Nowe posty

Autor Wątek: Win 8 i Ubuntu 12.10  (Przeczytany 5269 razy)

Soruz

  • Gość
Win 8 i Ubuntu 12.10
« dnia: 2012-12-08, 23:40:27 »
Witam,
Obok Windowsa 8 postawiłem sobie system Ubuntu 12.10 tak, dla zobaczenia i pośmiania się jaki to Linux jest badziewny. Teraz chcę usunąć Windowsa i siedzieć jedynie na Ubuntu (proszę jak mnie zmienił :) ). Czy jest możliwość, aby bezboleśnie (tzn. bez formatowania itd. bo się na tym zupełnie nie znam) usunąć Windowsa na rzecz Ubuntu?
Pozdrawiam.

rysban

  • Gość
Win 8 i Ubuntu 12.10
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-12-09, 07:25:16 »
Jak długo instalował Ci się Ubuntu ? Czy masz kopię zapasową Windowsa 8 ? Czy ten Windows 8 to legalna wersja ? Jeżeli legalna to warto zachować wraz z kluczem produktu na płycie DVD czy nośniku takim jak masz nagrywarkę . Nie ma problemu z usunięciem partycji zawierającej Windowsa . Po prostu przy uruchomieniu instalacji wchodzisz w zaawansowaną - ręczną obsługę dysków - inne jak automatyczne dzielenie dysku możesz usuwać dowolne partycje i je formatować pod dowolny - wybrany przez Ciebie format . Ale w pierwszej kolejności musisz wiedzieć jaki Tobie odpowiada . Pochopnych decyzji najczęściej się żałuje po jakimś czasie . Ja osobiście używam tylko Linuksa ponieważ nie gram w żadne gry . Ty musisz to przemyśleć lub przejrzeć gry pod Linuksa czy wystarczą dla Twoich potrzeb rozrywki .
Pozdrawiam Ryszard

Soruz

  • Gość
Win 8 i Ubuntu 12.10
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-12-09, 12:00:29 »
Nie wiem jak się instalował, odpaliłem go przez Wubi. Windowsa mam Consumer Preview, więc bólu nie będzie.

rilicek

  • Gość
Win 8 i Ubuntu 12.10
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-12-09, 13:02:04 »
Jak masz świeżą instalację i jesteś pewien, że nie chcesz Windowsa, to najlepiej ściągnij obraz ISO płyty instalacyjnej i zainstaluj system od nowa z nowym rozkładem partycji.
Instalator powinien podpowiedzieć Ci w miarę dobry rozkład.
Partycje powinny być minimum 3.
1. SWAP - 4GB
2. / - max 40GB (min. 20GB)
3. /home - reszta.
Tutaj są różne szkoły, wydaje mi się, że ten jest w miarę uniwersalny.

rysban

  • Gość
Win 8 i Ubuntu 12.10
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-12-09, 20:28:23 »
Instalowałeś przez wubi ? To znaczy masz płytkę z instalacją ? Odpal kompa z napędu optycznego (CD lub DVD ) . . Po uruchomieniu naciśnij spację a pojawi cię wybór języka.
Po wybraniu języka pojawi się menu wyboru
1. Live co znaczy uruchomienie z płyty bez natychmiastowej instalacji - możliwe będzie po uruchomieniu systemu z płyty .
2. uruchomienie od razu instalacji
i jeszcze sprawdzanie płyty pod względem błędów i test pamięci ram
Uruchomienie pierwszej lub drugiej pozycji poprowadzi Cię spokojnie przez proces instalacji komunikatami w wybranym języku będziesz mógł usunąć tablicę partycji i ułożyć ją według życzenia . Przy partycjonowaniu wybierz inne rozwiązanie . Pokaże Ci się obecna tablica partycji . usuniesz obecne partycję i założysz natychmiast nową .
Najlepszym rozwiązaniem jest założenie najpierw systemowej tak aby zostawić na swapa- przestrzeń wymiany najlepiej tyle ile masz pamięci ram . Musisz jeszcze wskazać na systemowej punkt montowania to jest / a system extended4 .
Następnie zakładasz partycję na zostawionej części dysku jako przestrzeń wymiany .
Na systemowej musi być zaznaczone sformatowanie tej partycji .
Resztę wykonasz zgodnie z poleceniami systemu naciskając dalej i wpisując dane użytkownika oraz hasło root . System instaluje się krótko i sterowniki dobiera sobie sam .
Życzę powodzenia przy instalacji .
Pozdrawiam Ryszard

snajper_8383

  • Gość
Win 8 i Ubuntu 12.10
« Odpowiedź #5 dnia: 2012-12-09, 23:31:50 »
W necie jest pełno poradników jak zainstalować poprawnie. Wystarczy przeczytać czy obejrzeć(bo i takie są poradniki) i zainstalować.