Nowe posty

Autor Wątek: Poszukuję odpowiedniej dystrybucji a mam małe doświadczenie  (Przeczytany 3615 razy)

pgumis

  • Gość
Witam. Posiadam lapka o konfiguracji:
Intel Core i5 2410M 2,3 GHz
8 GB DDR3, 1333 MHz
AMD Radeon HD 6770M
Hitachi 500GB

Poszukuję czegoś stabilnego i szybkiego, nie mam zbyt dużego doświadczenia z linuxem - siedziałem kiedyś miesiąc na mandrive ale to było z 4 lata temu. Zależy mi też na dość ładnym  środowisku. Co ciekawego polecacie na chwilę obecną? Najlepiej jakby była to instalka ze wszystkimi czy chociaż najważniejszymi rzeczami jak odtwarzacz, office, kadu (lub inny dobry komunikator). Wiem, że wymagam dużej wygody po przez te wszystkie programy etc. lecz nie chce mi się później bawić z instalacją wszystkiego a chwilowo zależy mi na czasie i przejściu na Linuxa.

  • Gość
Poszukuję odpowiedniej dystrybucji a mam małe doświadczenie
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-06-17, 22:25:26 »
Linux Mint Debian Edition / Open SUSE 12.1. Obydwie pod x64 (równolegle określaną jako amd64). Open SUSE --> wypróbuj instalację z DVD, tam jest sporo softu, więc jeśli będziesz chciał, to instalniesz sobie coś w trakcie. Jako domyślne środowisko radzę wybrać KDE --> przynajmniej w przypadku Open SUSE, dla LMDE może być jego domyślne środowisko. Pewnie i tak część softu będziesz musiał dobrać. I nie zapominaj, że Linux'y mają mały problem z kartami AMD / ATI.

pgumis

  • Gość
Poszukuję odpowiedniej dystrybucji a mam małe doświadczenie
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-06-18, 00:00:29 »
Będę miał na uwadze te dwie dystrybucje. Właśnie wgrałem sobie UBUNTU 12.04. Ciekawie wygląda, lecz mam właśnie problem z kartą graficzną, walczę jak na razie z tym, zobaczę co przyniesie czas, jutro myślę że zobaczę jak wygląda Mint i Open SUSE. Czy lepiej w ogóle wziąć x64 czy x86? Jakie są różnice w 32 i 64 bitowym systemie?

EDIT
Właśnie, zależy mi na instalacji przez pendrive, czy z nimi nie będzie problemu?

  • Gość
Poszukuję odpowiedniej dystrybucji a mam małe doświadczenie
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-06-18, 11:44:06 »
@pgumis
Przy Twoim sprzęcie to bardziej opłacalne jest x64. Ponoć daje lepszego "kopa", w grę wchodzi też obsługa 8 gb ram (x86 ponoć nie obsługuje powyżej 4, ale z tego co kojarzę, to dało się to jakoś ominąć - nie znam szczegółów).
Nie powinno być problemów z instalacją przez pendrive.

Ksanderon

  • Gość
Poszukuję odpowiedniej dystrybucji a mam małe doświadczenie
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-06-18, 15:04:39 »
PAE to się nazywa- pozwala na 32 bitowym systemie adresować do 64 GiB, w stosunku do 4GiB bez PAE- komplikuje adresację, dostęp do pamięci nie jest liniowy, a dla pojedynczego procesu nadal zostaje limit 2gb.

Dziś to chyba bardziej relikt przeszłości i problemów sprzed kilku/kilkunastu lat(w amd64 możesz mieć teoretycznie 256 TiB [256*1024GiB], a dla 32 bitowych procesów możesz bez rekompilacji zwiększyć pamięć z 2 gib do 4gib ).

Zestaw instrukcji x86-64 (nazwę zmieniono później na AMD64) jest rozszerzeniem zestawu instrukcji x86 głównie o rozkazy operujące na 64-bitowych operandach. Dodatkowo SSSE3 i SSE4. Dodatkowo powiększa używaną liczbę rejestrów GPR  i 128 bitowych SSE do 16 z każdego typu. Czasem dochodzą rejestry 256bit. Co może zwiększać wydajność o ok. 10-15%.

dodatkowo obsługa rip-relative pozwala lepiej korzystać z bibliotek współdzielonych- bardzo często wykorzystywanych we współczesnym oprogramowaniu.

Krótko mówiąc- prawdopodobnie jako zwykły user nie poczujesz różnicy ale ona zdecydowanie jest:)

pgumis

  • Gość
Poszukuję odpowiedniej dystrybucji a mam małe doświadczenie
« Odpowiedź #5 dnia: 2012-06-19, 18:07:36 »
Zdecydowałem się na openSUSE lecz mam problem z nagraniem obrazu na pendrive. Ściągnąłem ze strony openSUSE wersje 4,5 GB, używając unetbootin na windowsie próbowałem nagrać lecz miałem problem - niby nagrywa lecz wgrywa 4 pliki textowe i zajmują parę mega. Nie wiem czy potrzebuje innego programu czy problem polega w ściągniętej wersji.

Ksanderon

  • Gość
Poszukuję odpowiedniej dystrybucji a mam małe doświadczenie
« Odpowiedź #6 dnia: 2012-06-20, 00:19:14 »
nie używaj unetbootin - on już ma w zwyczaju nie działać:) Poszukaj na forum jak opisałem jak to zrobić z obrazem płyty bez żadnych dodatkowych narzędzi tylko z syslinux.

zbig

  • Gość
Poszukuję odpowiedniej dystrybucji a mam małe doświadczenie
« Odpowiedź #7 dnia: 2012-06-20, 08:19:26 »
Małe doświadczenie i wszystko mający linux ;)
1. Mageia 2 - dystrybucja tworzona przez byłych pracowników Mandrivy (najnowsza wersja serwerowa Mandrivy ma być oparta o repozytoria Mageia)
2. OpenSuse - choć tu ze stabilnością bywa różnie (jednym działa dobrze, drugim się sypie)
3. Z debianopochodnych - LinuxMint KDE lub Netrunner obydwa oparte o Kubuntu