Systemy uniksowe > *BSD

Freenas

(1/2) > >>

linlook:
Jak zrobić, żeby zainstalować Freenasa razem z Win7 ?
Freenas nie widzi partycji na dysku tylko cały dysk i jeżeli go zainstaluję to mi wymaże
całego Wina.

Paweł Kraszewski:
Taka uroda FreeNAS-a czy generalnie całej klasy systemów zwanych appliance". Został zaprojektowany po to, aby całkiem przejąć dane urządzenie i pracować 24/7.

Jeżeli potrzebujesz go obok Win7, to zainstaluj go w jakiejś wirtualce z siecią w trybie bridged.

linlook:
Możesz trochę bardziej rozwinąć temat bo niewiele z tego rozumiem .

Paweł Kraszewski:
1) FreeNAS nie został zaprojektowany, aby być instalowanym obok istniejącego systemu. Zawsze jest jedynym systemem na dysku i w dodatku zajmuje cały dostępny dysk.

2) Jeżeli koniecznie chcesz uruchomić FreeNAS nie niszcząc zawartości dysku, to musisz zainstalować go w środowisku wirtualnym pod Windows, np za pomocą programu VirtualBox.

2a) Aby mieć dostęp z sieci lokalnej do "wirtualnego" FreeNASa, musisz w VirtualBOX skonfigurować NASową wirtualną kartę sieciową jako "bridged". Wtedy wygląda tak, jakby Twój komputer miał 2 karty sieciowe zapięte na jeden kabel (coś jakby switch), FreeNAS w VBox pobierze adres IP z twojego routera i będzie się do niego można dostać z sieci lokalnej.

Reszta w instrukcjach obsługi.

linlook:
A co powiesz na to, co znalazłem sieci : "problem jest taki, że fdisk zastosowany w instalatorze NASa nie jest kompatybilny z Win7 i nie będzie widział żadnych partycji (podobna sprawa jest w ArchLinuxie i Slackware). Sam swego czasu się z tym męczyłem i zrobiłem to nieco... barbarzyńskim sposobem.

1) Za pomocą programu Acronis zrobiłem kopię zapasową Win7.
2) Następnie przy użyciu linuxowego live CD z Gpartedem wyrzuciłem wszystkie partycje.
3) Włożyłem płytę instalacyjną z FreeNASem. I za pomocą cfdiska podzieliłem dysk tak, żeby było idelanie tyle samo miejsca dla Win7 jak wcześniej.
4) Po instalacji FreeNASa zainstalowałem GRUB'a.
5) Następnie zainstalowałem Win7 na tej pustej przestrzeni dyskowej i za pomocą acronisa przywróciłem dawne ustawienia.
6) Odpaliłem livecd z linuxem i naprawiłem GRUBa, tak by wykrywało oba systemy przy starcie.

Mój sposób jest straasznie długi. Radziłbym ci napisać na forum NAS'a, może mają lepszy sposób na jego instalację. "

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej