Nowe posty

Autor Wątek: Jaki linux?  (Przeczytany 4467 razy)

Iwona2912

  • Gość
Jaki linux?
« dnia: 2012-05-03, 11:05:20 »
Witam.
Poszukuję linuxa, który będzie dobrze działał i wyglądał ;) na sprzęcie:
procesor Intel Celeron D 2,53 GHz
- RAM 512 MB Kingston
- dysk twardy 80 GB
- karta graficzna Radeon 9550 128 MB
- CD/RW

Problem jest w braku dvd i ewentualnej możliwości instalacji systemu z pendriva, tylko że został mi 1 gb transferu a system potrzebuje już.
Będę wdzięczna za pomoc i rady (to mój pierwszy linux). Będzie również zainstalowany na laptopie - czy te systemy posiadają wgrane sterowniki do laptopów czy trzeba je dogrywać?

Ksanderon

  • Gość
Jaki linux?
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-05-03, 12:56:26 »
Ja jak zawsze polecę Debiana. Rozumiem, że nie możesz z jakichś powodów instalować z pendrive, możesz ze zwykłego CD.

Możesz ściągnąć płytę netinstall- zawiera ona podstawowe pakiety i zainstalować jedynie to co ci niezbędnie do szczęścia potrzebne(oczywiście "wszystko" to ciut za dużo)- 1gb transferu powinien styknąć na podstawowy system, potem w miarę potrzeb będziesz sobie doinstalowywać resztę.

Odnośnie laptopa- polecam podobnie(a nawet wykonać to w pierwszej kolejności), tylko całą operację przeprowadzić np. na jakiejś uczelni technicznej- tam będziesz mieć bardzo szybki, nielimitowany internet za free. Do tego występują często na nich ASI(akademickie stowarzyszenia informatyczne), których członkowie na pewno chętnie pomogą w razie problemów- bynajmniej ja pomagałem.

Oczywiście dystrybucje takie jak np. Ubuntu też pozwalają się zainstalować z jednej płyty i choć nikomu go nie polecam, na początek dla Ciebie prawdopodobnie będzie to najlepsze rozwiązanie.

Iwona2912

  • Gość
Jaki linux?
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-05-03, 14:53:32 »
w sumie to mogę z pendriva, tylko nie chce mi się bawić w tworzenie bootowalnego pendriva. Chyba że nie jest to proces skomplikowany, bo ja raczej laik w tych kwestiach jestem ;)

No i jeszcze jedno pytanie Który system wybrać bo widzę że są różne: amd64 armel kfreebsd- i386 kfreebsd-amd64 i386  i inne....

Ksanderon

  • Gość
Jaki linux?
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-05-03, 15:54:46 »
i386 - z tym, że Debian po zainstalowaniu goły(a z tego co widzę połączenie internetowe stanowi ograniczenie) JEST goły, przed czym lojalnie ostrzegam. Nie zawiera środowiska graficznego i tysiąca "niezbędnych" programów- trzeba je dociągnąć samemu z repozytorium- jest to robione w znacznym stopniu automatycznie, tak, że musisz jedynie wiedzieć czego konkretnie chcesz.

 Do tego jest kupa poradników.

Jeśli to Ciebie jednak nie rajcuje, jesteś zielona w Linux a system potrzebujesz "na wczoraj" to zdecyduj się na jakąś bardziej noob-friendly(nie jestem wredny tylko staram się wczuć w typowe potrzeby/możliwości początkującego usera) dystrybucję (mandriva, fedora, pclinuxos, ubuntu, mint) i gdy będziesz mieć więcej czasu przenieś się na Debiana- na nim kończy większość "prawdziwych linuksiarzy" (no tudzież na innych jego pokroju):)

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Jaki linux?
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-05-03, 22:10:29 »
Cytat: Ksanderon
Jeśli to Ciebie jednak nie rajcuje, jesteś zielona w Linux a system potrzebujesz "na wczoraj" to zdecyduj się na jakąś bardziej noob-friendly(nie jestem wredny tylko emfatycznie staram się wczuć w typowe potrzeby/możliwości początkującego usera) dystrybucję (mandriva,
Tylko nie te ostatnie :D
Sam zaczynałem jeszcze na mandrake 666 lat temu i bardzo żałuję, że nie zacząłem z miejsca od jakiegoś debianowatego systemu, biorąc pod uwagę stabilność, niezawodność, jak i wsparcie.
Zanim Mandrake stał się Mandrivą już biegałem po Debianie i nie żałuję mego wyboru.
Ubuntu, Mint na początek, choć mi i też przez gardło nie chcą przejść te distra, ale Debian po prostu rządzi, gdzie sama decydujesz co instalujesz w pełnym tego słowa znaczeniu.
Poza tym Aptosid też polecam :D
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

Iwona2912

  • Gość
Jaki linux?
« Odpowiedź #5 dnia: 2012-05-04, 19:09:39 »
ok. pobrałam debiana netinst. Wrzuciłam na pendraka (zbootowanego przez jakiś program unetbootin dla win czy coś takiego.) idę teraz próbować instalować. jak mi nie pyknie - mówi się trudno. Idzie na komputer, który w efekcie końcowym pójdzie na sprzedaż. powiedzcie mi jeszcze proszę, które płyty co zawierają (tych obrazów jest w full i ciut ciut!). Sama jestem ambitna, i lubie wysoko stawiać sobie poprzeczkę. A i jeszcze jedno. Potrzebuję system na laptopa - co do tej płyty, którą już mam powinnam jeszcze pobrać? Drugi laptop zostaje w domu, nigdzie się nie wybiera, tylko winda go zamula i chodzi jak by chciał a nie mógł.

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Jaki linux?
« Odpowiedź #6 dnia: 2012-05-04, 20:27:26 »
Jeżeli jesteś ambitna to może spróbuj tak jak radzi Lord Darius - Aptosida. Mam na stacjonarce i laptopie właśnie ten system z kde + fluxbox. Więcej na temat samego systemu i obrazów iso możesz sobie poczytać w manualu do aptosida http://manual.aptosid.com/pl/welcome-pl.htm. Oraz na temat problemów po aktualizacji tego systemu  http://aptosid.com/index.php?name=PNphpBB2&file=viewforum&f=3&sid=af796205308f4efad61f53aad8d75ade - bo to podstawowa lektura przed aktualizacją. Pozdrawiam

Ksanderon

  • Gość
Jaki linux?
« Odpowiedź #7 dnia: 2012-05-04, 23:02:45 »
Do tej płyty nic więcej nie potrzebujesz- jedynie internetu:) Debian i unetbootin to raczej niewypał. Dawno się takimi programikami nie bawiłem- jakoś mnie nie lubiły i nie działały. Kilka razy napisałem za to na forum jak ze zwykłego obrazu dowolnej płyty zrobić "samodzielnie" bootowalnego pendrive.

Nie, żebym odradzał ale jak dla mnie Aptosid to po prostu Debian sid dla leniwych z kijowym instalatorem(który co jakiś czas się wykrzaczał(bynajmniej ze 2 lata temu, czyli chyba chwilę po zmianie nazwy z sidux)), w którym zaraz po zainstalowaniu i tak trzeba zrobić rewolucję październikową aby wszystko działało mniej więcej tak jak jest to oczekiwane.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
Jaki linux?
« Odpowiedź #8 dnia: 2012-05-04, 23:57:26 »
Ja polecam spróbować też dystrybucji zen-linux.
Albo z pc-linux.

Uwaga , zen-linux ma gnome i jest bardzo  leciutki az miło
, ale ...
okrojony , miedzy innymi trzeba sobie skopiować "/usr/sbin/pppd " z innego systemu oraz paczki er-pppoe i pppoe ( niestety u mnie to główny ból )
jesli ktoś korzysta polaczenia internetowego DSL.
Poza tym nalezy sobie skonfigurować 3D dla ati, bo nowe glx zamula i sypie czasem błedy, pod debianem pewnie jest ten sam problem.
Wszystko inne mozna posciagać w menadzerze ,tak jak pod innymi systemami,
pod systemem zen-linux jest nim synaptic.

Co do usb.. pc-linux powinien działac , zen-linux nie udało mi sie uruchomić pod zadnym instalatorem . Zauwazyłem ze instalatory sa dostosywane specjalnie do danych dystrybucji, moze dlatego nie działa. ( Instalatora z płyty instalacyjnej nie próbowałem ). Z CD-RW , działa pieknie :)

Zresztą linuxa sie wybiera , w zależnnośći od możliwości sprzetu i co kto lubi.
Jeśli ktoś ma dobry komp , to lubi Mandrive, Suse , Debiana, Ubuntu.
Jesli ktoś ma słabszy komp to poszuka czegoś mniejszego .,
dsl , pupy-linux , knoppix ( chociaz czasami mam problem z instalacja tego, np. grub mi sie nie chciał zainstalować),
zen-linux, mint ze srodowiskiem LXDE, lub coś innego.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Ksanderon

  • Gość
Jaki linux?
« Odpowiedź #9 dnia: 2012-05-05, 12:55:59 »
^ Brednie^:(

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
Jaki linux?
« Odpowiedź #10 dnia: 2012-05-05, 15:44:24 »
Dobra jak ktos jest mało obeznany i akurat ma DSL, to mało doswiadczonym odradzam :D.

Co do kategorii to nie bede pisał , bo jest ich wiecej, i długo bym pisał.
Ale moze komus przydadza sie linki ,
powinne być podswietlone w Głównym Katalogu odpowiedniego działu, jako warte obejżenia dla poczatkujących.

PORÓWNYWARKA
http://jakilinux.org/jaki-linux/porownanie/?distro1=Ubuntu&distro2=Mandriva

RODZAJE
http://distro.linux.pl/
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.