Systemy uniksowe > *BSD

*BSD - którą "odmianę" wybrać?

(1/2) > >>

:
Witam!

Szukam jakiejś odmiany BSD z dużą bazą sterowników, bezpieczną, lekką i stabilną. Dla użytkownika średnio zaawansowanego. Co polecicie?

wolf1234658:
Netbsd ewentualnie freebsd.Głownym zalozeniem netbsd jest obsluga wielu platworm male wymagania sprzetowe.Freebsd jest łatwiejszy.netbsd ma troche ponad 200mb ma same XORG wiec sporo zeczy musisz sam zainstalowac

programy jnstalowalo sie jakos tak  pkg_add -r firefox

Paweł Kraszewski:
Generalnie w kolejności od najbardziej konserwatywnego do najbardziej "bleeding edge" to:

OpenBSD - NetBSD - FreeBSD

Ilość sterowników: rośnie w prawo
Lekkość: rośnie w lewo (ale Net i Open są mniej-więcej porównywalne)
Bezpieczeństwo: rośnie w lewo (jeżeli chodzi o system bazowy. Producent nie ponosi odpowiedzialności za dziury w aplikacjach z portów), ale generalnie BSD zaliczane są do systemów bezpiecznych.
Stabilność: po równo na bardzo wysokim poziomie ze wskazaniem na lewo ze względu na audyt kodu i konserwatywność.

* FreeBSD jest najbardziej zbliżone funkcjonalnością do Linuksa (odpowiednik DEVFS/UDEV, świeże sterowniki, aktualne wersje aplikacji użytkownika typu okienka, biurowe itp.) i ma wszelkie nowinki techniczne z dziedziny OS.
* NetBSD zainstalujesz na zszywaczu i lampce nocnej. Poza tym nie ma szczególnych zalet względem pozostałej dwójki.
* OpenBSD jest świetny na sprzęt sieciowy (serwery, routery, firewalle, tunele krypto). Praktycznie wszystkie narzędzia do tego masz w podstawowym systemie. System podstawowy ma zaudytowany kod źródłowy i jest uważany za modelowe rozwiązanie pod względem jakości kodu w kategorii bezpieczeństwo. Aplikacje użytkowe z portów są nieco leciwe (np KDE 3.5) i nie podlegały audytowi bezpieczeństwa.

Evilus:
Ja polecam FreeBSD. Ma dużo sterowników, w miarę bezpieczny (średnio 1 odkryta luka w basesystemia na pół roku) w miarę lekki i bardzo stabilny.

sIMson:
Ewentualnie użytkownik szukający nieco prostszej odmiany może spróbować PC-BSD. Jest to dystrybucja bazowana na FreeBSD stworzona z myślą o użytkownikach desktopów. Posiada graficzny instalator i domyślnie instalowane środowisko KDE - idealna opcja dla absolutnie początkujących ktorzy chcą spróbować sił z BSD.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej