Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Rzut oka na manjaro  (Przeczytany 11605 razy)

poker-face98

  • Gość
Rzut oka na manjaro
« dnia: 2012-12-23, 13:34:03 »
Witam wszystkich. Ostatnio postanowiłem zrobić "rzut oka" na dystrybucje której używam (tytułowe manjaro). Jak postanowiłem tak zrobiłem i postanowiłem podzielić się z wami wersją Aplha :) link do pobrania:
https://www.dropbox.com/s/3xnv4u6spej6q62/Rzut%20oka%20na%20Manjaro%20linux.odt

Na razie tekstu jest mało ale planuję:
-sekcja występujące błędy
-więcej zrzutów ekranu: odtwarzacz muzyczny, wideo, menedżer pakietów, steam, aktualizacje
-system po "transformacji" : jakie motywy zastosowałem, tapety itp

Jeśli macie propozycje co dodać lub co chcecie wiedzieć więcej o systemie to piszcie

UWAGA: to wersja ALPHA recenzji

PS: jeśli link nie działa pisać

conseil

  • Gość
Rzut oka na manjaro
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-12-23, 20:09:25 »
Nie rozumiem dlaczego piszesz, że wbudowane niewolne oprogramowanie to plus. Dla mnie taka polityka danej dystrybucji od razu ją dyskwalifikuje. Oddawanie kontroli nad komputerem prawnie zastrzeżonemu oprogramowaniu to plus? Rozumiem że człowiek czasami chce sobie pograć itp. Ale jeżeli ma się to odbywać kosztem wolności, to lepiej pozostać przy Windowsie. Wentylator rozpędzony do maksymalnej prędkości? Wystarczy wcisnąć TAB i wpisać acpi_osi=Linux i po problemie.

Dystrybucja ta wygląda mi na kopię GNU/Linux minta z tą różnicą, że mint proponuje instalację sterowników (i to jest lepsze i bezpieczniejsze rozwiązanie) a tutaj mamy od razu wbudowane.

Wifi to pewnie także sprawa niewolnych sterowników. I ja jestem skazany na niewolne sterowniki do wifi. Lecz planuję kupno zewnętrznego wifi, by uniknąć instalowania prawnie zastrzeżonego oprogramowania.

Na zakończenie nasuwa mi się następująca myśl: "po co dwa razy wymyślać koło"?
Wg mnie to tylko kopia minta. Lepszym pomysłem byłoby przyłączenie się do społeczności minta niż tworzenie podziałów.

poker-face98

  • Gość
Rzut oka na manjaro
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-12-24, 12:54:04 »
Normalne użytkownika NIE obchodzi czy sterowniki są wolne, zamknięte czy w ciapki, on chce żeby działały i żeby mógł normalnie pracowac i grać. Wolne sterowniki powiadasz? Przez nie na moim laptopie nie mogę grać naprzykład w World of Tanks czy inne gry przez wine ponieważ wydajność jest tragiczna. To że AMD skopało swoje sterowniki i musze siedzieć na otwartych to inna sprawa...
Tak samo z wi-fi, chcialem mieć debiana na laptopie ale niestety sterowniki nie były dołączone nawet opcjonalnie a nie będe się pierniczył z szukaniem i instalowaniem tałtajstwa jeśli na Ubuntu wszystko działa od razu: wi-fi, bluetooth, przyciski funkcyjne, karta graficzna, dżwięk i moge jeszcze wymieniać.
Dodatkowo masz zamiar zmieniać karte wi-fi tylko dlatego że nie posiada wolnych sterowników?

Popatrz na debiana. Wykopali firefoxa bo mozilla śmiała mieć zastrzeżone niewolne znaki towarowe! i musiałem się męczyc z tym czymś zwanym ice weasel. I ciekawe czy dodadzą steam-a? Bo Ubuntu i właśnie Manjaro (i pewnie kilka innych) już to zrobiły. A czy przeciętnego użytkownika interesuje że steam jest "niewolny"? Powiem dosadnie: mają to w d*pie

Kopia Minta? Człowieku przeczytałeś początek? Manjaro bazuje na Archlinux a Mint na Ubuntu. Kopią minta może być Snow linux albo PEAR os...

miro57

  • Gość
Rzut oka na manjaro
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-12-25, 09:56:28 »
Słabo znam Debiana ale nie wydaje mi się aby Firefoxa nie można było pobrać  zainstalować i uruchomić w tej dystrybucji.
Czy w Windows masz wszystko wbudowane (sterowniki) - jeśli potrzebujesz
to pobierasz i instalujesz.
Tak samo jest w Linuksie.

poker-face98

  • Gość
Rzut oka na manjaro
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-12-25, 15:32:10 »
miro57 - oczywiście można zainstalować firefox w Debianie ale nie ma go w repozytoriach. No a widzisz w Ubuntu mam sterowniki wbudowane nie muszę instalować (nie żebym był fanboyem Ubuntu)

conseil

  • Gość
Rzut oka na manjaro
« Odpowiedź #5 dnia: 2012-12-26, 00:47:48 »
poker-face98:Fakt, normalnie użytkownika nie obchodzi, czy jest używane wolne czy niewolne oprogramowanie. Ale jaka jest filozofia GNU/Linuksa? Co jest jego celem?

Celem było stworzenie kompletnie otwartego systemu, który będzie mógł być modyfikowany przez wszystkich, kopiowany itp. Lecz teraz społeczność się podzieliła - mamy np. jądro Linux i Linux-Libre, mamy niewolne dystrybucje typu Mint, Ubuntu i wolne typu Trisquel.

Piszesz, że nie możesz pograć na wolnych sterownikach przez wine. Skoro używasz gier przez wine, to dlaczego nie możesz zostać na Windowsie? Wolne sterowniki w niektórych grach (szczególnie otwartych - xonotic) są bardziej wydajne niż ich zamknięte odpowiedniki, tak więc nie można obarczać winą deweloperów - zrobili wszystko to, co byli w stanie.

Jeżeli chcesz, by Debian automatycznie Ci wykrył wszystko to musisz pobrać specjalną niewolną wersję: Debian firmware.
Tak, zamierzam zmieniać kartę wifi z tego powodu. Wolę dopłacić te parę złotych i mieć pewność, że moje dane są bezpieczne + nic nie jest wysyłane do internetu BEZ mojej wiedzy.

Bardzo dobrze że wykopali firefoksa, popieram ich działania w 100%. A skoro jest open-source, to kto Ci zabroni zrobić forka?
Debian prawdopodobnie nie doda steam do repozytoriów bo:
a) Steam jest aktualnie dostępny tylko pod Ubuntu i używanie go na innej dystrybucji to złamanie prawa
b) Debian ubiega się o miano 100% wolnej i otwartej dystrybucji (ich problem polega na tym, że w dodatkowych repozytoriach, które można włączyć jednym kliknięciem myszki znajduje się niewolne oprogramowanie)

Nie napisałem, że jest to kopia architektury, lecz kopia pomysłu. Założenia obu dystrybucji są takie same: kosztem wolności ułatwić zwykłemu użytkownikowi korzystanie z komputera. A to, że mają te same środowiska graficzne to już przypadek.

miro57: Można to zrobić bez problemu, wystarczy wejść na główną stronę projektu Mozilli http://www.mozilla.org/pl/firefox/fx/, pobrać gotową paczkę i odpalić plik.
O Windowsie nie mogę się wypowiedzieć, ponieważ ostatnią wersją jaką używałem był XP a teraz z pewnością jest coś nowszego.
poker-face98: Nie wydaje mi się, żeby stery w Ubuntu były wbudowane. Nie jest czasem tak, że On sam podczas instalacji pobiera sobie stery i instaluje?

Osobiście zwalczam niewolne oprogramowanie i znięchęcam znajomych do korzystania z niego. Udało mi się już większość znajomych przekonać do porzucenia Adobe Flasha.

poker-face98

  • Gość
Rzut oka na manjaro
« Odpowiedź #6 dnia: 2012-12-26, 15:47:38 »
Zbaczamy z tematu, ale co mi tam:

-wiem że twórcy wolnych sterowników do kart ATI zrobili wszystko co mogli. Ale też wiem że natywne sterowniki AMD dały by lepszą wydajność i mam żal że musieli spaprać robotę bo taka jest prawda
-dobrze wykopali go, ale czemu nie zostawili go w nie-wolnych repozytoriach?
-Manjaro posiada wersję XFCE (główna), KDE (nie polecam, nie jest ona jeszcze w pełni sprawna, i Gnome. a Gnome jest w wersji z cinnamonem, żeby nie razić użytkownika ułomnością i brzydotą Gnome Shell
-Tak dokładnie tak robi, nie wiedziałem o wersji debian-firmware dzięki za info
-Porzucenie Adobe Flash nie jest dobrym pomysłem. Co z gierkami on-line, youtube, itp?
PS. niedługo wrzucę nową wersje recenzji, w święta byłem zbyt zajęty :) apropo czy ktos wie czy gdy edytuje plik w folderze dropbox to on automatycznie się zaktualizuje?

conseil

  • Gość
Rzut oka na manjaro
« Odpowiedź #7 dnia: 2012-12-26, 18:42:21 »
Trudno, ze zbaczamy z tematu. Ważne, że coś się dzieje i ktoś pisze.

Nie mam pojęcia, czemu nie dodali go do niewolnych repozytoriów. Uznali chyba, że łatwiejszym sposobem będzie pobrana paczka z głównej strony projektu Mozilla.
Cinnamon ładne środowisko, lecz jestem starym użytkownikiem GNOME'a 2, dlatego siedzię teraz na środowisku MATE.
Nie wszystkie gry on-line są oparte na flashu, część z nich działa pod (strasznie wolną) javą.
Youtube działa bez flasha w oparciu o html5 (http://www.youtube.com/html5).

poker-face98

  • Gość
Rzut oka na manjaro
« Odpowiedź #8 dnia: 2012-12-26, 22:00:15 »
Wracając do tematu.Przejrzałeś recenzje conseil? Ponieważ chciałbym potem dodac recenzję na naszą strone, to wypadało by gdyby ktoś rzucil okiem czy wszystko jest dobrze z tekstem (ortografia, sensowność) i czekam na propozycje co jeszcze mogę dodac.