Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Automount i auto-eject na dysku rd1000  (Przeczytany 3005 razy)

pcacek

  • Gość
Automount i auto-eject na dysku rd1000
« dnia: 2012-03-20, 10:39:15 »
Witam
Mam taki problemik z SLES'em. W serwerze mam zamontowaną kieszeń na dyski RD1000 (dell), kieszeń ta ma przycisk do wysuwania dysku (tak jak cd-romy). Chciałbym, żeby dało się dysk wyjąć za pomocą tego przycisku. Kiedyś podobno wszystko działało jak należy, ale kilka dni przed zatrudnieniem mnie w firmie przestało. Dysk montuje się już sam po dodaniu wpisu do fstab, ale nie reaguje na naciśnięcie przycisku wyjmowania dysku. Najprościej byłoby włączyć opcję

eject -a on /dev/sdb1

i powinno działać jak należy... ale niestety nie. Wyświetla mi komunikat:

eject: CD-ROM auto-eject command faild: Niewłaściwy ioctl dla urządzenia

Ta sama komenda z parametrami -s -a daje ten sam komunikat.

Dysk da się wysunąć z samym parametrem -s , ale z parametrem -a już się nie da.
A wszystko potrzebne jest do tego, żeby jak pójdę sobie na urlopik, to Panie z firmy mogły codziennie te dyski wymieniać bez logowania do systemu (dysku z backup'em). I tak jak mówię, wszystko do niedawna działało, bo od bodajże dwóch lat tak to tutaj funkcjonowało. Z wywiadu wiem, że bywały już takie przypadki, że przycisk nie działał, ale wtedy dzwoniły do jakiejś firmy i jakiś pan zdalnie przywracał tą funkcjonalność.

Dodam, że nie korzystam na serwerze z ldap ani a autofs.

Na dyskach wykonywany jest backup w jakiś sposób, ale nie wiem dokładnie w jaki, bo w cron'ach nie ma żadnych wpisów odnośnie backupów wyselekcjonowanych katalogów. W Yast też backup nie jest skonfigurowany.
Jak sprawdzić za pomocą czego wykonywany jest codzienny backup?

Ksanderon

  • Gość
Automount i auto-eject na dysku rd1000
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-03-20, 12:39:57 »
co do sposobu archiwizacji - skorzystaj z poleceń lsof i fuser aby sprawdzić kto korzysta(proces i user) z tego dysku.

pcacek

  • Gość
Automount i auto-eject na dysku rd1000
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-03-20, 15:00:14 »
Niestety oba polecenia nic nie pokazują. Fuser -m dev/sdb1 nic nie zwraca, podobnie jak lsof /dev/sdb1 . Poszedłem nawet na całość i wyświetliłem wszystko co jest otwarte na serwerze czystym poleceniem fuser... nie było nic związanego z sdb1 czy punktem montowania /media/disk . Także nie wiem nadal jak sprawdzić czym jest archiwizowany system. W dodatkowo zainstalowanych programach nie ma chyba nic odpowiedzialnego za backup. Jedyną opcją jaka mi pozostaje to chyba dedykowane oprogramowanie, które jest zainstalowane na serwerze - napisane specjalnie na potrzeby firmy.. może ono robi tą kopię.. nie wiem. Najgorsze to, że nie mam dostępu do tego programu - z resztą nawet nie chce. Muszę się zapytać producenta oprogramowania czy wie coś na ten temat.

Ksanderon

  • Gość
Automount i auto-eject na dysku rd1000
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-03-21, 20:30:25 »
one podają o tym kto "ma otwarte" w momencie ich wywołania- aby wybadać sytuację musisz być cierpliwy( np. skryptowo) i wykonywać je co jakiś czas- wykryją coś gdy wywołasz je w trakcie archiwizacji(o której wiesz tylko że jest codziennie? więc "obserwacja" powinna tyle trwać.)- niezależnie czy to oprogramowanie dedykowane czy inne.