Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Mplayer działa, ale nie ma obrazu?  (Przeczytany 12148 razy)

gallonin

  • Gość
Mplayer działa, ale nie ma obrazu?
« dnia: 2012-09-28, 15:10:04 »
Witam,

     Uruchomiłem urządzenie EasyCap za pomocą MPlayer'a i wygląda na to, że MPlayer działa, ale nie widzę obrazu tylko zieleń i ewentualnie jakieś mrugające piksele.



Dodam tylko, że mam linuxa Debian Wheezy Armel na komputerku Raspberry Pi.

W czym problem?

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Mplayer działa, ale nie ma obrazu?
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-10-04, 21:00:37 »
Cytat: gallonin
Dodam tylko, że mam linuxa Debian Wheezy Armel na komputerku Raspberry Pi.

W czym problem?
W samym Mplayerze lub w urządzeniu, które jak dla mnie i na tę chwilę jest zupełną egzotyką.
Wiesz... ja cenię sobie PC, a pluję na lapki i inne wymysły, ale to tak nawiasem i odnośnie wszelkich nowości ;)

Poważnie rzecz jednak traktując to w Debianie bez odpowiedniego wpisu w /etc/apt/sources.list i odnośnie multimediów to można sobie pogdybać o ... dobrych multimediach.
Nie wiem jak to ma się w sytuacji sprzęciku Raspberry Pi. - nie testowałem "jak to się ma do się"

Mplayer działa dobrze jak wpiszesz sobie w sources.list tę linijkę:
#~~~~~~Debian-multimedia~~~~~~#
deb  http://www.deb-multimedia.org/  testing main non-free
deb-src  http://www.deb-multimedia.org/ testing main non-free
Następnie po apt-get update z pewnością wystąpią problemy z kluczami. Rozwiążesz je stosując:
gpg --keyserver pgp.mit.edu --recv-keys ID_KLUCZA
gpg --armor --export ID_KLUCZA | apt-key add -
Dajesz ponownie apt-get update, a następnie apt-get upgrade i opekunem interesującego Cię pakietu z tego co pamiętam powinien być Christian Marillat, co również powinno zostać wyplute przez terminal.

Po tych pieszczotach na Mplayer'a nie ma bata i odnośnie stricte jego funkcjonowania.

Resztę może dopowiedzą Koledzy.

--EDIT
Poprawka  wpisu i odnośnie stricte Wheeze.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

arctgx

  • Gość
Mplayer działa, ale nie ma obrazu?
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-10-12, 17:39:24 »
Ponad 5 lat temu bawiłem się kartą telewizyjną (podpinając sygnał z kablówki i z kamery wideo), może przyda się coś z tego co niżej.

Niezależnie od tego, którego MPlayera użyjesz, wypróbuj różne wartości parametru input w opcji -tv: albo w linii poleceń dodajesz -tv driver=v4l2:input=5, albo djesz odpowiednik w ~/.mplayer/config (tv=driver=v4l2:input=5).

Drugi parametr to normid: na zrzucie masz listę 18 numerów do wyboru, jeśli automatyczny wybór (nie dopatrzyłem się na zrzucie, jaki) nawala.

Nie zaszkodzi odpalić opcją -v większej gadatliwości, sprawdzić czy masz pliki /dev/video*. Czasem UDEV nie tworzy linku /dev/video do np. /dev/video0. Wtedy trzeba albo mplayerowi powiedzieć, by użył /dev/video0 (parametr device) czy inny, albo włączyć generowanie ten linku na starcie systemu za pomocą reguły UDEV (wpis w /etc/udev/rules.d/cokolwiek.rules):
KERNEL=="video0",       SYMLINK="video",        MODE="0666"
Nie pamiętam czy komunikatem o braku tunera należy się przejmować, gdy nie podłączasz sygnału telewizyjnego, ale komunikat "Selected input hasn't got a tuner" może być dobrym punktem wyjścia do szukania (zobacz np. to: link).

gallonin

  • Gość
Mplayer działa, ale nie ma obrazu?
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-10-14, 14:45:59 »
Problem jest po stronie sterownika i także po stronie Raspberry Pi.

Kontaktowałem się z autorem sterownika, który stwierdził po przejrzeniu tego co wypluła komenda dmesg, że sterownik napotkał błąd i wyłączył urządzenie. Po czym przekierował mnie na strony nowego projektu sterownika dla kerneli 3.2.xx:

https://github.com/ezequielgarcia/stk1160-standalone/


... ale tutaj dopiero zaczynają się schody.


Raspberry Pi pomimo 256MB RAMu i CPU 1GHz (bez problemu podkręcone) nie jest w stanie uruchomić/obsłużyć EasyCap. Dopiero po za komentowaniu w źródle linii kodu z obsługą AC97 udało się skompilować moduł. Niestety modułu uruchomić już się nie udało - problem z alokacją pamięci, co sugeruje jej brak. Autor modułu poradził jak zmniejszyć ilość potrzebnej pamięci i dopiero po ponownej kompilacji moduł zaczął "działać"...   Pojawił się kolejny problem tym razem z obrazem - poklatkowany, czarno-biały, migający z zielonym paskiem u dołu ekranu. To już jest problem z prędkością portu USB, a moim zdaniem ze zbyt wolnym procesorem. Przy 700MHz zielony pasek u dołu ekranu jest szerszy niż po podkręceniu zegara do 1GHz.

Podsumowując: jak autor sterownika nie zoptymalizuje jego kodu pod kątem Raspberry Pi to po prostu EasyCap pod maliną nie będzie działać...  
Poza tym nawet po optymalizacji nie ma co liczyć na maksymalne osiągi, a jedynie na najniższe: 320x240 ewentualnie 360x288.

PS.
Tak to wygląda obecnie:

gallonin

  • Gość
Mplayer działa, ale nie ma obrazu?
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-10-17, 09:07:57 »
Mam prośbę do osób, które także próbują uruchomić EasyCap na Raspberry Pi.

Jeżeli ktoś w swoim zestawie Raspberry Pi posiada szybką kartę SD, taką która jest w stanie działać z prędkością co najmniej 20 MBytes/sec. i oczywiście EasyCap to proszę przetestować ten sterownik do EasyCap:

https://github.com/piotr-e/stk1160-raspberrypi


Ps
Być może problem jest tylko z kartą SD, która u mnie działa tylko z prędkością ok. 5MBytes/sec.

gallonin

  • Gość
Mplayer działa, ale nie ma obrazu?
« Odpowiedź #5 dnia: 2012-10-18, 13:53:35 »
Szybsza karta SD niewiele zmienia.




W sumie problem jest ze sterownikiem USB w Raspberry Pi.

Więcej na ten temat u źródła:  
https://github.com/raspberrypi/linux/issues/137

PS. Temat do zamknięcia.