Nowe posty

Autor Wątek: Urz. wielofunkc. HP F4172 - pod Fedora działa a na Debianie nie  (Przeczytany 5275 razy)

mrocznyszewc

  • Gość
Jak w temacie, miałem Fedore 16 i jak włączyłem urządzenie to pojawił się dymek, że znaleziono drukarkę i czy zainstalować sterowniki, kliknąłem "tak", wpisałem hasło root'a i po chwili mogłem drukować.

Teraz mam Debian 6.0.4 i w ogóle nic nie pokazuje, że zostało cokolwiek podłączone jak włączam drukarke. Próbowałem hplip, ale jak wpisuję "hp-setup" i tam próbuję ją zainstalować to wykrywa ją poprawnie ale nie mogę jej dodać, bo nie ma pliku ppd dla niej:/ próbowałem doinstalować pakiet "hp-ppd" czy coś takiego, ale też nie pomogło, jest kilka nowych plików ppd, ale nie dla niej...

Jak to możliwe, że Fedora poradziła sobie z tym urządzeniem w minutę i nic nie musiałem robić a tutaj za diabła nie chce działać:/
PS polecenie lsusb pokazuje, że drukarka jest podłączona, nawet poprawnie pokazuje całą nazwę

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Urz. wielofunkc. HP F4172 - pod Fedora działa a na Debianie nie
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-04-23, 21:20:07 »
1. A czy jest jakiś problem w tym, żeby sobie "ręcznie" sciągnąć odpowiedni plik ppd z netu?

2. Czy próbowałeś przez CUPS?

P.S.
Nie wszystko w linuksie jest w formacie rpm/deb
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

mrocznyszewc

  • Gość
Urz. wielofunkc. HP F4172 - pod Fedora działa a na Debianie nie
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-04-23, 21:34:18 »
probowalem sciagac ten plik ppd ale nigdzie do nie ma. przez cups tez probowalem ale nie moge nawet wejsc na localhost:631, nie ma czegos takiego

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Urz. wielofunkc. HP F4172 - pod Fedora działa a na Debianie nie
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-04-23, 21:45:20 »
Cups zainstalowany?

A sterownika o podobnej nazwie próbowałeś (ja mam np PSC 1410, ale chodzi na sterowniku 1400)?

http://hplipopensource.com/hplip-web/install_wizard/index.html
                                  ^Tu patrzyłeś?^
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Ksanderon

  • Gość
Urz. wielofunkc. HP F4172 - pod Fedora działa a na Debianie nie
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-04-23, 21:59:27 »
w sumie musiałeś się postarać aby cups nie było- jest instalowany chyba domyślnie lub zablokowałeś mu porty lub wyłączyłeś go z poziomu uruchamiania. Na początek warto próbować instalacji drukarki z jego poziomu, dopiero potem szukać innych rozwiązań.

#osobną sprawa jest, że coś chyba nie tak z forum- w wątku nie widać nic poza pierwszym postem, dopiero przy odpowiedzi pojawia się post roca i późniejsze.
#dla sprawdzenia odświeżyłem 2 razy stronę tematu- nie widać roca.
#po wysłaniu posta pojawiają się wszystkie

mrocznyszewc

  • Gość
Urz. wielofunkc. HP F4172 - pod Fedora działa a na Debianie nie
« Odpowiedź #5 dnia: 2012-04-23, 22:06:35 »
Tak, zainstalowalem CUPS i hplip właśnie ściągałem ze str którą podałeś, bo HP mnie tam przekierowało.
Doinstalowałem pakiet z plikami ppd i jest plik o który mi chodzi, ale jak kliknąłem hp-setup dodaj drukarkę to wywalił jakiś błąd i chce, żebym zresetował cups. Próbowałem /etc/rc.d/init.d/cups restart ale nie ma takie pliku ani katalogu:/

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Urz. wielofunkc. HP F4172 - pod Fedora działa a na Debianie nie
« Odpowiedź #6 dnia: 2012-04-23, 22:24:53 »
Mozna jeszcze instalnąc printerka spod KDE (tylko nie wiem, czy używasz akurat KDE)

Radziłbym jednak uruchomić CUPS
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

mrocznyszewc

  • Gość
Urz. wielofunkc. HP F4172 - pod Fedora działa a na Debianie nie
« Odpowiedź #7 dnia: 2012-04-24, 11:11:54 »
ok, odkryłem, że nie mam plików /etc/init.d/cupsd oraz cupsd.conf" po przeinstalowaniu cups, aktualizacji itp nic to nie dało, nadal brak tych plików:( co mam teraz zrobić? cups nie ruszy wiec nie zainstaluje drukarki...

---------------Dodane o 11:53:38---------------

Znalazłem złoty środek:) Ściągnąłem CUPS ze strony projektu i skompilowałem ręcznie:) pliki są, deamon się uruchomił i hp-setup w końcu dodał drukarkę:) Jenak co źródło to źródło:) instalacja i reinstalacja przez apt'a nic nie pomagała, a ręcznie od razu pomogło:)
ps a są może gdzieś jakieś ustawienia szybkości drukowania? Bo nawet jak ustawiłem, że ma drukować w najmniejszej jakości, taki szybki wydruk w grayscale to i tak drukuje dużo wolniej niż pod windows'em. Jest na to jakiś sposób?

---------------------------------
Na przyszłośc sam staraj się uzywać opcji Edytuj zamiast pisać 2 posty pod rząd

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Urz. wielofunkc. HP F4172 - pod Fedora działa a na Debianie nie
« Odpowiedź #8 dnia: 2012-04-24, 22:26:10 »
Fajnie, ze ci się udało.

Czasami, jak brakuje pewnych plików w systemie nie musowo od razu kompilować całości - wystarczy czasem wejść na wyszukiwarkę pakietów, znaleźć pakiet zawierający (provides) dany plik, ściągnąć pakiet, wypakować odpowiedni plik i umieścić i podlinkować tam, gdzie trzeba.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Ksanderon

  • Gość
Urz. wielofunkc. HP F4172 - pod Fedora działa a na Debianie nie
« Odpowiedź #9 dnia: 2012-04-25, 00:18:19 »
@mrocznyszewc: powinien być cups a nie cupsd w /etc/init.d. Instalowanie ze źródeł to ostateczność. Dodatkowo warto zainstalować wraz z zalecanymi pakietami.

mrocznyszewc

  • Gość
Urz. wielofunkc. HP F4172 - pod Fedora działa a na Debianie nie
« Odpowiedź #10 dnia: 2012-04-25, 11:45:52 »
Faktycznie jest cups a nie cupsd :) wydałem przeciez polecenie /etc/init.d/cups start :)
Pojawił się kolejny problem:D jak chcę coś wydrukować, to pierwsze drukowanie wychodzi puste. Nie próbowałem na kilku stronach, na razie tylko pojedyncze strony, ale wczoraj zrobiłem, żeby wydrukował piewszą stronę pewnego dokumentu, wiadomo - dla sprawdzenia. Niby drukował, ale strona wyszła pusta. Zaraz potem spróbowałem jeszcze raz z tym samym dokumentem, też pierwszą stronę tylko i wydrukowało normalnie. Przed chwilą chciałem wydrukować paragon, za pierwszym razem nic nie wyszło, ale jak spróbowałem jeszcze raz to wydrukowało normalnie...

Wychodzi na to, jakby za każdym drukowanie, pierwsza strona albo pierwsze drukowanie wychodziło czyste... macie jakiś pomysł? Patrzyłem czy nie mam jakiejś strony tytułowej ustawionej albo coś takiego, ale nic nie ma...

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Urz. wielofunkc. HP F4172 - pod Fedora działa a na Debianie nie
« Odpowiedź #11 dnia: 2012-04-26, 16:59:27 »
Pytanie jest takie chodzi o to ze wysuwa pusta kartke i potem drukuje grzecznie pierwsza stronę?

Jeśli tak, to pewnie gdzies w sterowniku masz ustawione tzw. strony oddzielające,


jesli nie, to pewnie drukarka do naprawy.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji