Nowe posty

Autor Wątek: Jaka dystrybucja na mój sprzęt?  (Przeczytany 8715 razy)

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Jaka dystrybucja na mój sprzęt?
« Odpowiedź #15 dnia: 2012-08-24, 21:25:29 »
Wszystkie dystrybucje są dobre - tylko czasami możesz mieć problemy ze sprzętem (masz dość wiekowego i mało wydajnego kompa. Chcesz zenwallka - to spróbuj . Pamiętaj, że masz wybór pomiędzy fluxboxem, a openboxem. To Ty sam musisz wybrać sobie optymalną dystrybucję. Ja ostatnio instalowałem córce linuxa na celeronie 1,7 i 512 MB i GF FX5200 to zainstalowałem pclinuxos lxde/fluxbox - nawet efekty 3d na tym chodzą. Możesz zainteresować się projektem http://sparkylinux.org/
 bazującym na debianie. Pozdrawiam
P.S Specyfikacja sprzętu na którym ten linux będzie działał
http://sparkylinux.org/system-requirements/

lukaso666

  • Gość
Jaka dystrybucja na mój sprzęt?
« Odpowiedź #16 dnia: 2012-08-24, 22:00:18 »
Hehe, dawno mnie tu nie było, ale widzę, że Lord Darius wciąż walczy! ;)

Z mojej strony proponuję: Debian Sid albo Aptosid (z doświadczenia: przy Aptosidzie więcej zabawy z konsolą po instalacji, ale z kolei z instalem jest mniej zachodu, niż w przypadku Sid'a) - szkoda marnować czasu i energii na Minty i inne Ubuntoidalne wynalazki, bo w błyskawicznym tempie oduczają one myślenia. Debian/Aptosid uczą konsoli jako elementarnego narzędzia w Linuksie.

Jestem debianowym maniakiem, więc stronniczo patrzę na te zabawki "made in ubu", ale poleciłbym też Arch'a i - dla upartych, lubiących się rozwijać - Slackware. Za żadne skarby nie poleciłbym Gentoo (nie chcę tutaj bombardować anegdotami nt tego distra ;) ). Cała reszta jest wtórnymi dystrybucjami tych głównych.

No i podstawa: zero środowisk graficznych - tylko window manager :) Lekkość, okazja by zaznajomić się z konfigami bez klikaczy rozmaitych i satysfakcja z opanowania kolejnej rzeczy w Linuksie. Gnome, KDE, XFCE, LXDE są o d... rozbić kombajnami dla leniwców. Zaśmiecają kompa i tyle.
Fluxbox jest nudny, o wiele lepszą akcją jest Openbox, lepiej integruje się z xcompmgr, czy tint2. Openbox - jeśli się go popieści - może wyglądać ładniej niż gnomy i inne takie. Jednak ja jestem zwolennikiem minimal rozwiązań i każdemu/każdej polecę AwesomeWM albo Xmonad, tyle że to bajka dla nieco bardziej zaznajomionych z unixowym konfigurowaniem :)

To tyle mojego marudzenia...

Trochę prywaty: Darius, znasz czeskiego maila - się odezwij! 666!

wapno

  • Gość
Jaka dystrybucja na mój sprzęt?
« Odpowiedź #17 dnia: 2012-08-25, 11:47:53 »
Cytat: bodah
Także wapno - możesz śmiało wypróbować Zenwalk'a!
A Zenwalk jest po polsku?

wapno

  • Gość
Jaka dystrybucja na mój sprzęt?
« Odpowiedź #18 dnia: 2012-08-25, 12:23:41 »
Swego czasu korzystałem z Archa. Na uwagę zasługuje błyskawiczne uruchamianie systemu, oraz szybka instalacja pakietów. Największą wadą Archa są najnowsze pakiety i często pojawiały się problemy po aktualizacjach (np. po zaaktualizowaniu kernela z 3.2.12 do 3.3.1 pojawił się problem z częstotliwością odświeżania było 60 Hz i nie można było zmienić na 85 Hz, dopiero po cofnięciu aktualizacji problem został rozwiązany).

Korzystałem z Debiana Squeeze, ale w jego repo były stare wersje programów użytkowych. Uważam, ż programy użytkowe powinny być w najnowszych wersjach, ale pakiety systemowe (kernel, xorg, itp) powinny być w wersjach stabilnych. Jednak podobało mi się w nim to, że był dopracowany.

W późniejszym czasie wziąłem się za testowanie Debiana Wheezy, jednak po zainstalowaniu nie mógł się on połączyć z internetem, więc był bezużyteczny.

Bardzo spodobał mi się Lubuntu 11.10, chodził w miarę szybko, znakomicie dopracowany, jednak sporo czasu zajmowały instalacje pakietów i system startował wolniej niż debian czy arch.

Na koniec dodam, że preferuję LXDE, Openbox i Xfce a pozostałe mam gdzieś. Chcę mieć system, który nie ma nowszego xorga niż 1.10, ponieważ sterownik nvidia-96xx nie działa na najnowszych wersjach.

wapno

  • Gość
Jaka dystrybucja na mój sprzęt?
« Odpowiedź #19 dnia: 2012-08-25, 14:43:00 »
Cytat: lukaso666
Openbox - jeśli się go popieści - może wyglądać ładniej niż gnomy i inne takie.
Zainstalowałem openbox, ale jak mam tak zrobić, żeby wyglądał tak "ładnie"??

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Jaka dystrybucja na mój sprzęt?
« Odpowiedź #20 dnia: 2012-08-25, 16:08:26 »
Cytat: wapno
Zainstalowałem openbox, ale jak mam tak zrobić, żeby wyglądał tak "ładnie"??
Uffff...
Być bardziej samodzielnym i nauczyć się korzystać z google.
Tak więc i np.

1. http://www.ubuntu-pomoc.org/openbox-conky-tint2-ladny-pulpit-malym-kosztem-cz-1/
2. http://www.ubuntu-pomoc.org/openbox-conky-tint2-ladny-pulpit-malym-kosztem-cz-2/
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

lukaso666

  • Gość
Jaka dystrybucja na mój sprzęt?
« Odpowiedź #21 dnia: 2012-08-25, 17:59:48 »
Cytuj
Zainstalowałem openbox, ale jak mam tak zrobić, żeby wyglądał tak "ładnie"??
Stary, najlepiej wchodząc w ~/.config/openbox i edytując plik: autostart.sh
Potem z poziomu menu (które tez możesz edytować) wybierz sobie themesy Openboxa (zainstaluj więcej z netu i wrzuć je do katalogu ~/.themes )

Doinstaluj tint2, dodaj do autostartu Openboxa i edytuj plik ~/.config/tint2/tint2rc dobierając sobie jego wygląd... Reszta, to opcjonalnie conky, xcompmgr, czy co tam jeszcze chcesz... Tutaj masz moje tint2rc: http://pastebin.com/87tZbN5k

Tu masz kilka moich starych desktopów z Openboxem: http://discrust.wordpress.com/tag/openbox/

Dobra, koniec rad - nie bądź leń i poszperaj w necie; najwięcej satysfakcji przynosi własny, autorski konfig WM'a.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Jaka dystrybucja na mój sprzęt?
« Odpowiedź #22 dnia: 2012-08-25, 18:32:33 »
Cytat: lukaso666
Dobra, koniec rad - nie bądź leń i poszperaj w necie; najwięcej satysfakcji przynosi własny, autorski konfiog WM'a.
Zgadzam się bezdyskusyjnie.
Wątek zamykam na 666 spustów :)

Cytat: lukaso666
Darius, znasz czeskiego maila - się odezwij! 666!
Waśnie odwiedziłem Czechy :)
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version