Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: - od czego zacząć -  (Przeczytany 3419 razy)

maciej_

  • Gość
- od czego zacząć -
« dnia: 2012-04-15, 11:12:01 »
Witam wszystkich,

od niedawna stałem się posiadaczem linuxa i powiem że bardzo mi się podoba wszystko ale chciałbym poznac system bardziej od początku, pracę z konsolą, aplikacje itp. Pytanie więc do Was czy macie jakieś książki do polecenia, które wprowadzą mnie w system krok po kroku  ? Czy zaczynamy od jądra ? Nie wiem po prostu od czego zacząc :/

Ksanderon

  • Gość
- od czego zacząć -
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-04-15, 16:23:42 »
Książek jest cała masa jednak prawie wszystkie są do niczego. Te które są interesujące przeczytasz "ze zrozumieniem" dopiero wtedy gdy zetkniesz się z realnym problemem poruszanym w nich.

Teraz pojawia się pytanie jak(i czy poprawnie) pojmujesz słowo "system" czy jedynie jako "zarządcę sprzętu" czy też np. jako dystrybucję(na początek sprawdź co jest bliższe "prawdy"). Jeśli dla ciebie "system operacyjny" to system operacyjny to na pewno warto polecić na początek W.R Stevensa.

Jeśli nie to musisz wiedzieć co konkretnie Cię interesuje. "Wszystko" to bardzo (za)dużo. Jeśli interesuje cię np. wielowątkowość - poczytasz sobie o różnicy między spinlockiem a muteksem a jeśli bawi cię interfejs graficzny zaciekawi cię grupowanie widżetów w gtkmm natomiast jeśli jesteś zainteresowany narzędziami dostarczonymi wraz z dystrybucją- twoją lekturą będzie na pewno man.

maciej_

  • Gość
- od czego zacząć -
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-04-15, 20:48:36 »
Widzisz, napewno grafika jest ciekawa i istotna. Chciałbym zrozumieć całe przedsięwzięcie, gdzie co jest itd. cała struktura mnie interesuje, wiesz od samego początku.

Rozumiem jednak że trzeba się sprecyzować, jednak od czegoś trzeba zacząć :)

Offline mateo86

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 647
    • Zobacz profil
- od czego zacząć -
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-04-16, 00:35:29 »
Zacznij po prostu używać systemu :)
Do windowsa też czytałeś książki? :)

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
- od czego zacząć -
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-04-16, 11:22:54 »
Cytat: mateo86
Zacznij po prostu używać systemu :)
Do windowsa też czytałeś książki? :)
Nie zapominajmy o tym, że do Windows'a  na starcie nie potrzeba praktycznie żadnych porad, bo ten system po prostu odmóżdża.
Wszelkie kwestie instalacyjne są wykonywane z automatu i sprowadzają się do klikania.
Naprawdę bywają przypadki, które po przejściu z windy na Linuksa nawet z Gnome dostają zawału z powodu samej różnicy w jakze podobnym paradoksalnie wyglądzie.
Później mamy tu pytania typu "Jak zainstalować to lub tamto" i "dlaczego nie instaluje się gadu-gadu.exe".

Ja wychodzę z załozenia, że skoro kolega pyta o jakieś poradniki, to przecież można mu nieco coś podsunąć.

@maciej_
Najważniejsza rzecz to google.
Naprawdę.
Cała masa informacji, wymagających jedynie inwestycji we własne chęci i czas na zapoznanie się z zasobami.
Jest mnóstwo poradników mniej lub bardziej zaawansowanych.
1. Zacznij szukać na początek informacji typu czym jest Linuks.
2. Komendy w Linuksie
3. Zastosowania Linuksa
4. Informacje zgłębiające konkrete tajniki pracy w konkretnej dystrybucji i różnice pomiędzy dystrybucjami.

Potem i w miarę rosnącego lub nie apetytu możesz zająć się bardziej zaawansowanymi problemami.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

maciej_

  • Gość
- od czego zacząć -
« Odpowiedź #5 dnia: 2012-04-16, 19:46:16 »
No i o to chodziło Lord Darius, konkretna odpowiedź dla nowicjusza :) Wiadomo że jest nawał informacji  w necie i nie wszystkie będą własciwe dlatego właśnie zwróciłem się z prośbą do Was. Generalnie nie chce sie pogubić w tym wszystkim dlatego chciałem wszystko usystematyzować. W każdym bądź razie wiem że Unix jest dosyć istotnym zagadnieniem w poznawaniu Linux'a :)

Ksanderon

  • Gość
- od czego zacząć -
« Odpowiedź #6 dnia: 2012-04-17, 11:55:49 »
podpowiem tylko, że warto zacząć z dystrybucją, która ma historię. Debian, arch, gentoo. Każda z nich ma na stronie projektu kopalnię wiedzy na swój temat(nie tylko- ja korzystając z Debiana często zaglądam do manuali gentoo). Na wikibooks też są dobre arty dla osób zaczynających(i bardziej zaawansowanych) w tych dystrybucjach.

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
- od czego zacząć -
« Odpowiedź #7 dnia: 2012-04-17, 15:56:43 »
Tak jak koledzy Ci podpowiadają, a tu masz link do manuala, po którego sięgam przy problemach z systemem.
http://manual.aptosid.com/pl/welcome-pl.htm albo tu jest dużo poradników
http://dug.net.pl/
Pozdrawiam

maciej_

  • Gość
- od czego zacząć -
« Odpowiedź #8 dnia: 2012-04-18, 20:32:38 »
Super, dzięki koledzy :)