Nowe posty

Autor Wątek: Jaka dystrybucja na mój sprzęt?  (Przeczytany 8716 razy)

wapno

  • Gość
Jaka dystrybucja na mój sprzęt?
« dnia: 2012-06-14, 09:20:42 »
Witam. Jestem zainteresowany Linuksem i potrzebuję jakiejś dystrybucji na mój sprzęt. Posiadam maszynę z procesorem Celeron 1200 MHz z pamięcią 384 MB, kartę graficzną GeForce MX 400, płytę główną i815. Używałem przez jakiś czas "Arch Linux", ale ten system był słabo dopracowany. A czy Debian Squeeze będzie dla mnie dobrym wyborem?

zmatczak

  • Gość
Jaka dystrybucja na mój sprzęt?
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-06-14, 09:50:19 »
Witam. Sprzęt podany w opisie nie jest już 'pierwszej młodości'. Szczególnie może być uciążliwa mała ilość RAMu, przez co system będzie pewnie sięgał często do swap-a.
Debian będzie dobrym wyborem. Arch też powinien być dobrym wyborem. Wszystko zależy od odpowiedniej konfiguracji.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Jaka dystrybucja na mój sprzęt?
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-06-15, 10:06:26 »
Cytat: wapno
Używałem przez jakiś czas "Arch Linux", ale ten system był słabo dopracowany.
Słabo? Hm....
 
Cytat: wapno
A czy Debian Squeeze będzie dla mnie dobrym wyborem?
Trudno powiedzieć. Sprawdź sam.
Debian wymaga myślenia i wkładu własnego czasu w jego konfigurację + zassanie interesujących usera paczek.
Słabo dopracowany...?
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

bodah

  • Gość
Jaka dystrybucja na mój sprzęt?
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-06-15, 16:51:46 »
Cześć, wapno polecam dystrybucję Zenwalk (Screenshots). Mała, szybka, kompaktowa, oparta o Slackware. Od jakiegoś czasu deweloperzy wprowadzili m.in LiveCD, wesje z Gnome i OpenBox. Wcześniej Zenwalk zawieral jedynie Xfce. Poza tym na bardzo podobnym do Twojego wapno sprzęcie, korzystałem właśnie z tej dystrybucji.

Warto odnotować wymagania Zenwalka względem sprzętu, pamięci RAM:

Pentium III class processor
256 Mb RAM
4Gb HDD

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Jaka dystrybucja na mój sprzęt?
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-06-15, 19:01:12 »
Cytat: bodah
Cześć, wapno polecam dystrybucję Zenwalk
W tym właśnie momencie i z powyższego powodu robię w gardziel apt-get install 0,7 żubrówka aby wspomóc siebie samego w zrozumieniu tej propozycji.

@wapno:
Kolego.
Debian z pewnością będzie rozsądnym rozwiązaniem. To od Ciebie zależy jak podejdziesz do pewnych wyzwań, które wiążą się z tą dystrybucją.
Poza tym Debian + Fluxbox.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Ksanderon

  • Gość
Jaka dystrybucja na mój sprzęt?
« Odpowiedź #5 dnia: 2012-06-15, 21:03:34 »
ależ oczywiście, że openbox! Fluxbox przecież ma ten brzydki i niepotrzebny pasek, pochłaniający masę zasobów(jeszcze krok i będzie Unity), który trzeba wyłączyć zaraz po uruchomieniu aby nie straszył :D

tak na raz? Uważaj, aby nie było apt-get purge 0,7 żubrówka śniadanie obiad kolacja

żubrówka ma skłonność do pociągania za sobą niepotrzebnych zależności:)

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Jaka dystrybucja na mój sprzęt?
« Odpowiedź #6 dnia: 2012-06-15, 21:08:26 »
Cytat: Ksanderon
ależ oczywiście, że openbox! Fluxbox przecież ma ten brzydki i niepotrzebny pasek, pochłaniający masę zasobów(jeszcze krok i będzie Unity), który trzeba wyłączyć zaraz po uruchomieniu aby nie straszył :D

tak na raz? Uważaj, aby nie było apt-get purge 0,7 żubrówka śniadanie obiad kolacja

żubrówka ma skłonność do pociągania za sobą niepotrzebnych zależności:)
AAAAA cha cha cha cha!!!

:D
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

bodah

  • Gość
Jaka dystrybucja na mój sprzęt?
« Odpowiedź #7 dnia: 2012-06-15, 21:15:40 »
Lord Darius, czy uważasz, że Slackware jest złą dystrybucją? Pytam, ponieważ zaskoczyła mnie Twoja reakcja - której szczerze mówiąc nie rozumiem - na propozycję Zenwalka. Natomiast Ksanderon wspomniał, i zresztą słusznie, o OpenBoxie, który de facto dostępny jest w Zenwalku. Osobiście myślę, że kolega wapno - posiadający kartę GeForce - mniej problemów może mieć z instalacją/konfiguracją Zenwalka [1], w Debianie Squeeze (kernel 2.6.32) chcąc nie chcąc np. instalacja sterów Nvidii (nie mówię, że jest to trudne!) wymaga trochę więcej...

[1]
Cytat: Zenwalk 7.2 Beta
nouveau driver included in kernel 3.2.5 is now enabled by default,
providing a _good_ 3D acceleration performance and support for a wide
range of NVidia Cards (no need to ship the proprietary driver anymore)
Chociaż jeśli chodzi o wspomniany cytat, w którym wyminiony jest kernel 3.2.5, który jest chyba standardowym w przyszłym wydaniu Stabilnym Debiana - Wheezy'm, "problemów" z Nvidią można także uniknąć.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Jaka dystrybucja na mój sprzęt?
« Odpowiedź #8 dnia: 2012-06-15, 21:42:55 »
Cytat: bodah
Lord Darius, czy uważasz, że Slackware jest złą dystrybucją?
.
A niech to "slack"...
Przewidziałem to pytanie :)

Mówiąc szczerze  to w przypadku decyzji o powyższym... paczka 0,7 do nawet pojemnoścni nieskończonej  nie rozwiałaby tych wątpliwości.
:)
Dla mnie - nie to wsparcie, nie te źródło... nie ten klimat...
OpenBox - apt-get install openbox = masz co chcesz bez domyślnych "propozycji".

Cytat: bodah
Debianie Squeeze (kernel 2.6.32) chcąc nie chcąc np. instalacja sterów Nvidii nie mówię, że jest to trudne! wymaga trochę więcej...
10 min?


p.s
Jest weekend i proszę wybacz i mnie i koledze...
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

bodah

  • Gość
Jaka dystrybucja na mój sprzęt?
« Odpowiedź #9 dnia: 2012-06-15, 22:44:40 »
OK, łikend to łikend ;-) 10. minut? Polemizowałbym, ale ze względu na łikend, porzucę tą myśl. Miłego łikendu!

ps. Wspomniałeś o klimacie, wsparciu etc. Ale przecież to wapno szuka dystrybucji, prawda? Może akurat dla niego będzie to odpowiednie. Tak na marginesie, to Zenwalk ma całkiem niezły Support oraz ciekawą stronę Wiki zawierającą wszelakie HowTo etc. Zenwalk umożliwia kilka wariantów instalacji (wspomniany OpenBox a także Gnome, Xfce, Core). Jest menedżer pakietów, całkiem prężne repozytoria Packages, User Repository itd... Może wydać Ci się to śmieszne co napisałem, ale starałem się zaznaczyć, że Zenwalk nie jest jakąś małą, zwykłą, pozbawioną supportu dystrybucją.

Także wapno - możesz śmiało wypróbować Zenwalk'a!

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Jaka dystrybucja na mój sprzęt?
« Odpowiedź #10 dnia: 2012-06-15, 22:51:43 »
Trudność dystrybucji = z niechęcią do korzystania z google i brakiem chęci do poznania danej dystrybucji. Squeeze w porównaniu ze wcześniejszym lennym to "przedszkole linuksa", a i tak wolałem konfigurować lennego i zapomnieć o tym systemie ( z squeeze mimo łatwiejszej konfiguracji, było więcej problemów). De facto mam jeszcze lennego i nie zamierzam go aktualizować - dobrze ma się z aptosidem.Pozdrawiam
P.S aptitude safe-upgrade - 0,7 soplica

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Jaka dystrybucja na mój sprzęt?
« Odpowiedź #11 dnia: 2012-06-15, 23:21:39 »
Cytat: bodah
Także wapno - możesz śmiało wypróbować Zenwalk'a!
Ni cholery -  tylko Aptosid!

Cytat: Andrew66
P.S aptitude safe-upgrade - 0,7 soplica
Pamiętać jednak należy, iż w przypadku wątpliwości co do źródła dostawy:
aptitude safe-upgrade -s

:)
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

bodah

  • Gość
Jaka dystrybucja na mój sprzęt?
« Odpowiedź #12 dnia: 2012-06-16, 13:17:58 »
Darius a właśnie, że nie! Wolny człowiek, wolny wybór! Proponowałbym

 
edit: Lord Darius
Wycięto złośliwe teksty.

Nie zrozumiałeś naszego humoru.
( gwoli jasności nie łikendowego ).

Cytat: bodah
10. minut? Polemizowałbym,
Polemizuj, życzę powodzenia i podniosę Ci poprzeczkę do - 5 min na Squeeze.

Summa summarum:
Złośliwości zachowaj dla siebie.
Na pojęcie powyższego masz tydzień.

wapno

  • Gość
Jaka dystrybucja na mój sprzęt?
« Odpowiedź #13 dnia: 2012-08-24, 20:08:23 »
Cytat: bodah
Cześć, wapno polecam dystrybucję Zenwalk (Screenshots). Mała, szybka, kompaktowa, oparta o Slackware. Od jakiegoś czasu deweloperzy wprowadzili m.in LiveCD, wesje z Gnome i OpenBox. Wcześniej Zenwalk zawieral jedynie Xfce. Poza tym na bardzo podobnym do Twojego wapno sprzęcie, korzystałem właśnie z tej dystrybucji.

Warto odnotować wymagania Zenwalka względem sprzętu, pamięci RAM:

Pentium III class processor
256 Mb RAM
4Gb HDD
A czy zenwalk jest na i686??

wapno

  • Gość
Jaka dystrybucja na mój sprzęt?
« Odpowiedź #14 dnia: 2012-08-24, 20:16:57 »
Cytat: bodah
Lord Darius, czy uważasz, że Slackware jest złą dystrybucją? Pytam, ponieważ zaskoczyła mnie Twoja reakcja - której szczerze mówiąc nie rozumiem - na propozycję Zenwalka. Natomiast Ksanderon wspomniał, i zresztą słusznie, o OpenBoxie, który de facto dostępny jest w Zenwalku. Osobiście myślę, że kolega wapno - posiadający kartę GeForce - mniej problemów może mieć z instalacją/konfiguracją Zenwalka [1], w Debianie Squeeze (kernel 2.6.32) chcąc nie chcąc np. instalacja sterów Nvidii (nie mówię, że jest to trudne!) wymaga trochę więcej...
Najnowsza wersja sterownika, który wspiera moją kartę to 96.xx. Najnowsza wersja Xorga, na której działa ten sterownik 96 to 1.10, późniejsze już nie. Potrzebuję systemu z tą lub wcześniejszą wersją.