Nowe posty

Autor Wątek: Linux dla Webmastera?  (Przeczytany 4315 razy)

zarathos

  • Gość
Linux dla Webmastera?
« dnia: 2012-12-03, 21:19:29 »
Witam

Nie jestem jakimś specjalnym miłośnikiem Pingwina, prawdę mówiąc wręcz przeciwnie :)

Ale potrzebuję systemu na lapka który będzie mi służył do pracy (kodowanie www) i rozrywki (filmy/net + gry w rodzaju Mahjong czy Pasjanse) w sytuacjach awaryjnych i na wyjazdach. No i pomyślałem że po co płacić za kolejną Windę, skoro mogę mieć Linuxa za darmo.

Szukam dystrybucji która będzie działać stabilnie, a któryś upgrade mi jej nie posypie. Także takiej, która nie zrobi mi psikusów w czasie instalacji ze sterownikami etc.

Do pracy będę potrzebował serwera Apache, PHP, git'a, jakiś sensowny edytor albo IDE nadające się do webmasterki. GIMP to wiadomo, Linuxowa sprawa. No i GIT. A, i możliwość postawienia wirtualnego Windowsa (do IE)

Swego czasu bawiłem się Mandrivą, Ubuntu, Red Hatem i openSUSE, ale właśnie - bawiłem się na zasadzie sprawdzić czy da się zastąpić tym Windowsa. Kupiłem Windowsa 7 więc wyniki były jakie były.

Niemniej teraz mam szczery zamiar używać Linuxa na lapku, a ponieważ się nie znam, a moje Google-Fu zawiodło (ilość właściwych systemów = ilości dystrybucji) to grzecznie pytam.

---

EDIT:

Nie mam problemów z pracą z konsolą, jeżeli to ma znaczenie. GIT robi swoje. Ale wolę klikać :)

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Linux dla Webmastera?
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-12-03, 21:24:00 »
Live Cd prawdę Ci powie - grzecznie odpowiadam.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

rilicek

  • Gość
Linux dla Webmastera?
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-12-04, 08:39:24 »
@zarathos
Linux wymaga trochę czasu i zmiany myślenia. Jeżeli po pierwszym napotkanym problemie robisz "format c:", to nie znajdziesz dla siebie żadnej dystrybucji.
Windows na wirtualnej maszynie też wymaga licencji, więc po co Ci Linux?

zarathos

  • Gość
Linux dla Webmastera?
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-12-04, 12:29:57 »
Dostanę od firmy licencję VDA dla Windowsa. Jakoś normalnej nie chcą dać.

Co do problemów to nie boję się ich. Po prostu wcześniej szukałem systemu domowego. Czytaj - takiego który będzie działał bez problemów po włożeniu płytki i instalce, nie wymagał myślenia i nie wywalał się brzuchem do góry po każdej większej aktualizacji (vide: Ubuntu 10.4 do 10.10). Linux takich założeń nie spełnił w okresie, w którym go testowałem, Windows tak.

Zdaję sobie sprawę, że Linux jest dla ludzi cierpliwych i chętnych rozwiązywać problemy wszelakie. Dlatego na głównym kompie mam Windowsa. A Linuxa chce mieć na zapasowym ponieważ mogę grzebać przy nim bez obaw, że za bardzo namieszam. Ale nie chcę też przesadzić.

Darius - Live CD wiele mi nie powie o stablilności systemu. Co najwyżej o wyglądzie i sterownikach jakie dostaje się w paczce (Ubuntu + TravelMate Acera = niedziałające "z paczki" WiFi - o tym się już przekonałem).

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Linux dla Webmastera?
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-12-04, 15:36:10 »
Cytat: zarathos
Darius - Live CD wiele mi nie powie o stablilności systemu. Co najwyżej o wyglądzie i sterownikach jakie dostaje się w paczce (Ubuntu + TravelMate Acera = niedziałające "z paczki" WiFi - o tym się już przekonałem).
Zawsze możesz testować kilka zainstalowanych Live CD na virtualbox pod Windows.
Poza tym odpowiadając jednym zdaniem na Twoje pytania:
"Każde distro".
Można też bardziej rozwiniętym:
"Każde distro, które Tobie będzie odpowiadać".
Można jeszcze bardziej rozwiniętym:
"Każde distro, które Tobie będzie odpowiadać, nawet wizualnie, ponieważ w powyższych Twoich wymaganiach sprawdzi się każde distro z tzw podium dla tzw. początkujących, z winzgrozo podobnym środowiskiem typu tfu Gnome lub tfu KDE".
 
Teraz oczekuj podpowiedzi kolegów, zachwalających dystrybucje, które aktualnie oni używają.

Może się skończy na 10 propozycjach + różne środowiska lub menadżery typu openbox lub fluxbox.

Co z tego?
Nic.
Sam musisz przetestować jedną lub trzy dystrybucje aż trafisz na tą, która Tobie najbardziej odpowiada.

Nie wiem kiedy testowałeś Linuksa / y, ale dzisiejsze dystrybucje, a te sprzed choćby 2 lat wstecz to cała epoka w kwestii wdrożonych rozwiązań.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

zarathos

  • Gość
Linux dla Webmastera?
« Odpowiedź #5 dnia: 2012-12-06, 09:51:08 »
Temat do zamknięcia.

Po krótkich testach Ubuntu, Susła, Mandrivy (czy jak to się teraz nazywa) i Minta z wykorzystaniem Live-USB zostałem przy Ubuntu z Unity. Jak się trochę otrzaskam to pewnie postawię sobie coś bardziej zaawansowanego i skrojonego pod swoje potrzeby, bo jak na razie 90% tego, co jest w Ubuntu jest mi potrzebna jak dziura w moście.

Linux stoi i szybki jest skubaniec - szybszy od Windowsa stojącego na lepszym sprzęcie niż lapek. To plus. Minus to różne rzeczy których nie do końca rozumiem. No i to odczucie powrotu do korzeni i DOSa z Windowsem 3.11 (konsola + nakładka graficzna).

Nieważne. Działa i da się swobodnie pracować. Dziękuję za rady. Pewnie zostanę stałym podglądaczem tego forum, trzeba się Linuxa nauczyć.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Linux dla Webmastera?
« Odpowiedź #6 dnia: 2012-12-06, 14:34:09 »
Cytat: zarathos
Temat do zamknięcia.
Wedle życzenia, zamykam wątek.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version