Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Monitor dla grafika - proszę o pomoc  (Przeczytany 9554 razy)

cheria6

  • Gość
Monitor dla grafika - proszę o pomoc
« dnia: 2012-08-03, 21:52:43 »
Bardzo proszę o podanie ciekawych modeli monitorów dla grafika - mogą być modele już nieprodukowane bo mogę kupić używkę. Ważne aby były to modele sprawdzone i do profesjonalnej obróbki graficznej. Ktoś coś doradzi? Dzięki


_____________________________________
Zapoznaj się z programem mieszkania dla młodych

  • Gość
Monitor dla grafika - proszę o pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-08-03, 23:26:28 »
http://allegro.pl/monitor-dell-u2711-27-wqhd-gwarancja-f-vat-i2519806855.html

Nie znam budżetu. Ten Dell to świetny wybór. Nie zapomnij, że każdy monitor (szczególnie dla grafika) trzeba skalibrować. Jak nie masz narzędzi to taka usługę można zamówić.

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Monitor dla grafika - proszę o pomoc
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-08-04, 12:42:55 »
Ogólnie to najbardziej 'pro' monitorami do grafiki są monitory EIZO. Najlepiej odwzorowują kolory i są praktycznie na całej płaszczyźnie mają jednakową jasność, do tego kolory nie zmieniają się tak w zależności od kątów. Cena też czasem bywa 'pro'.
Tańsza alternatywą i nawet równie dobra są monitory Samsunga. Oczywiście nie tanie, budżetowe modele, które większość kojarzy, a te bardziej profesjonalne, szczególnie z technologią ledową.
Zdecydowanie odradzam monitory LG.

I tak jak napisał krzychu - kalibracja jest bardzo ważna.

  • Gość
Monitor dla grafika - proszę o pomoc
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-08-04, 14:02:22 »
Cytuj
Zdecydowanie odradzam monitory LG.
Ale dlaczego?

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Monitor dla grafika - proszę o pomoc
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-08-05, 10:53:33 »
Cytat: YeahPL
Cytuj
Zdecydowanie odradzam monitory LG.
Ale dlaczego?
Będą gorzkie żale:
Być może się coś zmieniło, ale ja nie chcę mieć już do czynienia z tą firmą.
Miałem kilka napędów cd i 2 monitory lg, skusiłem się tylko ze względu na cenę, a wtedy zaczynałem być studentem, więc każdy grosz się liczył. To były czasy kiedy 19'' calowe monitory lcd kosztowały 800-900 zł, coś koło 2003-2004 roku.
Krótko po kupnie tego pierwszego, pomimo, że łączony był za pomocą kabla DVI (monitor miał 2 wejścia d-sub i dvi) odkryłem, ze bez różnicy którym kablem podłączę, obraz jest taki sam i trzeba go regulować. Dodatkowo na ciemniejszych kolorach, zwłaszcza szarym monitor śnieżył. Tak, śnieżył, bez względu, którym kablem został podłączony. Myślałem, że to wina kabla - kilka razy inwestowałem w różne kable, które nic nie zmieniły. Pomyślałem, że może karta graficzna. Zaniosłem monitor do kumpla za ścianą, a u niego to samo. Oddałem go na gwarancję, której nie uznali, argumentując, że taka jest właściwość tego monitora, że ma analogowe przetwarzanie obrazu, tak jak monitor crt, tylko zamiast kineskopu jest panel lcd. A szum to zakłócenia od elektroniki. Zdenerwowałem się, poczułem się oszukany przez lg - bo reklamowali ten model jako monitor z najlepszą jakością obrazu w tym przedziale cenowym. Jasne kolory przyzwoicie wyświetlał, szału nie było, ale na ciemniejsze to tragedia. Momentami obraz wyglądał jak gif z mocno ograniczoną paletą kolorów. Katy też zostawiały sporo do życzenia, wystarczyło przesunąć głowę o kilka centymetrów w lewo, lub w prawo i już inne odcienie się widziało. Rok po zakupie chyba były już świetlówki do wymiany, bo po włączeniu potrzebował kilku minut, zanim obraz stał się pełniej jasności, na bokach pojawiły się cienie. I to śnieżenie. Miał 3 lata gwarancji - 2 tygodnie po skończonej gwarancji zepsuł się inwerter. Koszt naprawy 300 zł - postanowiłem dołożyć drugie tyle i kupić nowy monitor, pozbawiony wad powyższego. Tym razem również za sprawą ceny (kolejny był o prawie 120 zł droższy) wybór padł na lg. monitor 21 calowy, 2 serie dalej niż poprzedni, w reklamie cud, miód i orzeszki, w rzeczywistości to samo co poprzednik, a nawet gorzej, bo przy wyświetlaniu grafiki, gdzie na przemian były cienkie jasne i ciemne linie, obraz jeszcze delikatnie drgał. Ten już miał 2 lata gwarancji i w tym samym dniu, co kończyła się gwarancja coś tam padło. A że była wtedy niedziela wieczór - brak jakiejkolwiek możliwości naprawy gwarancyjnej. Elektronik zajrzał i powiedział, że grubsza sprawa i tanio nie będzie.

Kupiłem wtedy 22 calowego samsunga, który działa już 4 rok, bez żadnych problemów i niedociągnięć wcześniejszych monitorów i ma znacznie lepsze kolory (fakt, technologia led) i znacznie szersze kąty obrazu bez znaczących zmian kolorów.

Poza tym wszystkie napędy lg, które miałem, padały po kilkunastu miesiącach, chociaż niekoniecznie mocno były eksploatowane. Mam jeszcze napęd cd ASUS, który zakupiłem w 2001 roku razem z komputerem i do tej pory sprawuje się świetnie, a był mocno eksploatowany.

  • Gość
Monitor dla grafika - proszę o pomoc
« Odpowiedź #5 dnia: 2012-08-05, 13:36:13 »
LG często w monitorach ma tak, że u góry ekranu jest inna jasność, a na dole inna. Strasznie wkurzające. Też mam Samsunga i o dziwno sprawuje się dobrze. Ma jeden bad pixel, ale nie będę oddawał na gwarancje, bo znając moje szczęście to jak zwykle jej nie uznają. Raz w życiu uznali mi gwarancje, jak kondensatory się wylały. Sprzęt wrócił w gorszym stanie niż wyjechał.

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Monitor dla grafika - proszę o pomoc
« Odpowiedź #6 dnia: 2012-08-05, 16:11:46 »
Cytat: kszyhu
Ma jeden bad pixel
Jeśli w gwarancji nie napisano inaczej, wtedy obowiązuje norma ISO 13406-2. Określa ona ile martwych pikseli może być na milion pikseli. Na każdy milion pikseli mogą być 2 martwe piksele, przy czym zawsze zaokrągla się w górę. Dla monitora 1920x1080 może wystąpić nawet 6 martwych pikseli i nie będzie możliwości gwarancji.

Nie jestem pewien, ale samsung chyba daje dodatkową gwarancję, nawet na 1 bad pixel.

  • Gość
Monitor dla grafika - proszę o pomoc
« Odpowiedź #7 dnia: 2012-08-06, 23:17:47 »
Mi to nie przeszkadza, bo przy 1380x768 jeden martwy pixel to aż tak nie razi. Bynajmniej nie mnie.
Oddałbym na gwarancje, ale kupiłem go w markecie. Ostatnio jak coś oddawałem na gwarancje było czyste, nie zniszczone. Wróciło tłuste, brudne, porysowane i oczywiście ja im dostarczyłem taki sprzęt. W dodatku oddałem włączający się a wrócił kompletnie niesprawny + "Utrata gwarancji. Uszkodzenie mechaniczne z winy użytkownika"...

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Monitor dla grafika - proszę o pomoc
« Odpowiedź #8 dnia: 2012-08-07, 00:07:52 »
Jak masz jeden martwy pixel możesz spróbować programu do naprawy
Cytuj
lcdnurse
Czasami można nim naprawić martwe pixele.
http://404.g-net.pl/2012/03/lcd-nurse-wyniescie-swoje-martwe-piksele/
Pozdrawiam

genoveva

  • Gość
Monitor dla grafika - proszę o pomoc
« Odpowiedź #9 dnia: 2012-11-22, 10:37:19 »
Potrzebuję dobrego monitora led do 1000 zł i mam pewien problem :) Wrzucilam sobie w porównywarce okazje.info monitory ledowe i mam ponad 500 pozycji ... a ponieważ nie brdzo się orientuję, więc nie wiem na co zwracać uwagę :(
Monitor jest mi głównie potrzebny do pracy graficznej ... Na jakie parametry powinnam zwracac szczegolna uwagę? No chyba ze ktos mi doradzi konkretny model ... :) Byłoby super :)

chmooreck

  • Gość
Monitor dla grafika - proszę o pomoc
« Odpowiedź #10 dnia: 2012-11-22, 14:36:27 »
Cytat: genoveva
Potrzebuję dobrego monitora led do 1000 zł
To się wzajemnie wyklucza.
Patrz na typ matrycy - odrzuć na starcie TN.