Nowe posty

Autor Wątek: Sun Java a repozytoria debianowskie | nazwy paczek.  (Przeczytany 4501 razy)

  • Gość
Sun Java a repozytoria debianowskie | nazwy paczek.
« dnia: 2012-02-20, 19:38:15 »
Zastanawia mnie jeden szczegół - mianowicie ktoś kiedyś zwrócił mi uwagę, że sun java nie znajduje się w repozytoriach Debiana testowego / niestabilnego. Stąd moje pytanie: W momencie zamrażania konkretnego wydania pakiety "brakujące" dodawane są do repozytoriów wydania stabilnego a nazwy paczek paczek pozostają wówczas takie same?

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Sun Java a repozytoria debianowskie | nazwy paczek.
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-02-20, 19:58:20 »
Czytałem na dug.net.pl  jakiś czas temu, że debian idzie w kierunku openjdk i powoli wycofuje się z sun-java. Pozdrawiam

  • Gość
Sun Java a repozytoria debianowskie | nazwy paczek.
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-02-20, 20:05:09 »
Java od Oracle nie znajduje się w repozytorium z powodów licencyjnych.

Do wydania trafią te pakiety, które znajdują się w testingu w chwili jego zamrożenia (pewnie jest jakaś procedura wprowadzania nowych pakietów, ale musi to być w odpowiedni sposób uzasadnione). Jeżeli jest jakiś pakiet, który był w dotychczasowej wersji stabilnej, a nie znajduje się w nowej wersji stabilnej, to po prostu nie jest aktualizowany. aptitude oraz apt-show-versions (z pakietu o tej samej nazwie) potrafią znaleźć takie pakiety w celu ich prostego usunięcia.

Jakieś pakiety są usuwane z Debiana niemal codziennie; lista pakietów usuniętych tylko w tym roku jest naprawdę imponująca (chociaż wiele z nich dotyczy gałęzi eksperymentalnej). Java od Oracle podzieli los wszystkich innych usuniętych pakietów, -- nie ma powodów, aby traktować ją w jakiś szczególny sposób.

  • Gość
Sun Java a repozytoria debianowskie | nazwy paczek.
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-02-20, 21:45:32 »
A czy Oracle prowadzi oficjalne repo 'posiadające' w sobie ich własną Javę? Bo generalnie ta z repo debianowskiego jest nieaktualna.

  • Gość
Sun Java a repozytoria debianowskie | nazwy paczek.
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-02-20, 22:35:12 »
Oczywiście, że jest nieaktualna. Oracle zmieniło licencję, na której rozpowszechnia Javę, skutecznie uniemożliwiając włączenie jej do repozytoriów Debiana (i wielu innych dystrybucji Linuksa, którym zagadnienia licencyjne leżą na sercu). Wszystko jest napisane w niusie, do którego odnośnik podałem.

Oracle nie prowadzi repozytorium z Javą, bo nie ma interesu w jego prowadzeniu. Na swojej stronie internetowej mają paczki dla Linuksa do pobrania. Jeżeli chcesz, to możesz sobie pobrać, zainstalować i używać.

  • Gość
Sun Java a repozytoria debianowskie | nazwy paczek.
« Odpowiedź #5 dnia: 2012-02-22, 14:16:22 »
Generalnie na stronie Oracle był odnośnik do tutoriala przeznaczonego na Ubuntu. Rozwiązanie częściowo przeniosłem na Debiana, działa wyśmienicie na aktualnej wtyczce Sun'a.