Nowe posty

Autor Wątek: Proszę o wyjaśnienie 2 komend  (Przeczytany 2437 razy)

ChrisCov

  • Gość
Proszę o wyjaśnienie 2 komend
« dnia: 2012-04-27, 14:28:49 »
Witam.
Proszę o wyjaśnienie 2 komend, które są dla mnie dość magiczne. Posiadam tutorial z Linuxa Ubuntu, ale to wykracza poza jego możliwości.

1.
[user@Cov]$dd if=/dev/sda1 of=caseBMoore.dd bs=1024 conv=noerror, notrunc, sync

2.
[user@Cov]$dd if=/dev/zero of=dev/sda bs=1024 conv=noerror, notrunc, sync

  • Gość
Proszę o wyjaśnienie 2 komend
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-04-27, 17:06:33 »
man dd
Pierwsze robi kopię dysku /dev/sda1 w pliku caseBMoore.dd, posługując się jednostkami wynoszącymi 1 kilobajt.
Drugie kasuje zawartość całego dysku dev/sda (konkretniej: nadpisuje ją zerami).

Oba te polecenia są wadliwe. Argumenty flagi conv powinny być oddzielane przecinkami, a nie przecinkami i spacjami.
W drugim poleceniu niemal na pewno chodzi o /dev/sda a nie dev/sda.
Poza tym robienie kopii tylko jednej partycji a potem nadpisanie całego dysku twardego jest raczej nierozsądne.

ChrisCov

  • Gość
Proszę o wyjaśnienie 2 komend
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-04-28, 17:19:41 »
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Zgadzam się z Twoją opinią, że w kodzie występują błędy, bo źle go przepisałem (zamiast "/dev/sda" jest "dev/sda"). Natomiast z tymi spacjami to do tej pory wcale nie widziałem różnicy, z uwagi na to, że jestem bardzo początkujący. Z resztą w kodzie, który przepisałem, trudno zauważyć, że nie ma tej spacji. Tym niemniej już czegoś mnie nauczyłeś, że w takim przypadku spacja nie powinna występować.
Co do profesjonalizmu tych komend, chodzi o to, żebyśmy potrafili zinterpretować kod Linuxa, bez zastanawiania się czy jest on "mądry" czy nie.
Studiuję MSc Network Computing na Coventry University, a ten moduł nazywa się Forensic Science. Linux stanowi w nim zagadnienie jakby poboczne i do tej pory się do niego nie przykładałem. Dostałem 40 pytań testowych, gdzie pytania z kodem Linuxa wystąpiły w 2. Więc może to być na egzaminie lub nie. Do tej pory nie interesowałem się wcale Linuxem, bo nie miałem takiej potrzeby (choć może czas zacząć) i myślę, że w obecnej sytuacji nie ma dużego sensu zagłębiać się w niego na 2 dni przed egzaminem. Za mało o nim wiem i bym musiał odpuścić inne dziedziny. Potem na spokojnie, to co innego. Tym niemniej, gdyby były podobne pytania, to już bym znał odpowiedź, co jest plusem.

Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam,
Krzysiek