Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Dyski sieciowe.  (Przeczytany 8255 razy)

gallonin

  • Gość
Dyski sieciowe.
« dnia: 2012-12-04, 04:50:31 »
Witam,

          Mam nietypowe pytanie. Na systemach Windows można mapować dyski, co umożliwia później korzystanie z dysku sieciowego jak z lokalnego.

          Jak zamontować w Debianie(i w Ubuntu) dysk sieciowy ??

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3056
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Dyski sieciowe.
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-12-04, 07:56:31 »
Biorąc pod uwagę, że Windows z pudełka obsługuje aż 2 standardy sieciowych systemów plików (CIFS + DAV) a Linux w samym kernelu ma CIFS, NFS, Coda, AndrewFS , NCP i Ceph, nie wymieniając tych z drzewa "staing". A standardowe narzędzia rozszerzają to o SSHFS, DAV i kilka innych...

Jaki dysk sieciowy masz i jakie protokoły obsługuje? Wtedy powiemy jak go podłączyć.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

gallonin

  • Gość
Dyski sieciowe.
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-12-04, 19:04:24 »
Cytat: pkraszewski
Biorąc pod uwagę, że Windows z pudełka obsługuje aż 2 standardy sieciowych systemów plików (CIFS + DAV) a Linux w samym kernelu ma CIFS, NFS, Coda, AndrewFS , NCP i Ceph, nie wymieniając tych z drzewa "staing". A standardowe narzędzia rozszerzają to o SSHFS, DAV i kilka innych...

Jaki dysk sieciowy masz i jakie protokoły obsługuje? Wtedy powiemy jak go podłączyć.
Chciałbym "zmapować" nowo utworzony katalog w / na działającym systemie Debian z systemu Ubuntu. Moja sieć domowa to dwa komputery i router. W windows najpierw wykonuję funkcję "udostępnij" dla jakiegoś katalogu, a na drugim komputerze wyszukuję ten udostępniony zasób po czym go mapuję jako dysk sieciowy i to samo dokładnie chciałbym zrobić na debianie(a dokładnie na raspbianie w raspberry pi) i ubuntu. Udostępniony/zmapowany katalog/dysk mam ustawiony na odczyt/zapis.

PS.
Edycja:
To wszystko ma służyć do cross-kompilacji jądra z raspbiana na ubuntu. Może w sumie źle się za to zabieram. Do tej pory biegałem z pendrive'em, a teraz chciałbym to zrobić po sieci.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3056
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Dyski sieciowe.
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-12-04, 21:56:58 »
NFS. Opis na przykłąd tutal (Nie mój, ale po szybkim przejrzeniu wydaje się OK)

Co z czym kroskompilujesz (jak lubię staropolską nazwę "kompilacja skrośna"). Kross będzie, jak na PCcie na ubu (kross)kompilatorem dla ARM wygenerujesz kernela i wgrasz go potem na kartę dla RPi. Jak chcesz kompilować bezpośrednio na RPi (nawet na udziale udostępnionym przez Ubu - dla szybkości i pojemności jak mniemam) to to nie jest kross tylko zwykła kompilacja.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

rilicek

  • Gość
Dyski sieciowe.
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-12-04, 21:59:21 »
http://www.banita.pl/

Przez /etc/fstab na przykład.

[EDIT]
Nie doczytałem, że to ma być Linux<-> Linux więc NFS jest lepszy.
Patrz wyżej.
[/EDIT]

gallonin

  • Gość
Dyski sieciowe.
« Odpowiedź #5 dnia: 2012-12-04, 22:55:25 »
Cytat: pkraszewski
NFS. Opis na przykłąd tutal (Nie mój, ale po szybkim przejrzeniu wydaje się OK)

Co z czym kroskompilujesz (jak lubię staropolską nazwę "kompilacja skrośna"). Kross będzie, jak na PCcie na ubu (kross)kompilatorem dla ARM wygenerujesz kernela i wgrasz go potem na kartę dla RPi. Jak chcesz kompilować bezpośrednio na RPi (nawet na udziale udostępnionym przez Ubu - dla szybkości i pojemności jak mniemam) to to nie jest kross tylko zwykła kompilacja.
To jest kompilacja jądra i modułów ARM Raspbian'a na Ubuntu PC. Bezpośrednio na RPi zajmuje to ok. 5h przy 1GHz, a na Ubuntu na PC'cie na 4-ech rdzeniach tylko 12 minut. :-)

Tylko przenoszenie tego pendrive'em to sporo czasu zajmuje.