Nowe posty

Autor Wątek: Prędkość hibernacji - niezrozumiały problem  (Przeczytany 7559 razy)

Dominbik

  • Gość
Prędkość hibernacji - niezrozumiały problem
« dnia: 2012-08-20, 10:57:56 »
Witam!
Jestem zadowolonym użytkownikiem Debiana Wheezy, lecz od jakiś 3 tygodni hibernacja zwolniła lub całkowicie nie wykonuje się. Mam w komputerze dwa dyski jeden 160GB sprawny, wyciągający 55mb/s i drugi 80GB, ledwo sprawny, trochę bad sectorów, 20mb/s. Oczywiście cały system, swap, /home trzymam na dysku 160GB. Po różnych zabiegach ustaliłem, że to wina partycji swap a dokładniej dysku na którym jest ona ulokowana. Paradoksalnie przy swap na tym dobrym 160GB dysku hibernacja wykonuje się ~90sekund, gdy przy swap na rozwalonym dysku 80GB wykonuje się ~7sekund (tak jak kiedyś się wykonywała normalnie na 160GB). Za cholerę nie mogę dojść w czym rzecz. Hibernację wykonuję za pomocą pakietu pm-utils (pm-hibernate, pm-suspend).

hdparm -Tt /dev/sda
/dev/sda:
 Timing cached reads:   1352 MB in  2.00 seconds = 676.01 MB/sec
 Timing buffered disk reads: 168 MB in  3.00 seconds =  55.98 MB/sec
dysk 160GB jest sprawny i bez bad sectorów (testowałem go). Normalnie dałbym sobie spokój i w takim wypadku trzymał swapa na dysku 80GB, ale on ledwo działa i ma bardzo niski transfer -> system zauważalnie gorzej działa, gdy potrzeba mu trochę swapu podczas działania (mam tylko 1GB RAMu).

/var/log/pm-suspend.log
log z ostatnich dni - http://pastebin.com/raw.php?i=zUHwZW73
log z 4lipca - http://pastebin.com/raw.php?i=qrGwLB4T (wtedy już miałem karteTV i moduły typu bttv, hibernowało się ok)
Przeinstalowałem pm-utils, initramfs-tools, usunąłem wszystkie skrypty, które miałem wywoływane przy hibernacji - dalej to samo.

Co może być jeszcze ważne;
-na dysku 80GB mam wyłączone SMART, ale to nie ma znaczenia, bo próbowałem też przy wyłączonym na 160GB i dalej 160GB szwankował
-próbowałem w innym miejscu utworzyć swap na 160GB - było to samo ;/
-dysk 160GB mam bodajże na MASTER a 80GB na to drugie coś - podłączone jedną taśmą do płyty głównej (z tego co pamiętam)
Pozdrawiam i bardzo proszę o pomoc (hibernacja to dla mnie podstawa, korzystam bardzo często).

  • Gość
Prędkość hibernacji - niezrozumiały problem
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-08-20, 22:22:24 »
Jakiego typu są to dyski: ATA czy SATA? Co pokazuje wynik:
#   hwinfo --disk

chmooreck

  • Gość
Prędkość hibernacji - niezrozumiały problem
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-08-21, 08:08:12 »
Cytat: marcin'82
Jakiego typu są to dyski: ATA czy SATA?
Cytat: Dominbik
-dysk 160GB mam bodajże na MASTER a 80GB na to drugie coś - podłączone jedną taśmą do płyty głównej (z tego co pamiętam)
PATA

Dominbik

  • Gość
Prędkość hibernacji - niezrozumiały problem
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-08-21, 09:35:34 »
to są dyski ATA.

  • Gość
Prędkość hibernacji - niezrozumiały problem
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-08-21, 11:40:53 »
Zapytam od strony softwarowej; instalowałeś ostatnio aktualizacje do kernela ?

Problem może leżeć w tym, że masz załadowany inny moduł do obsługi jednego dysku, a inny do drugiego i któryś jest niewłaściwy. Podaj wynik
lspci -k

chmooreck

  • Gość
Prędkość hibernacji - niezrozumiały problem
« Odpowiedź #5 dnia: 2012-08-21, 16:25:15 »
Cytat: kszyhu
Problem może leżeć w tym, że masz załadowany inny moduł do obsługi jednego dysku, a inny do drugiego i któryś jest niewłaściwy.
Niemożliwe jeśli są na jednej taśmie - pracują pod tym samym kontrolerem

  • Gość
Prędkość hibernacji - niezrozumiały problem
« Odpowiedź #6 dnia: 2012-08-21, 18:29:22 »
Cytat: chmooreck
PATA
Tak przypuszczałem, ale wolałem się upewnić (też mam tylko ATA).

dominbik
W takim razie sprawdź czy sytuacja się nie poprawi, jeśli obydwa dyski umieścisz na osobnych (odrębnych kanałach):
1) PRIMARY MASTER => dysk 160 GB
2) SECONDARY:
=> MASTER => dysk 80 GB
=> SLAVE => ewentualnie nagrywarka CD / DVD
Chodzi mi w tym momencie właśnie o rozłożenie transferu na dwie taśmy. Jeśli stwierdzasz, że dyski są w dobrym stanie technicznym tylko to przychodzi mi do głowy.

Anka1812

  • Gość
Prędkość hibernacji - niezrozumiały problem
« Odpowiedź #7 dnia: 2012-08-22, 09:14:30 »
Dzięki za wszystkie istotne informacje :)

Dominbik

  • Gość
Prędkość hibernacji - niezrozumiały problem
« Odpowiedź #8 dnia: 2012-08-22, 09:32:52 »
lspci -k
http://sprunge.us/GgXB

dobra popróbuje z tymi dyskami

Dominbik

  • Gość
Prędkość hibernacji - niezrozumiały problem
« Odpowiedź #9 dnia: 2012-08-22, 15:16:31 »
próbowałem z przestawianiem dysków. dalej to samo. na 80GB niewazne gdzie ta partycja jest ile ma GB czy jest logiczna/podstawowa zapisuje 7s. na 160GB 37s. jeszcze zmierzę prędkości zapisów obu dokładnie

Dominbik

  • Gość
Prędkość hibernacji - niezrozumiały problem
« Odpowiedź #10 dnia: 2012-08-22, 18:17:36 »
Ehh to chyba coś z dyskiem twardym. Sprawdzałem i kopiowanie na ten dysk trwa nienaturalnie długo. Wziąłem system z kopii zapasowej wrzuciłem na drugi dysk i z niego jako swap dałem ten na 1dysku - jest to samo hibernuje się strasznie długo. wziąłem swap z dysku drugiego - wszystko gra. Teraz tylko nie wiem czy kupować nowy czy co, bo SMART pokazuje, że jest ok ten dysk