Nowe posty

Autor Wątek: Jaka dystrybucja do mojego komputera  (Przeczytany 4901 razy)

abcw

  • Gość
Jaka dystrybucja do mojego komputera
« dnia: 2012-04-12, 19:52:57 »
Witam.
Jestem totalnie zielony jeśli chodzi o Linuksa... ale mój komputer strasznie muli i ma na pokładzie Windowsa, chciałbym mu trochę ulżyć Linuksem o ile się da. Komputera używam do internentu (komunikator, poczta), słuchania muzyki, troszkę działam w GIMP-ie
Oto dane mojego kompa: Celeron D 2,8 GHz 64bity, 256 MB RAM, ATI Radeon 9550.
Jaką dystrybucję Linuksa wybrać i jakie środowisko graficzne, żeby to wszystko działało no i oczywiście "mówiło do mnie" po polsku ? Zastanawiałem się nad dystrybucją Mandriva z Xcfe. Jakie są Wasze propozycje ?

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Jaka dystrybucja do mojego komputera
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-04-12, 21:00:07 »
1. LiveCD prawdę Ci powie = google, które jest Twoim przyjacielem.
2. ATI i Linux to toksyczne małżeństwo - zastanów się nad zmianą na coś ze stajni nvidia.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

abcw

  • Gość
Jaka dystrybucja do mojego komputera
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-04-12, 21:16:40 »
Nom co do google to googluje cały czas ;D. Jak na razie przekonany jestem do tego co pisałem w pierwszym poście... a co do karty graficznej to raczej zmieniać nie będę, nie opłaca mi się za bardzo. Wygórowanych wymagań nie mam.

Edit.
Zauważyłem, że dla GNOME i KADU  jest więcej programów w sieci... A jakie są Wasze doświadczenia z dostępnością programów pad środowisko XFCE ?

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Jaka dystrybucja do mojego komputera
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-04-12, 22:43:48 »
Cytat: abcw
Nom co do google to googluje cały czas ;D. Jak na razie przekonany jestem do tego co pisałem w pierwszym poście... a co do karty graficznej to raczej zmieniać nie będę, nie opłaca mi się za bardzo. Wygórowanych wymagań nie mam.

Edit.
Zauważyłem, że dla GNOME i KADU  jest więcej programów w sieci... A jakie są Wasze doświadczenia z dostępnością programów pad środowisko XFCE ?
Gnome to Gnome, KDE to KDE, a Kadu nie ma tu znaczenia.
Słabo googlowałeś :D

Może zainteresują Cię jakieś szybsze menadżery typu Fluxbox na Debianie?
Wspomniane przez Ciebie Twoje wymagania nie są wielkie tak więc...

Szaleństw na ATI z pewnością nie będzie, a wydatek kilkudziesięciu zł za wcale nie najnowszego GeForce'a z pewnością się opłaci.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

abcw

  • Gość
Jaka dystrybucja do mojego komputera
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-04-12, 23:11:00 »
Chodziło mi o KDE nie o Kadu... pomyliłem się heh.
Poczytałem trochę o Debianie i powiem szczerze, że chyba na początek będzie mi ciężko sobie poradzić, tak mi się wydaję. Co prawda ma mniejsze wymagania niż mandriva. Ale jak nie sprawdzę to się nie dowiem. Fluxbox fajnie wygląda.
Jakieś propozycje jeszcze ?

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Jaka dystrybucja do mojego komputera
« Odpowiedź #5 dnia: 2012-04-13, 19:28:25 »
Możesz spróbować antixa (fluxbox) praktycznie skonfigurowany i  udany klon debiana. Pozdrawiam

abcw

  • Gość
Jaka dystrybucja do mojego komputera
« Odpowiedź #6 dnia: 2012-04-14, 12:44:59 »
Wypalę kilka dystrybucji na live Cd i zobaczymy jak się bedą zachowywać. Jak na razie interesuje mnie Mandriva i Debian. Powiedzcie mi tylko bo coś nie rozumiem jak chce się przesiąść na Linuksa całkiem i poświęcić mu partycje, na której obecnie siedzi Windows to wystarczy że uruchomię instalator Linuksa i on sobie już poradzi z formatowaniem partycji z Windowsem ?

Ksanderon

  • Gość
Jaka dystrybucja do mojego komputera
« Odpowiedź #7 dnia: 2012-04-14, 22:21:44 »
Nie, jeśli cały dysk masz przeznaczony na Windows(co by było logiczne) będziesz musiał "przesunąć" jego partycje np. przy pomocy partition magic lub wywalić je w piruny(zanim jednak to zrobisz, naucz się podstaw z jakimś live cd, ewentualnie na wirtualnej maszynie aby potem nie żałować gdy coś ci nie wyjdzie(a nie wyjdzie prawie na pewno wcześniej czy później) a ty nie będziesz potrafił zrobić tak podstawowej rzeczy jak połączyć się z internetem czy nagrać obraz płyty). Tak między nami to jesteś nieekologicznym burżujem z tymi płytami :D

Swoją drogą na twoim miejscu poszedł bym na giełdę elektroniki(tudzież do sprzedawcy poleasingowego)(no ja mieszkam we wrocku więc to normalka) i kupił jakiegoś GeForce za 50 zł+ z 1GB ramu(2*512- wyjdzie ok 2*15zł), wtedy wszystko śmigało by jak złoto- głównie to ram jest u ciebie ważny- takie ubuntu czy mandriva to ci łyknie 400 Mb na starcie.

btw. im szybciej zainstalujesz Debiana, archa, gentoo etc, tym szybciej zaczniesz używać Linuksa, a nie takiego "Łyndołsa co wygląda trochę jak Mak ale ma też inne ikonki".

rsanti

  • Gość
Jaka dystrybucja do mojego komputera
« Odpowiedź #8 dnia: 2012-04-19, 12:22:08 »
Podejrzewam że problemem nie będzie proc czy grafa (net, słuchanie muzy YT), ale 256 MB RAMu- jeśli masz możliwość dorzucenia więcej, każde distro będzie śmigać. Wiem że i na 256 MB RAMu można "coś sensownego" postawić i na Forum jest sporo specjalistów w tym ale GIMP czy FF odżyją jak będą miały więcej a Tobie ruszą wtedy praktycznie wszystkie dystrybucje bez kompromisów. Jestem "wyznawcą" PCLOSa - jest najbardziej dla mnie a czy wybierzesz Mandrivę czy wspaniałego Debiana- warto żebyś popróbował na oddzielnym dysku lub chociaż partycji które distro jest "dla Ciebie". Pozdr!

abcw

  • Gość
Jaka dystrybucja do mojego komputera
« Odpowiedź #9 dnia: 2012-04-20, 22:30:19 »
W sumie to chyba faktycznie muszę najpierw dorzucić trochę RAM-u. Dużych wymagań od komputera nie mam więc grafika i procesor powinny być ok.

rsanti

  • Gość
Jaka dystrybucja do mojego komputera
« Odpowiedź #10 dnia: 2012-04-21, 19:50:35 »
Procek jest całkiem znośny, grafika wystarczy że obsłuży znośnie video- czyli praktycznie każda, więc jeśli możesz chociaż drugie tyle RAMu- po co się męczyć :) Oczywiście możesz spróbować Debiana (lub PCLOSa :D) z lekkim środowiskiem- np LXDE, do tego FF z adblockiem, jakiś minitube do YT, niekoniecznie flash i inne pluginy. Przy takiej pamięci testowanie LiveCD mija się z celem- nawet jeśli ruszy, będzie chodzić koszmarnie, dlatego wg mnie tylko "normalna" instalacja na hdd.

abcw

  • Gość
Jaka dystrybucja do mojego komputera
« Odpowiedź #11 dnia: 2012-04-22, 21:16:52 »
Poczytałem troszkę o PCLOS i wydaje mi się on bardzo ciekawym systemem jak dla początkującego.

ems

  • Gość
Jaka dystrybucja do mojego komputera
« Odpowiedź #12 dnia: 2012-05-03, 11:29:00 »
@abcw
Polecam Ci PCLOS. Używam go na starym sprzęcie. Dystrybucja łatwa w instalacji oraz użytkowaniu. Bogate repozytorium. Sporo wersji z różnymi środowiskami.

Dodaj trochę RAM-u.