Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
2024-03-27, 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Wirus mbr  (Przeczytany 10632 razy)

czarnowidz

  • Gość
Wirus mbr
« dnia: 2012-04-30, 23:24:04 »
Miesiąc temu kupiłem laptopa Lenovo, założenie było takie laptop + Linux do wyszukiwania informacji w internecie. Sprzedawca zapewniał,że laptop jest z Linuxem w sklepie nie uruchamiałem go tylko sprawdziłem czy wszystko jest, był oryginalnie zapakowany. W domu po uruchomieniu zobaczyłem DOS. Miałem dwa wyjścia oddać do sklepu lub usunąć DOS i wgrać Linuxa. Wybrałem to drugie do usuwania użyłem płyty PC Format 12/2011 z samo startującym Puppy 5.2.8 i polecenie dd nadpisało 1MB, polecenie cat prawie cały dysk. Mimo wszystko wgrałem Linuxa, po uruchomieniu i próbie zalogowania jako administrator dostałem komunikat że hasło jest nieprawidłowe. Ponowne zerowanie dysku jeżeli uruchomię gpard i sformatuje dysk w systemie ntfs to mam z marszu zajęte 71MB a jeżeli sformatuje go w systemie linuxa to mam zajęte 4.8 GB (wgrywałem dwa różne linuxy).  Proszę o pomoc.

Brix

  • Gość
Wirus mbr
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-04-30, 23:30:29 »
Nie uwierzysz, ale kompletnie nie rozumiem o czym piszesz i co właściwie robisz oraz jaki jest tego związek z tytułem tematu. No ale może ktoś będzie bardziej "kumaty", chyba że to naprawdę nie ma sensu :)

Offline Arkadiusz Bednarczyk

  • Linux.pl
  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 654
    • Zobacz profil
    • Linux.pl
Wirus mbr
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-04-30, 23:48:28 »
Cytat: czarnowidz
W domu po uruchomieniu zobaczyłem DOS.
Jesteś w stanie rozróżnić DOS od Linuksa w trybie tekstowym?

Cytat: czarnowidz
Wybrałem to drugie do usuwania użyłem płyty PC Format 12/2011 z samo startującym Puppy 5.2.8 i polecenie dd nadpisało 1MB, polecenie cat prawie cały dysk. (...) Ponowne zerowanie dysku jeżeli uruchomię gpard i sformatuje dysk w systemie ntfs to mam z marszu zajęte 71MB a jeżeli sformatuje go w systemie linuxa to mam zajęte 4.8 GB (wgrywałem dwa różne linuxy).
Nie wiem co tam robisz i skąd wiesz o tym, że masz to robić, ale polecałbym odpalenie czegoś co nie potrzebuje znajomości Linuksa - np. Ubuntu.  Linuksa nie instaluje się poleceniami cat, dd czy też "qpard" :)
--
pozdrawiam
Arkadiusz Bednarczyk
email/jabber: arek@linux.pl

eska97

  • Gość
Wirus mbr
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-05-01, 11:36:36 »
Cytat: A.B.
Cytat: czarnowidz
W domu po uruchomieniu zobaczyłem DOS.
Jesteś w stanie rozróżnić DOS od Linuksa w trybie tekstowym?
komendy...

co to ma do tytułu?

Ksanderon

  • Gość
Wirus mbr
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-05-01, 11:47:58 »
@Niektórzy ludzie, którzy z Linuksem nie mają do czynienia nie rozróżniają go w trybie tekstowym od DOSa. Podobnie jak inni, którzy uważają, że podstawowym narzędziem hakera jest oscyloskop:D

Jeśli boisz się, że jakiś potwór czai się na twoim dysku wydaj polecenie:
# dd if=/dev/urandom of=/dev/sd*
//gdzie * to litera twojego dysku- możesz sobie sprawdzić jaka powinna być np. tak:
# fdisk -l
Polecenie to zapisze cały dysk łącznie z mbr, tablicą partycji i samymi partycjami losowymi danymi- nic mu się nie wywinie. Prawdopodobnie będzie to jednak sporo trwać- dla dysku 320GB pewnie co najmniej 1.5 godziny.

Teraz tak dla pewności samodzielnie załóż sobie tablice partycji na dysku(nie pamiętam czy instalatory potrafią to same uczynić):
#fdisk /dev/sd*
o
w
//o i w to komendy, które musisz wydać w uruchomionym fdisku w celu utworzenia zwykłej tablicy partycji oraz zapisania jej przed zakończeniem.

Następnie zainstaluj po ludzku jakiś normalny system np. Debiana.

czarnowidz

  • Gość
Wirus mbr
« Odpowiedź #5 dnia: 2012-05-01, 13:03:59 »
C:\\> dd i cat miał to usunąć może mało finezyjnie myślałem, że skutecznie ale coś blokuje zerowanie dysku. Gparted uruchomiłem żeby zobaczyć co jest pozakładane na dysku.

czarnowidz

  • Gość
Wirus mbr
« Odpowiedź #6 dnia: 2012-05-01, 13:15:47 »
dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=446 count=1
cat /dev/zero > /dev/sda
takie polecenia wpisałem oba zawiodły

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Wirus mbr
« Odpowiedź #7 dnia: 2012-05-01, 17:30:57 »
A skąd wziąłeś "bs=446"? Masz jakiś klingoński dysk z sektorem 446 bajtów? Przy zabawach z dyskami twardymi bs zawsze musi być wielokrotnością 512 bajtów (do czasu upowszechnienia się dysków z sektorami 4kB).
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline vanhelzing

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 314
    • Zobacz profil
Wirus mbr
« Odpowiedź #8 dnia: 2012-05-01, 18:28:38 »
Cytat: pkraszewski
A skąd wziąłeś "bs=446"? Masz jakiś klingoński dysk z sektorem 446 bajtów?
Wygląda na to, że czarnowidz próbuje skasować bootstrap z MBR.

Cytat: czarnowidz
C:\\> dd i cat
???

Może czegoś nie kumam, ale nie łatwiej po prostu zainstalować system? Chyba, że to jakiś sprzęt z demobilu KGB i rzeczywiście musisz "zerować dysk".

czarnowidz

  • Gość
Wirus mbr
« Odpowiedź #9 dnia: 2012-05-03, 10:17:02 »
446 nie wymyśliłem sam przepisałem polecenie które było w internecie jak cała reszta gdybym chciał wszystko opisać była by książeczka. Wpisywałem też dd if=/dev/sda of=MBR bs=512 count=1, dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=1M itp.
Był DOS formatowanie nie usuwa danych ja chciałem mieć pewność że nic nie zostało.
Skąd dysk, razem z laptopem napisałem na początku.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Wirus mbr
« Odpowiedź #10 dnia: 2012-05-03, 22:42:37 »
Cytat: czarnowidz
Wpisywałem też dd if=/dev/sda of=MBR bs=512 count=1, dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=1M itp.
A gdzie ty te polecenia wpisywales?

W konsoli DOS-a?
Znaczy sie po znaczku C:\\> ?
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

czarnowidz

  • Gość
Wirus mbr
« Odpowiedź #11 dnia: 2012-05-04, 00:18:17 »
Marzyłem,że ktoś podpowie jakieś magiczne słowo ale czarno to widzę.

Offline Arkadiusz Bednarczyk

  • Linux.pl
  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 654
    • Zobacz profil
    • Linux.pl
Wirus mbr
« Odpowiedź #12 dnia: 2012-05-04, 00:46:42 »
Cytat: czarnowidz
Marzyłem,że ktoś podpowie jakieś magiczne słowo ale czarno to widzę.
Magiczne słowo: "myśl".

Usiądź najpierw i przemyśl co chcesz zrobić, jakim masz cel, a potem przekaż to nam. Nie wiemy naprawdę po co chcesz zerować dysk, a czemu po prostu nie odpalisz instalacji innego Linuksa? Coś gdzieś przepisujesz, nawet nie wiedząc co i po co... Roca się Ciebie zapytał gdzie wpisujesz te polecenia - postaraj się odpowiadać na pytania.
--
pozdrawiam
Arkadiusz Bednarczyk
email/jabber: arek@linux.pl

czarnowidz

  • Gość
Wirus mbr
« Odpowiedź #13 dnia: 2012-05-11, 00:07:25 »
Gdzie wpisywałem polecenia napisałem na samym początku. Zwróciłem się o pomoc bo w zasadzie przez przypadek trafiłem na "coś" czego się nie spodziewałem. Nie wiem dlaczego po dd if=/dev/zero of=/dev/sda (nie raz) mam zajęte miejsce na dysku.
Ksanderon napisał: "Jeśli boisz się, że jakiś potwór czai się na twoim dysku wydaj polecenie:

Kod: (Pokaż/ukryj)

# dd if=/dev/urandom of=/dev/sd*
//gdzie * to litera twojego dysku- możesz sobie sprawdzić jaka powinna być np. tak:
# fdisk -l

Polecenie to zapisze cały dysk łącznie z mbr, tablicą partycji i samymi partycjami losowymi danymi- nic mu się nie wywinie. "
Ale tak nie jest.
Zainstalowanie Linux-a jak nie ten to inny nie rozwiązuje sprawy bo chciałbym (chyba jak każdy) żeby to był normalny system.

chmooreck

  • Gość
Wirus mbr
« Odpowiedź #14 dnia: 2012-05-11, 10:42:00 »
Co według Ciebie oznacza "mam zajęte miejsce na dysku" ?