu go w GRUB-ie klawiszem Enter., jednak w potwornie niskiej rozdzielczości. Uznałem, że probelem jest karta graficzna.
Pobrałem  zatem ze strony ATI sterowniki producenta. Zainstalowałem je poleceniem sudo sh amd-driver-installer-catalyst-12.10-x86.x86_64.run. W Menu/Ustawienia pojawiły się pozycje: AMD Catalyst Control Center i AMD Catalyst Control Center (administracyjne). Gdy klikam na pierwszą zakładkę otrzymuję komunikat:
Wystąpił problem podczas inicjowania programu Catalyst Control Center Edycja Linux.  Przyczyny mogą być następujące:
Nie został zainstalowany żaden sterownik graficzny AMD, lub sterownik AMD działa nieprawidłowo
Zainstaluj sterownik AMD odpowiedni dla danego sprzętu AMD lub skonfiguruj go używając programu aticonfig.
Klikanie w drugą zakładkę nie otwiera żadnego okna, a Linux pracuje w rozdzielczości 1024x768 i nie da się jej zmienić.
oskar@oskar-AO722 ~ $ xrandr
xrandr: Failed to get size of gamma for output default
Screen 0: minimum 1024 x 768, current 1024 x 768, maximum 1024 x 768
default connected 1024x768+0+0 0mm x 0mm
   1024x768       76.0*
Może ktoś mi pomoże i podpowie, czy rozwiązania szukać w instalacji innych niż otwarte, sterowników, np. tych od ATI? Czy może w sposobie ich instalacji (coś zrobiłem,źle, niekompletnie)? Czy wreszcie przyczyną jest zupełnie coś innego?
Dodam jeszcze, że w akcie desperacji "postawiłem" też instalkę Ubuntu 12.04. W jej przypadku jest niemal identycznie.
Mam uparta naturę i chcę ten problem rozwiązać i  nie być niewolnikiem Microsoftu.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2771
  • 1709
    • Zobacz profil
Zawieszanie się" linux mint 14 xfce przy starcie systemu
« Odpowiedź #1 dnia: 2013-01-17, 18:21:34 »
Jesli system 32 bit, to mozesz sprawdzic z kernelem pae,
jesli system masz 64 bit to moze z kernelem  3.7.3
Problemy z nowym kernelem mozesz zglaszac na stronie kernela
lub dystrybucji.
Cos o nomodest w kernelu (jak cos to mozna se pomoc google translate)
http://distro.ibiblio.org/fatdog/web/faqs/boot-options.html
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.