Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Jaki Linux najbardziej optymalny dla tej konfiguracji sprzetowej  (Przeczytany 5178 razy)

  • Gość
witam, jestem "szczesliwym" posiadaczem komputera o takich parametrach

procesor ADM Athlon 64 3000+ o taktowaniu 1,8 (podkrecony do 1,9)

Karta grafiki  zintegrowana GF 6150

Oraz 3 GB pamieci ram  (dram frequency 315,1mhz)


wiem ze konfiguracja nie powala ale chcialbym  zainstalowac na tym linuxa. Wczesniej nie mialem problemu bo mialem calkiem inny sprzet, patrzylem co ludzie polecaja dla Amatora/Srednio Zaawansowanego i dzialal (chyba jakas wersja ubuntu)

Chcialbym linuxa wlasciwie do zwyklego uzywania jakim jest internet, jakis komunikator PDF i czasem jakis serial. Wiem ze moze lepiej jakbym zostal na windows ale wolalbym przesiadke...

Najnowsza wersja Ubuntu zadziala na tym bez problemów?

Ksanderon

  • Gość
Jaki Linux najbardziej optymalny dla tej konfiguracji sprzetowej
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-03-09, 14:59:43 »
Ubuntu niezależnie od sprzętu ostatnio "raczej" nie działa. Zainstaluj Debiana(to będzie przeżycie!), fluxa lub openboxa do tego jakieś przyjemne dla oka dodatki i na pewno nie będziesz żałować, nigdy już z własnej woli do niego lub Windowsa nie wrócisz.

  • Gość
Jaki Linux najbardziej optymalny dla tej konfiguracji sprzetowej
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-03-09, 15:15:47 »
przepraszam ze tak zapytam, ale czym sie rozni flux od openboxa ?  Co byś polecił ?


jesli pobiore z tej strony

http://www.debian.org/index.pl.html

i klikne po prawej "Pobierz Debiana 6.0" wypale na plytke to będzie wszystko wporządeczku ;)?

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3056
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Jaki Linux najbardziej optymalny dla tej konfiguracji sprzetowej
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-03-09, 15:29:43 »
OT: Do pi...y jasnej. Jak jeszcze raz ktoś będzie jęczał, że komputer z GeForcem, procem 2000+ i RAMem 2G+ jest ultrasłaby to mnie chyba szlag trafi. To jest bardzo dobry komputer. Na takiej maszynie spokojnie pociągnąć można nowe systemy w wersjach "wodotryskowych".

Narzekać to mogę ewentualnie ja z lapkiem P3 1GHz i 512M RAM  i zainstalowanym _pełnym_ KDE4 z Debiana Wheezy'ego. Nawet po włączeniu kompozycji pulpitu da się pracować, acz bez szału. OpenOffice wymaga trochę cierpliwości, ale też działa znośnie. Procesor spokojnie się wyrabia, wąskim gardłem jest kusy RAM.

Ja na prawie takiej samej maszynie jak pablopavo92 (tyle że ze słabszą grafą, bo GF 5700VE) spokojnie obganiałem wszystkie współczesne dystrybucje w pełnych wersjach, z Compizami, sryzami i generalnie "pizza with everything".

NIE SIAĆ DEFETYZMU!
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

  • Gość
Jaki Linux najbardziej optymalny dla tej konfiguracji sprzetowej
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-03-09, 15:33:58 »
Pozwolę sobie na wtrącenie. Debian to dobry wybór i oferuje LiveCD: Sprawdź to - amd64-iso. Obecna wersja to 6.0.4, ale to nie jest żaden problem. Jak widzisz, masz do wyboru zarówno Gnome, KDE, Xfce a nawet LXDE. Jest to w sumie gotowy do użytku system. Jeżeli chodzi o wersję z Gnome to znajdziesz program do nagrywania płyt, słuchania muzyki, radio, odtwarzacz filmów, OpenOffice itd. Resztę potrzebnych informacji np. na temat instalacji flash player znajdziesz w internecie. Oficjalnie obrazy instalacyjne "live" dostępne są tylko dla wydania "stabilnego", co związane jest z trochę starszymi wersjami programów, kernela itd., ale otrzymasz maksymalnie stabilny system. Przejście na wersję "testową" nie jest trudne.

@pkraszewski; ja mam GeForce 7100, 2.4 GHz i 1 GB Ram i potwierdzam Twoją opinię, że To jest bardzo dobry komputer.

  • Gość
Jaki Linux najbardziej optymalny dla tej konfiguracji sprzetowej
« Odpowiedź #5 dnia: 2012-03-09, 16:22:44 »
Juz pobieram, niedlugo zainstaluje, dzieki za pomoc w doradzeniu;)

rilicek

  • Gość
Jaki Linux najbardziej optymalny dla tej konfiguracji sprzetowej
« Odpowiedź #6 dnia: 2012-03-09, 19:00:24 »
@Pkraszewski
Właśnie. Pobrać, zainstalować, przetestować zamiast się pytać.
Można testować LiveCD, tylko trzeba pamiętać, że zazwyczaj nie mają dedykowanych sterowników i efekty graficzne mogą kuleć.

PS.
Zaraz i tak wpadnie Lord i powie, że KDE, GNOME to zuo ;)

  • Gość
Jaki Linux najbardziej optymalny dla tej konfiguracji sprzetowej
« Odpowiedź #7 dnia: 2012-03-09, 20:44:55 »
Mam Problem pobralem wersje  "debian-live-6.0.3-amd64-gnome-desktop.iso "

Instaluje sie bez problemu. Nawet sie wlacza ale zamiast normalnego pulpitu mam stary, jakby zdefragmentowany/znieksztalcony... Jakby grafika padala, jakies artefakty itd.

Ja pierwszym razem myslalem ze moze dysk zle sie sformatowal to zrobilem formata calego dysku twardego ale ciagle po instalacji jest tak samo, widac kawalek tapety jakies ikony a na dole rozwiniety pasek "start"

Naprawde nie wiem co mam robic teraz, da rade to zainstalować z Pendriva, albo z poziomu systemu windows? gdyz uzylem ostatnią czystą plyte;/

ps.czemu zalapuje kawalek ekranu ze starego systemu ?

Ksanderon

  • Gość
Jaki Linux najbardziej optymalny dla tej konfiguracji sprzetowej
« Odpowiedź #8 dnia: 2012-03-09, 23:07:56 »
Bardzo dziwne rzeczy mówisz. Zrób zdjęcie(nie print screen) i wstaw link do niego.

Jedyne co mi do głowy przychodzi sensownego, przy założeniu, że poprawnie zainstalowałeś system to to, że "wyświeciły"(jak to się fachowo nazywa?) niektóre piksele w wyniku baaardzo długiego świecenia stale jednym kolorem.

taki off-top rzucę:
Instalowałem Debiana znajomemu na bądź co bądź leciwym sprzęcie- laptop(p3 450mhz, 128Mb ram(te niewygórowane zasoby studenckiego portfela!)) i to co mnie najbardziej zaskoczyło to płynność działania LibreOffice- pamiętając OO na swoim starym składaku(wcale nie najgorszym!) i jego refleks szachisty przy szybkim wpisywaniu kilku zdań(z błędami oczywiście) byłem przekonany, że libreoffice działa u mnie na lapku(fajerwerek też bynajmniej nie ma) tak przyjemnie,płynnie tylko dla tego, że nie jest zabytkiem. A tu widać, że odwalono kawał dobrej roboty przy odgruzowywaniu kodu OO. Zarówno samo otwieranie jak i praca była... całkiem przyjemna. Natomiast inne(kto by się spodziewał tego np. po operze) rzeczy sprowadzają na ziemię.

#rilicek: je wpadam i też mówię. Lord jeśli wpadnie to powie co powie, nie mówmy za niego bo jeszcze stwierdzi, że jest zbyt przewidywalny i aby wszystkich zaskoczyć stanie się fanbojem Unity:)

rilicek

  • Gość
Jaki Linux najbardziej optymalny dla tej konfiguracji sprzetowej
« Odpowiedź #9 dnia: 2012-03-09, 23:28:48 »
@pablopavo92
Z pendrive tak, z poziomu Windows raczej nie.
Wrzuć najpierw zdjęcie tych artefaktów. Ja kiedyś miałem przesunięty obraz przed zainstalowaniem odpowiednich sterowników do grafiki.

Cytat: Ksanderon
.... stanie się fanbojem Unity:)
Prędzej chyba piekło zamarznie ;)

  • Gość
Jaki Linux najbardziej optymalny dla tej konfiguracji sprzetowej
« Odpowiedź #10 dnia: 2012-03-10, 14:02:29 »
jak uruchamiam w trybie LiveCd to mam takie cos

http://pokazywarka.pl/mtj7i0/

a jak kasowalem cala patrycje i instalowlem normalnie na dysku to tez cos podobnego tyle ze zamiast tego bialego elementy starego pulpitu;|

Nic nie da sie z tym zrobic, jedynie mozna ruszac myszka, zadne klawisze nic nie reaguje... Chyba zle nagralem plyte?

rilicek

  • Gość
Jaki Linux najbardziej optymalny dla tej konfiguracji sprzetowej
« Odpowiedź #11 dnia: 2012-03-10, 18:26:41 »
Czy inny system ma tym komputerze  działa(łał) prawidłowo?

  • Gość
Jaki Linux najbardziej optymalny dla tej konfiguracji sprzetowej
« Odpowiedź #12 dnia: 2012-03-10, 18:52:38 »
wczesniej xp bez problemu, potem chwilowo ubuntu a teraz windows 7 i zadnych problemow, jedynie z Debianem sie dzieja jakies kalamacje;/

rilicek

  • Gość
Jaki Linux najbardziej optymalny dla tej konfiguracji sprzetowej
« Odpowiedź #13 dnia: 2012-03-10, 19:12:57 »
Spróbuj dodać przy starcie do opcji jądra
nomodeset
albo wypróbuj inną dystrybucję.

  • Gość
Jaki Linux najbardziej optymalny dla tej konfiguracji sprzetowej
« Odpowiedź #14 dnia: 2012-03-10, 20:53:17 »
odpuscilem sobie juz, chyba jednak jestem zbyt ciemny na takie rzeczy;)