Nowe posty

Autor Wątek: Dystrybucja a procesor  (Przeczytany 2363 razy)

RNP

  • Gość
Dystrybucja a procesor
« dnia: 2012-04-03, 17:07:18 »
Witam, mam może głupie, pytanie, ale wolę spytać i nabrać pewności.
Zacznę od tego że po X czasu użytkowania Windowsa, postanowiłem się przerzucić na Linuxa (czas na coś nowego, do moich celów to chyba nawet lepszego)
Posiadam procesor o architekturze 64 bitowej (Intel E6600) i rodzi się pytanie, którą "wersję" dystrybucji pobrać? Chodzi mi o to czy brać i386 czy AMD64. Różnią się one  tylko wersją "bitową" systemu? w sensie i386 - 32 bity, AMD64 - 64 bity ? I to że mam Intel'a nie zrobi różnicy :>?

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Dystrybucja a procesor
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-04-03, 17:32:00 »
Ja Ci polecam amd64 - też mam intela i ta wersja jest stworzona  pod procesory amd czy też intel.Wersja 32b też będzie działała pod Twoim prockiem. Pozdrawiam

RNP

  • Gość
Dystrybucja a procesor
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-04-03, 17:37:25 »
Ale miałem tylko wątpliwości czy AMD64 nie jest tylko pod AMD, tzn czy różnią się tylko bitami czy jeszcze "przeznaczeniem" ;p

Co do x32 to nie nie mogę bo mam ponad 4 gb ramu :p

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3056
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Dystrybucja a procesor
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-04-03, 18:36:19 »
1. Linux obsługuje ponad 4GB w trybie 32-bitowym.
2. Nazwa architektury AMD64 jest uważana za przestarzałą i mylącą (vel Twoje pytanie), więc oficjalnie o tym się mówi X86_64. Są drobne różnice między Intelem a AMD, ale generalnie kod generowany jest jako uniwersalny i działa na Intelach, AMDkach i VIAch (VIA NANO jest 64 bitowa, jakby ktoś się dopytywał). Musisz specjalnie "źle" kod zrobić, żeby przygotowany na AMD nie działał na Intelu albo odwrotnie. Źle w cudzysłowiu, bo chodzi o optymalizację na konkretny typ procka a w tej sytuacji z definicji kod ma prawo nie działać na innych modelach/producentach.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

RNP

  • Gość
Dystrybucja a procesor
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-04-03, 19:43:07 »
A ten jeśli chcę windowsa i linuxa (2 systemy jednocześnie :P czasem sie M$hit przyda na jednym komputerze) to mi nie padną czasem partycje? nie stracę danych albo coś :>?

  • Gość
Dystrybucja a procesor
« Odpowiedź #5 dnia: 2012-04-03, 19:46:15 »
Uzupełniając wypowiedź pkraszewskiego:
niektóre dystrybucje (vide Debian) używają nazwy amd64 ze względów historycznych. Ktoś kiedyś nazwał tę architekturę właśnie w taki sposób i od tego czasu nikt tego nie ruszał, chociaż nazwa może być myląca.

Chodzi generalnie o kod 64-bitowy, producent konkretnego procesora nie ma w tym wypadku znaczenia.