Nowe posty

Autor Wątek: Linux dla początkującego - Gracz  (Przeczytany 5923 razy)

mychemickal

  • Gość
Linux dla początkującego - Gracz
« dnia: 2012-07-23, 21:53:34 »
Witam serdecznie ,
jestem w temacie linuxa zielony jak 2 letnia kanapka.
I tu rodzi się pytanie jakiego linuxa byście polecili dla poczatkującego ,a jednocześnie gracza . Bardzo lubię sobie pograć jestem świadom że linux nie jest stworzony do gier ,ale słyszałem o taki programach jak cedega ,wine ,playonlinux i poszukuje dystrybucje najlepiej współpracującej z tymi programami jednocześnie nie zbyt zasobo żerną ponieważ mój komputer jest bardzo marniutki w końcu już 7 letni " 3,2ghz intel celeron d ,1gb ram ,gt 240 1gb została wymieniona na tą bo poprzednia 7300gt mi się spaliła , dysk 320gb " .
Miałem do czynienia już z ubuntu 11.04 niebiańska nimfa polski remix ubuntu ,ale na moim komputerze nie chodziła zbyt płynnie przez co straciłem ten komfort użytkowania.

Z góry dziękuje za pomoc !

  • Gość
Linux dla początkującego - Gracz
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-07-23, 22:33:48 »
Ubuntu jest troche 'przeładowane', ale dla początkującego w sam raz.
Do grafiki zainstaluj sterowniki ze strony Nvidi
http://www.nvidia.pl/object/linux-display-ia32-295.59-driver-pl.html
Albo z repozytorium poprzez "Sterowniki własnościowe[?]" tak to się chyba w polskiej wersji nazywa. Po angielsku jest "Additional drivers".

Druga rzecz to Celeron 3.2, pewnie jednordzeniowy i ''kobyła'' jak GT 240 może go zdławić. Taka karta to przy Core i3 może pokazać na co ją stać, bo twój CPU ją ogranicza ogromnie.

mychemickal

  • Gość
Linux dla początkującego - Gracz
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-07-23, 23:16:07 »
To co napisałeś nic do tematu naprawdę nie wnosi ,a o drugiej rzeczy to wiem już od naprawdę dawna . Nie mam na razie funduszy na nowego pc-ta więc muszę sobie radzić z tym co mam .

  • Gość
Linux dla początkującego - Gracz
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-07-24, 08:10:43 »
Cytat: mychemickal
To co napisałeś nic do tematu naprawdę nie wnosi ,a o drugiej rzeczy to wiem już od naprawdę dawna . Nie mam na razie funduszy na nowego pc-ta więc muszę sobie radzić z tym co mam .
Do grafiki zainstaluj sterowniki ze strony Nvidi
http://www.nvidia.pl/object/linux-display-ia32-295.59-driver-pl.html
Albo z repozytorium poprzez "Sterowniki własnościowe[?]" tak to się chyba w polskiej wersji nazywa. Po angielsku jest "Additional drivers".

mychemickal

  • Gość
Linux dla początkującego - Gracz
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-07-24, 13:43:48 »
Pytam się co u diabła mają sterowniki ,do wyboru dystrybucji . Mam wgrane sterowniki ,a szukam odpowiedniej dystrybucji dla siebie nie offtopuj .

pag-r

  • Gość
Linux dla początkującego - Gracz
« Odpowiedź #5 dnia: 2012-07-24, 14:28:33 »
Najpierw spróbuj takich rozwiązań:
http://jakilinux.org/jaki-linux/quiz/
Dla początkującego Fedora powinna być odpowiednia. Jak napisano powyżej Ubuntu jest troche przeładowany wodotryskami chociaż warto chociażby przetestować. Nawet jeśli nie działało na wydaniu 11.04 nie oznacza, że na 12.04 nie będzie działać. Zawsze warto spróbować.

  • Gość
Linux dla początkującego - Gracz
« Odpowiedź #6 dnia: 2012-07-24, 16:49:57 »
Ja osobiście polecam Ubuntu 10.04.4. Co prawda już swój wiek ten system ma, ale u mnie śmiga doskonale. Jest wspierane do 2013r., więc spokojnie można używać.

  • Gość
Linux dla początkującego - Gracz
« Odpowiedź #7 dnia: 2012-07-24, 17:31:59 »
Ubuntu 12.04 - np wersja z XFCE (Xubuntu lub Ubuntu Studio), Linux Mint Debian Edition.

mychemickal

  • Gość
Linux dla początkującego - Gracz
« Odpowiedź #8 dnia: 2012-07-24, 17:34:01 »
Zastanawiam się nad Linux mintem z MATE i Mandrivą . Z tego co wiem na ubuntu została wykonana największa liczba testów na zgodność z aplikacjami ,programem WINE i większość testów wychodziła pozytywnie . Ale nie jestem przekonany co do środowiska Gnome wydaje mi się trochę za ciężki na mój komputer . Jakieś inne sugestie a co z Gentoo ?

mychemickal

  • Gość
Linux dla początkującego - Gracz
« Odpowiedź #9 dnia: 2012-07-24, 17:39:24 »
Pobieram właśnie Linuxa Mint Debian Edition ,i mam zamiar go zainstalować obok windowsa czy jest taka możliwość . Z tego co pamiętam podczas instalacji ubuntu była taka opcja i czy instalacja jest trudna ?

mychemickal

  • Gość
Linux dla początkującego - Gracz
« Odpowiedź #10 dnia: 2012-07-24, 17:45:01 »
Poszukuje dystrybucji dobrze współpracującej z Wine ,Playonlinux i Cedega . Szybciutko panowie doradźcie coś bo się nie cierpliwie nie jestem tak do końca przekonany do tego LMDE ...

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Linux dla początkującego - Gracz
« Odpowiedź #11 dnia: 2012-07-24, 21:13:14 »
Cytat: mychemickal
Witam serdecznie ,
jestem w temacie linuxa zielony jak 2 letnia kanapka.
Iubię sobie pograć jestem świadom że linux nie jest stworzony do gier ,ale słyszałem o taki programach jak cedega ,wine ,playonlinux i poszukuje dystrybucje najlepiej współpracującej z tymi programami
Co za bełkot!

Każdy User Linuksa  mniej lub więcej akceptuje pracę z "tymi programiami", o których wspomniałeś!

Do gier jest konsola!

A jak chcesz grać  na PC w miarę przyzwoicie w np. "Necrovision - przeklęta kampania" - goń go sklepu po Windows'a, po  dobry procek dwurdzeniowy, po pamięć 2 GB i będzie git.

---edit:
p.s
Gry pod windows to gry pod windows - nic więcej i nic mniej!
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
Linux dla początkującego - Gracz
« Odpowiedź #12 dnia: 2012-07-25, 01:06:58 »
Dopóki Steam nie wyjdzie i się nie rozwinie, nie wyjdą nowe tytuły, to o graniu pod linuksem raczej można pomarzyć...

Tak jak Lord Darius napisał - jak chcesz grac na PC to windows i konkretny sprzęt. Inaczej na takich 'prowizorkach' jak wine to w miarę komfortowo możesz pograć w gry sprzed kilkunastu lat i to nie zawsze.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
Linux dla początkującego - Gracz
« Odpowiedź #13 dnia: 2012-07-25, 09:02:48 »
Duże znaczenie ma wsparcie dla karty graficznej,
jeśli ono będzie to pod każdym linuxem bedzie się dobrze grało,
ponieważ nie posiadam takiej karty to cięzko mi na to odpowiedzieć.
Wiadomo im lżejszy system , tym większa wydajność dla gier,
więc ma znaczenie
- lekkość ( szybkość ) systemu , ( nie wiem jak teraz, ubuntu należy do cięższych )
- środowisko systemu ( sek tylko w tym , że część programów-gier pracują tylko w danych środowiskach graficznych - chodzi o gry tylko na linuxa, bez win. )
( U mnie kiedyś odpowiednio skonfigurowane KDE było dużo szybsze od Gnome,
dzisiaj moge powiedzieć że w pc-linux  Gnome u mnie chodzi szybciej niż KDE
Wyjątek : Ubuntu , ale tam jest Unity, nie Gnome )

Dla graczy pod linuxem jest odpowiednik steam-a  " djl "
( gry tylko na linuxa )
Jest troche nie dopracowany ale moze być,
starsze gry mogą mieć problem z rozdzieleniem dzwieku na kilka programów
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

mychemickal

  • Gość
Linux dla początkującego - Gracz
« Odpowiedź #14 dnia: 2012-07-25, 12:57:54 »
"Dopóki Steam nie wyjdzie i się nie rozwinie, nie wyjdą nowe tytuły, to o graniu pod linuksem raczej można pomarzyć...

Tak jak Lord Darius napisał - jak chcesz grac na PC to windows i konkretny sprzęt. Inaczej na takich 'prowizorkach' jak wine to w miarę komfortowo możesz pograć w gry sprzed kilkunastu lat i to nie zawsze. "

Do tego właśnie powstały emulatory bibliotek windowsa ,i na dodatek przez wine i inne programy tego przekroju spokojnia przy dobrym sprzęcie można uruchomić najnowsze gry takie jak : Serious Sam 3 , The Elder Scrolls : Skyrim i naprawdę wiele innych świeżych tytułów . Zauważyłem także że jesteś użytkownikiem Gentoo . Mógłbyś coś o nim powiedzieć o trudności obsługi, instalacji itp itd?