Nowe posty

Autor Wątek: wybór systemu po włączeniu komputera .  (Przeczytany 4473 razy)

carsfan91

  • Gość
wybór systemu po włączeniu komputera .
« dnia: 2013-01-18, 04:35:49 »
witam . wczoraj obok windowsa postawiłem sobie ubuntu 12.10 . Wszystko chodzi idealnie . Tylko chciałbym sie dowiedziec czy jest taka możliwość zmiany wyglądu ekranu wyboru systemu . Po włączeniu komputera odpala sie fioletowy ekran i jest lista pierwszy jest system ubuntu potem jakieś sprawdzania pamieci i inne głupoty i na samym szarym końcu dopiero jest windows . Można tak zrobić żeby na tej liście było tylko windows / ububtu ? gdzieś widziałem że po włączeniu komputera było logo windowsa a obok jakiegoś linuxa chyba suse i przesuwalo sie strzaloka w lewo lub w prawo i na jakie logo sie kliknelo taki system sie włączał . ja wiem o co chodzi ale żona nie bardzo :) chciałbym jej jakoś ułatwić życie ograniczając jej zaawansowana znajomość komupera do dwóch ikon / logo tak jak wyżej napisałem . pozdrawiam .

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
wybór systemu po włączeniu komputera .
« Odpowiedź #1 dnia: 2013-01-18, 10:00:36 »
Odnośnie Twego pytania:
Da się.

Wystarczy zwykła edycja Gruba.
Choć zupełnie nie rozumiem jaki to "straszny" problem zapamiętać, że pierwsza linia wyboru systemów to Ubuntu, a ostatnia Windows.
Tak trudno Twojej to zapamiętać?
Wystarczy nawet wydłużyć czas wyświetlania Gruba do dłuższego niż 10 sekund czasu i pokazać jej palcem:
góra Ubuntu, dół Windows.

Poza tym wyeliminowanie możliwości uruchomienia systemu w trybie tekstowym narobi Ci dodatkowych problemów w przypadku zawiechy systemu.
Co wtedy zrobisz? Ponownie będziesz stawiać Ubuntu?
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

carsfan91

  • Gość
wybór systemu po włączeniu komputera .
« Odpowiedź #2 dnia: 2013-01-18, 14:11:55 »
Dziękuję za odpowiedź jednak nie prosiłem o to jak wytłumaczyć swojej żonie jak włączyć komputer tylko prosiłem o zwykły opis jak zmienić ekran startowy . Dobrze więc pomijając tryb graficzny . da sie usunąć dodatkowe opcję ubuntu z trybu tekstowego ekranu powitalnego ? Żeby został tylko ubunty i windows ? opcję jak sprawdzanie pamięci itp nie są mi potrzebne . i jak wydłużyć czas ? bo 10 sekund to za krótko trochę .

chmooreck

  • Gość
wybór systemu po włączeniu komputera .
« Odpowiedź #3 dnia: 2013-01-18, 14:37:25 »
Cytat: carsfan91
da sie usunąć dodatkowe opcję ubuntu z trybu tekstowego ekranu powitalnego ?
Tak, da się :-)

P.S. poczytaj o konfiguracji gruba

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
wybór systemu po włączeniu komputera .
« Odpowiedź #4 dnia: 2013-01-18, 17:15:23 »
1. Tapeta wyedytowana w gimpie z logo np. debiana skopiowana jako root do katalogu /boot/grub/
2. W konsoli jako root update-grub
3. Cieszymy się zdjęciem - u mnie mojej córki z logo debiana, a u córki "jej ulubionymi kotkami"
Pozdrawiam

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
wybór systemu po włączeniu komputera .
« Odpowiedź #5 dnia: 2013-01-18, 22:53:46 »
Najprościej chyba wyłączyć ustawić domyślnie windows [1], wyłączyć tryb graficzny [2] i ukryć menu do czasu naciśnięcia klawisza [3]. Ewentualnie ukryć opcje recovery, ale nie polecam [4].

W ten sposób Ty będziesz wiedział co zrobić, żeby odpalić Linuksa. A nieobeznany użytkownik nawet nie zauważy, że jest jakiś wybór systemu.

W pliku /etc/default/grub:

[1]
GRUB_DEFAULT="Windows NT/2000/XP (loader) (on /dev/sda1)"
(zgodnie z twoją nazwą wyświetlaną w grubie)

[2]
GRUB_TERMINAL=console
GRUB_GFXMODE=1280x1024
GRUB_GFXPAYLOAD=1280x1024
(zgodnie z twoją rozdzielczością, możesz też oba pominąć)

[3]
GRUB_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=false
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=3
(3 sekundy)

[4]
GRUB_DISABLE_RECOVERY="true"
Pozdrawiam.


EDIT: Oczywiście po tych zmianach musisz odpalić "sudo update-grub".