Nowe posty

Autor Wątek: Libreoffice a drukowanie w poziomie  (Przeczytany 8368 razy)

hervenman

  • Gość
Libreoffice a drukowanie w poziomie
« dnia: 2011-09-08, 09:29:48 »
Witam,
Mam taki problem: Zainstalowałem Libreoffice 3.4.3. Niestety program nie chce drukować stron w poziomie, (drukując urywa tekst). W pionie jest wszystko ok. Próbowałem na 3 różnych drukarkach i to samo. Dodam, że Openoffice nie ma z tym problemu.
Znalazłem jednak takie rozwiązanie:
Klikam kolejno:
 Plik
 Ustawienia drukarki
 Właściwości
 Urządzenie
Jest tam karta Rodzaj języka drukarki - ustawiona jako PDF (domyślnie), gdy zmienię na ustawienia ze sterownika tzn.: PostScript (level from driver) to wtedy drukuje w poziomie i jest ok. Problem w tym, że Libreoffice nie pamięta tych ustawień i przy kolejnym uruchomieniu muszę znów zmienić PostScript. Może ktoś wie jak to zmienić na stałe?
System: Slackware 13.37 32 bit, paczka Libreoffice ze slackbuilds.org

płona

  • Gość
Libreoffice a drukowanie w poziomie
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-01-10, 18:11:23 »
Cześć.
Drukowanie w lo3.4 rzeczywiście jest troszkę spieprzone.
Spróbuj tak:
w terminalu:
libreoffice3.4-printeradmin
lub poszukaj odpowiednie pozycji w menu (u mnie jest to Biuro -> LibreOffice 3.4 - Zarządzanie Drukarką, ale używam mandrivy a nie slacka)
Zaznacz "Wyłącz obsługę standardu CUPS"
W tym momencie znikną Ci wszystkie zainstalowane w systemie (linux) drukarki.
Wyświetlane będą tylko drukarki:
Generic Printer
(o ile jest ustawiona, czyli ta która wyświetla się jako domyślna po wpisaniu w terminalu lpstat -t)

Po wykonaniu tych czynności stracisz możliwość drukowania spod LibreOffice, ale się nie przejmuj. Dalej tak:
Kliknij "Nowa drukarka"
Wybierz "Dodaj drukarkę" i kliknij "Dalej"
w tym momencie pojawi się okienko wyboru sterownika drukarki
Kliknij "Importuj"
teraz trzeba wybrać katalog ze sterownikami drukarek. U mnie jest to:
/usr/share/cups/model i tam są podkatalogi ze sterownikami drukarek (lepiej przejrzeć wcześniej przy pomocy midnigthcommandera). U ciebie może być gdzie indziej, nie znam układu katalogów slacka. Szukaj plików z rozszerzeniem *.ppd lub *.ppd.gz Drugie miejsce, gdzie są sterowniki drukarek to:
/etc/cups/ppd - to już niezależnie od dystrybucji, ale tam są tylko sterowniki drukarek zainstalowanych w systemie.
WAŻNE. Wskazujesz katalog ze sterownikami, nie konkretny plik.
Po wybraniu katalogu ze sterownikami w okienku "Wybór sterowników" pojawią się wszystkie sterowniki, które są we wskazanym przez Ciebie katalogu. Wybierz właściwy dla drukarki. Kliknij OK, upewnij się, że zaznaczony jest sterownik, który przed chwilą zaimportowałeś, kliknij Dalej.
Teraz trzeba podać wiersz polecenia dla instalowanej drukarki. Jeśli chcesz drukować na domyślną drukarkę linuksa, to wpisz po prostu
lp
Jeśli na jakąś inną do wpisz:
lp -d
Wielkość liter jest ważna! Wierszem polecenia dla drukarki może być też skrypt shell-a, perl-a idp, który potrafi przetworzyć potok, ale to za dużo na posta.
Kliknij Dalej. Możesz teraz zmienić nazwę drukarki i ewentualnie ustawić ją jako domyślną (dla LibreOffice, nie dla linuksa).

W ten sposób możesz dodać więcej drukarek do LibreOffice, możesz też użyć kilku sterowników dla jednej kolejki wydruku linuksa

hervenman

  • Gość
Libreoffice a drukowanie w poziomie
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-01-12, 08:32:00 »
Dzięki za odpowiedź :)
Rozwiązanie podane przez ciebie działa ale w moim przypadku (niestety) połowicznie.
Już wyjaśniam:
Mam 2 drukarki HP. Pierwsza podłączona jest bezpośrednio do kompa - na tej twoje rozwiązanie działa w 100% !!! :) thanx.
Natomiast druga to drukarka sieciowa. Nie wiem czemu w libreoffice3.4-printeradmin nie ma na liście  sterowników do tej drukarki mimo, że w /usr/share/cups/model/HP sterowniiki takie są (chodzi o: hp-color_laserjet_cp1515n-ps.ppd.gz).

Coś z tym fantem da się zrobić?

płona

  • Gość
Libreoffice a drukowanie w poziomie
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-02-08, 12:05:06 »
Cześć.
Sterowniki ppd do zainstalowanych drukarek są w katalogu /etc/cups/ppd. Tam musi być sterownik do tej drukarki (hp-color_laserjet_cp1515n-ps). Jeśli możesz na nią drukować z innych programów, to z LO też będzie można. W razie kłopotów otwórz okienko terminala i wpisz polecenie:
lpstat -t
Wynik skopiuj i wklej na forum z komentarzem która drukarka jest tą problemową. Coś zaradzimy.
Acha, w katalogu /etc/cups/ppd sterowniki nazywają się tak, jak drukarki w linuksie, np. ja mam hp4100 podłączoną do kolejki wydruku o nazwie laser20, więc sterownik nazywa się laser20.ppd. W ten sposób szukaj. Drukarka postscriptowa powinna też działać poprawnie se sterownikiem "Generic printer" tylko musisz pokazać dla niej kolejkę w libreoffice3.4-printeradmin:
lp -d

hervenman

  • Gość
Libreoffice a drukowanie w poziomie
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-02-08, 12:45:59 »
Problem rozwiązany!
Wielkie dzięki dla płona :)
Podałem lokalizację sterowników tak jak napisałeś: /etc/cups/ppd. Następnie do libreoffice3.4-printeradmin wpisałem taką nazwę drukarki jaką wypluł lpstat -t i ZADZIAŁAŁO! Drukuje piknie w poziomie tak jak chciałem. Jeszcze raz wielkie, wielkie dzięki.