Nowe posty

Autor Wątek: jaką dystrybucję polecacie (polska wersja)??  (Przeczytany 7725 razy)

juniorps

  • Gość
jaką dystrybucję polecacie (polska wersja)??
« dnia: 2012-02-23, 18:57:06 »
Witam mam pytanie do użytkowników Linux. Potrzebna mi dystrybucja: prosta, szybka i po polsku.
Komputer, na którym ma być zainstalowana to Pentium IV 1.6Ghz, 512MB ram, grafika to prosta Nvidia, napęd DVD i CD, posiada kartę sieciową i dysk 60 GB. zadania, którym ma sprostać to:
a)   Opłaty bankowe
b)   Przeglądanie stron WWW
c)   Oglądanie filmów i słuchanie mp3
d)   Otwieranie PDF, obsługa Java
e)   Komunikator SKYPE z kamerą
f)   Niezawodność i prostota – obsługa przez rodziców  
Ostatnio wpadłem na pomysł i zainstalowałem „Niebiańską nimfę „ co okazało się nie najlepszym pomysłem, bo o ile strony otwierają się 2 razy szybciej niż na XP to cała reszta trwa 4 razy dłużej.Moje pytanie, jaką dystrybucję zainstalować? Uruchomiłem Damn Small Linux, ale to nie to. Cdlinux wersja mała nie chce się uruchomić po wpisaniu loginu root klikam enter i tak jakby się klawiatura odłączała, bo nie można pisać po kliknięciu enter mówi, że dane do logowania SA niepoprawne.
Już tydzień czasu siedzę i czytam . Proszę o pomoc i z góry dziękuję za odpowiedzi .
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów .

energizer

  • Gość
jaką dystrybucję polecacie (polska wersja)??
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-02-23, 19:53:49 »
Żeby śmigało wszystko szybciej to może Lubuntu?

rilicek

  • Gość
jaką dystrybucję polecacie (polska wersja)??
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-02-23, 19:55:58 »
Co do dystrybucji, to Ci nic nie doradzę, każda z lekkim środowiskiem. Jeżeli chodzi o hasła w linuxie, to przy ich wpisywaniu nic się nie pojawia (żadne gwiazdki, ani nic takiego), więc w CDlinuxie wystarczyło wpisać poprawnie hasło. Na marginesie, CDLinux nie jest już chyba rozwijany.

  • Gość
jaką dystrybucję polecacie (polska wersja)??
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-02-23, 21:01:36 »
Debian + XFCE / LXDE. Żadnych opartych na Debianie systemów.

Heos

  • Gość
jaką dystrybucję polecacie (polska wersja)??
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-02-23, 23:41:50 »
Cytuj
Debian + XFCE / LXDE. Żadnych opartych na Debianie systemów.
A jakiś argument, dlaczego tak?

Jeżeli potencjalny nie miał nigdy styczności z Linuksem, Debian na start nie jest dobrym rozwiązaniem.

Sugeruję polski remiks Ubuntu z ubuntu.pl lub remiksy Xubuntu (lżejsze).

juniorps

  • Gość
jaką dystrybucję polecacie (polska wersja)??
« Odpowiedź #5 dnia: 2012-02-24, 00:35:04 »
dziś kolejne testy , znalazłem aurox 9.3 wszystko po polsku instalacja jak dla mnie, ale dźwiękowej karty nie wykrył . stary firefox nie dał rady bankowości internetowej . taka dystrybucja by mi pasowała bo już prościej się nie da . może zmniejszę te wymagania: bankowość( i tu chyba czasem java jest konieczna) , PDF,  www, dziękuje za propozycje . ja nie miałem nigdy do czynienia z systemem linux więc najprostszy , a prędkość jak w XP
Pozdrawiam i proszę o jeszcze :-)

energizer

  • Gość
jaką dystrybucję polecacie (polska wersja)??
« Odpowiedź #6 dnia: 2012-02-24, 08:00:14 »
Aurox to bardzo stara i nierozwijana już dziś dystrybucjia więc nie warto. Próbowałeś to Lubuntu? http://lubuntu.lafibre.info/11.04/ Jest to remiks Ubuntu więc będziesz miał dosyć dużo materiałów i pomocy w necie o tej dystrybucji. Zawiera środowisko graficzne LXDE przez co na pewno będzie lepiej chodziło niż Ubuntu czy Xubuntu polecam więc wypróbować. Przy instalcji będziesz miał do wyboru język polski.

  • Gość
jaką dystrybucję polecacie (polska wersja)??
« Odpowiedź #7 dnia: 2012-02-24, 16:25:41 »
Cytat: Heos
Cytuj
Debian + XFCE / LXDE. Żadnych opartych na Debianie systemów.
A jakiś argument, dlaczego tak?
Debian to szybkość i stabilność. Jak chce się szybki system to najpierw czysta baza, a później doinstalowujemy resztę - selekcjonujemy pakiety i instalujemy to co naprawdę jest potrzebne. Większość dystrybucji opartych na Debianie to przesłodzone, zapchane śmieciami zamulacze z mnóstwem sterowników, które nie są potrzebne i wieloma opcjami wkompilowanymi w kernel, które tylko zwiększają pamięciożerność i zmniejszają prędkość działania.

Mam sprzęt podobny jak autor i jak Ubuntu w wersji 9 działał jeszcze dość sprawnie to wersja 11 ledwo zipie a mam 2 GB RAMU.

Na platformie pokroju Intel i7 i 6 GB RAMU to już wszystko jedno, bo żeby zapchać taki sprzęt trzeba nie lada wysiłków.

Oczywiście jest wiele szybkich systemów na Debianie opartych, ale taki a nawet lepszy efekt można uzyskać samodzielnie i przynajmniej się czegoś nauczyć.

zbig

  • Gość
jaką dystrybucję polecacie (polska wersja)??
« Odpowiedź #8 dnia: 2012-02-24, 16:47:59 »
kszyhu ma rację ale ja zaproponuję Tobie:
Snowlinux http://snowlinux.de/ oparty na Debianie 6 (z GNOME lub LXDE)
SalineOS http://osworld.pl/2012/02/07/salineos-1-6/ oparty na Debianie 6 (z xfce)

spolszczenie doinstalujesz sobie ze standardowych repozytoriów Debiana :)
Jeśli to ma być system dla rodziców to instaluj i niech używają, po co tracić czas na dopieszczanie standardowego Debiana ;)

juniorps

  • Gość
jaką dystrybucję polecacie (polska wersja)??
« Odpowiedź #9 dnia: 2012-02-24, 20:05:01 »
posłuchałem rady jednego z forumowiczów, zainstalowałem lubuntu . całkiem przyjemne , ale chciałem fire fox zainstalować i pojawiły się schody jak dla mnie.  pewnie dzięki temu, że tak trudno się wszystko instaluje to i zepsuć dystrybucję jest trudno. jak chciałem to zrobić jedna z opisanych na forum metod to wyskoczyło mi ok 40 może więcej plików z nazwą fire fox , które z nich trzeba zainstalować? debian może jakiś konkretny model zaproponujesz. jaka jest różnica między wersją testową , stabilną i jeszcze jakieś dodatkowe ale nie pamiętam nazw /?
PS co do wyłączania tego LUBUNTU w moim sprzęcie to bajka 3,7 sekundy , z uruchamianiem już troszkę dłużej ( uwielbiam takie miłe zaskoczenia)
a co z auroxem 12.0 ?

juniorps

  • Gość
jaką dystrybucję polecacie (polska wersja)??
« Odpowiedź #10 dnia: 2012-02-24, 20:06:22 »
wybacz kolego podałeś nawet 2  propozycje konkretnych dystrybucji super dzięki
i proszę o jeszcze

rilicek

  • Gość
jaką dystrybucję polecacie (polska wersja)??
« Odpowiedź #11 dnia: 2012-02-24, 20:46:39 »
openSUSE

  • Gość
jaką dystrybucję polecacie (polska wersja)??
« Odpowiedź #12 dnia: 2012-02-24, 22:36:11 »
Cytat: juniorps
jaka jest różnica między wersją testową , stabilną i jeszcze jakieś dodatkowe ale nie pamiętam nazw /?
stabilna - są tam pakiety sprawdzone, nie dodaje się nowych wersji, żeby nie powodowały problemów. aktualizacje polegają na zapewnieniu bezpieczeństwa systemu i wypuszczane są tylko jeśli naprawdę jest to konieczne.

niestabilna - tutaj trafiają wszystkie nowe wersje pakietów jakie wyjdą, system ma być jak najaktualniejszy kosztem stabilności i bezpieczeństwa

testowa - tutaj trafiają pakiety, które nie powodowały większych problemów w wersji niestabilnej. Po jakimś czasie wersja testowa jest ''zamrażana'' i staje się wersją stabilną.

eksperymentalna - pakiety eksperymentalne, wszelkie bety, pakiety RC

Cytat: juniorps
a co z auroxem 12.0 ?
Cóż, polski system. przestarzały jak cholera, bo nikt go nie rozwija, a nowych pakietów nie zainstalujesz, bo wysypiesz się z zależnościami.
Jeśli już czepiamy się Auroxa to polska grupa sympatyków rozwijała go pod nazwą Jazz Linux, ale od 2009 roku nic się nie rusza.
z polskich dystrybucji jest jeszcze KateOS, ale nierozwijana od 2009 roku.
---
Najbardziej dopracowaną i stabilną wg. mnie dystrybucją taką out-of-the-box jest PCLinuxOS. Ściągnij wersje z openboxem(koniec 2011 roku) - > całkiem przyjemnie działa i dobrze wyposażona.
A jeśli chcesz najnowszą to masz jeszcze wersję z xfce i lxde.
Lxde to to samo środowisko, które masz w Lubuntu teraz.

juniorps

  • Gość
jaką dystrybucję polecacie (polska wersja)??
« Odpowiedź #13 dnia: 2012-02-25, 00:54:18 »
o to się nazywa konkretna odpowiedz . open susa próbowałem montować , snow linux też jakieś błędy mi wyskakują . na dysku mam już xp, lubuntu , aurox, i jeszcze ze 3 dystrybucje , moje pytanie czy niechęć do instalowania kolejnych może być tym spowodowana że za dużo ich jest ?? dotarłem do wersji edulinux , czy ona nie była by najprostsza?? jeszcze sprawdzę tego pclinuxOS wypaliłem już ok 25 płyt z różnymi dystrybucjami - myślałem że łatwiej będzie wybrać . swoją drogą coraz bardziej sie nakręcam na tego linuxa
ostatnie pytanko czy to instalowanie w każdej dystrybucji jest tak skomplikowane??
bałem się jak ognia tego forum , a okazało się , że wypowiadają sie ludzie i szczerze chcą pomóc -troszkę słodzę ale zasługujecie na wielkie podziękowania fajnie jakby ludzie sie tak trzymali i pomagali sobie we wszystkim .
proszę o odpowiedzi na moje ostatnie pytania i zamykamy
albo sam sobie stworzę swoją dystrybucję hi hi nie ma rzeczy niemożliwych .
pozdrawiam

rilicek

  • Gość
jaką dystrybucję polecacie (polska wersja)??
« Odpowiedź #14 dnia: 2012-02-25, 09:21:42 »
@juniorps
Czas na wypalanie płyt poświęć na poznanie systemu. Wybierz sobie jedną dystrybucję, zainstaluj ją i spróbuj rozwiązać wszystkie napotkane problemy za pomocą google/forum. Jak po tygodniu jakiś istotny problem będziesz miał nie rozwiązany, zainstaluj kolejną dystrybucję.

Mówisz, że masz już 5 linuxów, czy one mają wspólny katalog home? Jeżeli tak, to ustawienia użytkownika mogą się z poszczególnych dystrybucji kłócić.

Czy każdy twój linux ma oddzielną partycję "/"?