Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Jaki zamiennik Skype (z dźwiękiem przez mikrofon, video niekoniecznie)  (Przeczytany 12687 razy)

addos2

  • Gość
Zastanawiam się nad zmianą Skype'a na coś z konkurencji.
Szczególnie chodzi mi o mikrofon czyli rozmowy głosem a nie pisane.
Tzn. pisane również ale głos koniecznie.

Nie jest dla mnie istotne na ile to jest popularne.
Chodzi o to, żeby było jak najbardziej niezależne od jakiejś jednej korporacji i żeby sprawnie i ładnie bez problemów działało.

Mile widziane coś, co korzysta z otwartych standardów.

Kiedyś próbowałem czegoś o nazwie Ekiga jeżeli dobrze pamiętam ale jakoś nie bardzo to dawało sobie radę z dźwiękiem.

Ksanderon

  • Gość
Jaki zamiennik Skype (z dźwiękiem przez mikrofon, video niekoniecznie)
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-05-27, 11:32:22 »
Jabber. Możesz sobie wybrać dowolny serwer(możesz nawet tutaj - na linux.pl) i założyć na nim konto i  rozmawiać z użytkownikami innych także innych serwerów sieci jabber. Co więcej- możesz dzięki "systemowi transportów" prowadzić "proste" rozmowy z użytkownikami innych sieci tj. gg, skype, tlen etc...

Zdecydowanie jest to bardzo otwarte i nieźle działające rozwiązanie. Możliwe są nawet wideokonferencje- niestety z tego co się orientuję tylko pomiędzy userami jabbera, chyba niemożliwa jak na razie jest np. rozmowa głosowa jabber<->skype.

Kwestia działania bez problemów zależy głównie od wyboru programu klienta- z uwagi na to, że jabber jest otwarty, klientów jest całkiem sporo o różnych możliwościach i stabilności. Ja używam z przyzwyczajenia  pidgina ale też niespecjalnie wykorzystuję możliwości jabbera.

arctgx

  • Gość
Jaki zamiennik Skype (z dźwiękiem przez mikrofon, video niekoniecznie)
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-05-27, 19:15:39 »
Mumble proponuję przetestować swoją drogą.

Jeden z rozmówców stawia serwer (lub korzystacie z jakiegoś ogólnodostępnego serwera), każdy instaluje klienta i łączy się z nim.

Zaskoczyła mnie dobra jakość dźwięku i działanie serwera od razu po zainstalowaniu na domyślnej konfiguracji (słuchał bezpośrednio na interfejsie sieciowym z publicznym adresem IP).

addos2

  • Gość
Jaki zamiennik Skype (z dźwiękiem przez mikrofon, video niekoniecznie)
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-06-09, 11:27:39 »
Miałem trochę innych zajęć i odłożyłem temat na później. Podpowiedźcie mi, który komunikator obsługuje rozmowy audio, przesyłanie plików, statusy, zapisywanie historii rozmów, emotikonki. Jak tak sobie czytam o klientach i serwerach to widzę, że sporo informacji jest bardzo przestarzałych. I to bardzo! To samo tyczy się wyboru serwera. Bardzo dużo różnych i na dodatek sprzecznych opinii. Podobno nie każdy serwer obsługuje te same funkcje. Sam nie wiem co wybrać bo nie wiem jakie usługi będą mi potrzebne lub przydatne. Mam mętlik w głowie. Doradźcie coś :)

arctgx

  • Gość
Jaki zamiennik Skype (z dźwiękiem przez mikrofon, video niekoniecznie)
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-06-09, 13:53:44 »
Eksperymentowanie nie boli, a kosztuje co najwyżej czas. Prawdopodobnie eksperymenty dadzą Ci odpowiedź szybciej niż ktoś zechce zrobić dla Ciebie zestawienie (a może ktoś już to zrobił tylko szukać trzeba).

Ksanderon

  • Gość
Jaki zamiennik Skype (z dźwiękiem przez mikrofon, video niekoniecznie)
« Odpowiedź #5 dnia: 2012-06-09, 17:15:22 »
jabber i pidgin:
rozmowy audio (tak)
przesyłanie plików(tak)
statusy(tak)
zapisywanie historii rozmów(tak)
emotikonki(tak)

bardzo prosto możesz też założyć sobie konto google talk(protokół jabber) i bezpośrednio w gmail mieć wideokonferencje, rozmowy głosowe oraz wszystko o czym mówiłeś nawet bez osobnego klienta. Naprawdę ciężko znaleźć coś przydatnego czego jabber nijak nie ma.

addos2

  • Gość
Jaki zamiennik Skype (z dźwiękiem przez mikrofon, video niekoniecznie)
« Odpowiedź #6 dnia: 2012-06-20, 23:13:38 »
No i tracę cierpliwość na tych testach. Razem ze znajomym straciliśmy masę godzin na różnych komunikatorach Jabber/XMPP i niestety nic nie działa poza pisaniem tekstu. Nie działa ani transfer plików, ani rozmowy audio, ani rozmowy wideo. Nie rozumiem tego. To ma być otwarty standard? Tu prawie nic nie działa. Niby są jakieś informacje o ustawianiu proxy osobno dla transferu plików i osobno dla rozmów ale niestety to jakiś mit chyba. Po ustawieniu proxy dla plików niby coś rusza więcej niż gdy tego w ogóle nie ma ale potem znowu STOP. Natomiast wstawienie proxy dla rozmów audio powoduje brak możliwości zalogowania się na serwer Jabber.

Oczywiście mam zmienne IP i  jestem za NAT. Znajomy to samo.
Czy serwer Jabber ma znaczenie?
Czy może być tak, że mając konto np. na linux.pl nie będę mógł prowadzić rozmów audio albo wykonywać transferu plików, czy nie ma to w ogóle znaczenia?

Korzystam z Psi 0.14 (jakoś najbardziej mi podszedł). Czy komuś to działa? Jeżeli TAK, to czy można prosić o zrzuty ekranu z ustawieniami?

---
PS. Niech ADMIN przeniesie ten wątek do działu "Oprogramowanie - Komunikatory" bo dopiero teraz zauważyłem, że jest specjalny dział na takie tematy :)

energizer

  • Gość
Jaki zamiennik Skype (z dźwiękiem przez mikrofon, video niekoniecznie)
« Odpowiedź #7 dnia: 2012-06-21, 10:40:09 »
A próbowałeś może aMSN?

conseil

  • Gość
Jaki zamiennik Skype (z dźwiękiem przez mikrofon, video niekoniecznie)
« Odpowiedź #8 dnia: 2012-06-21, 15:13:48 »
Proponuję "jitsi"
Jakość dźwięku wspaniała, możliwość używania kamerki, dzielenia pulpitu, chat.
A to wszystko przy otwartym kodzie źródłowym + kompatybilność na wszystkich platformach. Polecam.