Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
2024-03-27, 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Logowanie się / pliki lokalizacyjne / sudo  (Przeczytany 7369 razy)

  • Gość
Logowanie się / pliki lokalizacyjne / sudo
« dnia: 2012-02-14, 14:29:17 »
Witam!

1. Chciałbym mieć możliwość wyboru między dostępnymi sesjami w menedżerach logowania: XDM i slim. Czy jest to możliwe od 'strony graficznej', tak jak jest to rozwiązane w kdm / gdm?
2. Potrzebuję ustawić polską czciontę itp po zalogowaniu się. Obecnie używam slima + .xinitrc. .xinitrc jedynie zawiera:
#!/bin/bash
exec startfluxbox
Co potrzeba dodać?
3. Jak zmusić XDM do logowania przy pomocy pliku .xinitrc? Bodajże domyślnie nie jest to ustawione, bo .xinitrc został utworzony dopiero po instalacji slima.
4. Gdzie edytować ustawienia XDM, aby możliwym było odpalanie aplikacji graficznych z root'a / sudo?

Wszystkie problemy są ze sobą powiązane (ograniczają się do odpowiedniej konfiguracji menedżerów logowania), więc nie ma sensu by tworzyć kolejne, zbęde problemy.

  • Gość
Logowanie się / pliki lokalizacyjne / sudo
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-02-14, 17:39:40 »
Cytat: YeahPL
1. Chciałbym mieć możliwość wyboru między dostępnymi sesjami w menedżerach logowania: XDM i slim. Czy jest to możliwe od 'strony graficznej', tak jak jest to rozwiązane w kdm / gdm?
W SLiM-ie można. Odpowiada za to klawisz F1.

Problemem jest raczej to, że możliwe sesje muszą być wpisane do pliku /etc/slim.conf. Swego czasu proponowałem opiekunowi paczki w Debianie dołączenie skryptu, który automatycznie by slim.conf modyfikował: BTS #603734.

Co nie zmienia faktu, że SLiM jest martwym, zepsutym projektem. Polecam jak najszybciej zastąpić go czymś, co przynajmniej działa. W Debianie stabilnym (którego, o ile dobrze pamiętam, używasz) polecam zainstalować gdm, którego sam z Fluxboksem używałem (uruchamiał się co najwyżej o sekundę dłużej niż SLiM). W Debianie testowym i niestabilnym znajduje się obiecujący pakiet LightDM. Sam  nie miałem okazji go sprawdzić w praktyce, gdyż zanim go odkryłem, przesiadłem się na KDE i póki co zostaję przy KDM.

Cytat: YeahPL
2. Potrzebuję ustawić polską czciontę itp po zalogowaniu się.
Nie rozumiem.

Nie masz żadnego fontu z polskimi znakami diakrytycznymi? Zainstaluj chociażby fonts-liberation, ttf-dejavu czy ttf-mscorefonts-installer.

A może wciskając Alt+L nie pojawia się literka "ł”? Ja już od bardzo dawna nie miałem z tym żadnych kłopotów. W jakiej aplikacji sprawdzasz? Na dobry początek uruchom jako administrator polecenie
dpkg-reconfigure keyboard-configuration

  • Gość
Logowanie się / pliki lokalizacyjne / sudo
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-02-14, 20:23:42 »
@Minio
Nie dokońca zrozumiałeś o co mi chodzi.
1. F1 - okej, ale chciałbym mieć wybór między sesjami, tymi "dostępnymi" z /usr/share/xsessions - czyli, "tak, jak jest to rozwiązane w gdm/kdm". GDM osobiście pod debianem nie preferuję, miałem sporo problemów z nim, gdy na debianie zaczynałem dopiero pracować (jakieś dwa miesiące temu), a kdm jest lekko 'mułowaty'. Ale rozważę instalację środowiska KDE w wersji podstawowej jako czegoś "bardziej rozszerzonego".
2. Font polski jest, ale nie mam ustawionych polskich plików lokalizacyjnych, czy jakkolwiek to się nazywa - a chodzi głównie o polskie menu w aplikacjach i manuale - nie zawsze do końca wiem, o co chodzi.


Znasz może ktoś rozwiązanie na 3 i 4?

Offline vanhelzing

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 314
    • Zobacz profil
Logowanie się / pliki lokalizacyjne / sudo
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-02-15, 09:41:37 »
Ad 3) "~/.xinitrc" jest wywoływany przez "xinit" oraz "startx" i nie jest wywoływany przez xdm. Prędzej użyj "~/.profile" lub "~/.xprofile".

Ad 4) Użyj powłoki logowania roota "su -".
su [color=#FF0000]-[/color]
sudo su [color=#FF0000]-[/color]
sudo su -c komenda [color=#FF0000]-[/color]
i t.d. (zwróć uwagę na myślnik w składni su)

  • Gość
Logowanie się / pliki lokalizacyjne / sudo
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-02-15, 18:02:17 »
Cytat: YeahPL
1. F1 - okej, ale chciałbym mieć wybór między sesjami, tymi "dostępnymi" z /usr/share/xsessions - czyli, "tak, jak jest to rozwiązane w gdm/kdm".
Tak jak pisałem -- sesje muszą być wpisane do pliku /etc/slim.conf. Ten program tak ma i nic z tym nie zrobisz. Jest przestarzały, porzucony i to tylko jedna z wielu jego wad. Osobiście szczerze odradzam jego używanie.

W sumie to całkiem niezły pomysł na skrypt -- odczytywanie plików .desktop z /usr/share/xsessions/ i na ich podstawie modyfikowanie /etc/slim.conf. Nie powinno to zresztą być szczególnie skomplikowane zadanie. Taki skrypt można by dopisać do crona albo /etc/rc.local, aby się w miarę często aktualizował.

Albo śledzić zmiany w katalogu /usr/share/xsessions/ i przy dodaniu/usunięciu pliku wywoływać wyżej wymieniony skrypt. Ale to by wymagało trochę więcej pracy.


Cytat: YeahPL
2. Font polski jest, ale nie mam ustawionych polskich plików lokalizacyjnych, czy jakkolwiek to się nazywa - a chodzi głównie o polskie menu w aplikacjach i manuale - nie zawsze do końca wiem, o co chodzi.
Polskie strony man są w pakiecie manpages-pl. Ale zazwyczaj są one bardzo zdezaktualizowane -- ja od dawna korzystam z podręczników anglojęzycznych.

Niektóre (co większe) programy spolszczenia mają w osobnych pakietach, np. LibreOffice czy KDE. Zazwyczaj nazwa pakietu zawiera "l10n-pl" albo "i18n-pl".

Co do innych programów -- powinno działać od ręki. Masz wygenerowane polskie locale oraz ustawione zmienne systemowe LC_ALL i LANG?

  • Gość
Logowanie się / pliki lokalizacyjne / sudo
« Odpowiedź #5 dnia: 2012-02-15, 23:41:37 »
@vanhelzing
"cannot open display"

@Minio
Skrypt skryptem, o pisaniu skryptów pojęcia nie mam. W każdym razie, sprawa ta jest częściowo rozwiązana - wykorzystam to, co przekazał vanhelzing. A jeśli chodzi o "zmienne systemowe LC_ALL i LANG" to czy mógłbyś co nieco rozszerzyć? Pojęcia nie mam o co chodzi.

  • Gość
Logowanie się / pliki lokalizacyjne / sudo
« Odpowiedź #6 dnia: 2012-02-16, 13:08:47 »
Cytat: YeahPL
A jeśli chodzi o "zmienne systemowe LC_ALL i LANG" to czy mógłbyś co nieco rozszerzyć? Pojęcia nie mam o co chodzi.
Wklej wynik polecenia locale.

Poza tym przydałoby się więcej informacji na ten temat:
czy interfejsy są po angielsku od kiedy używasz tego systemu, czy kiedyś były po polsku, ale "zrobiły się" angielskie? W tym drugim wypadku: kiedy to się stało? Co się zmieniło (aktualizowałeś coś, grzebałeś w plikach itp.)?
możesz pokazać zrzut ekranu dokładnie pokazujący co masz na myśli? Jak jest i jak -- wg Ciebie -- powinno być?

Pewnie będzie potrzebnych jeszcze parę danych, ale na razie zobaczmy.

  • Gość
Logowanie się / pliki lokalizacyjne / sudo
« Odpowiedź #7 dnia: 2012-02-16, 14:04:41 »
Po konfiguracji slima, gdy sesja była ładowana z .xinitrc, który (jak wspomniałem wcześniej) zawierał jedynie:
#!/bin/bash
exec startfluxbox
... Jedyne o co mi chodzi, to polecenia mające na celu ładowanie polskich plików lokalizacyjnych. Wynik polecenie locale jest ok (a obecnie używam kdm):
LANG=pl_PL.UTF-8
LANGUAGE=
LC_CTYPE="pl_PL.UTF-8"
LC_NUMERIC="pl_PL.UTF-8"
LC_TIME="pl_PL.UTF-8"
LC_COLLATE="pl_PL.UTF-8"
LC_MONETARY="pl_PL.UTF-8"
LC_MESSAGES="pl_PL.UTF-8"
LC_PAPER="pl_PL.UTF-8"
LC_NAME="pl_PL.UTF-8"
LC_ADDRESS="pl_PL.UTF-8"
LC_TELEPHONE="pl_PL.UTF-8"
LC_MEASUREMENT="pl_PL.UTF-8"
LC_IDENTIFICATION="pl_PL.UTF-8"
LC_ALL=

  • Gość
Logowanie się / pliki lokalizacyjne / sudo
« Odpowiedź #8 dnia: 2012-02-17, 23:13:17 »
Locale wyglądają w porządku.

Proszę nie ignorować dalszej części wiadomości, skoro o coś pytam, to znaczy że może mi to pomóc w rozwiązaniu Twojego problemu.
Cytat: Minio
czy interfejsy są po angielsku od kiedy używasz tego systemu, czy kiedyś były po polsku, ale "zrobiły się" angielskie? W tym drugim wypadku: kiedy to się stało? Co się zmieniło (aktualizowałeś coś, grzebałeś w plikach itp.)?
możesz pokazać zrzut ekranu dokładnie pokazujący co masz na myśli? Jak jest i jak -- wg Ciebie -- powinno być?

  • Gość
Logowanie się / pliki lokalizacyjne / sudo
« Odpowiedź #9 dnia: 2012-02-19, 23:15:55 »
Więc.
Interfejsy angielskie pojawiły się po tym, jak odpalałem sesję za pomocą pliku .xinitrc. Zawartość tego pliku podałem gdzież wyżej. Wcześniej używałem XDM, po tym zainstalowałem slima i w jego pliku konfiguracyjnym ustawiłem odpowiednio, aby startował sesję z .xinitrc i stąd "interfejsy angielskie". Jak było - interfejsy były po polsku. Jak powinno być - chciałbym interfejsy polskie. Już bardziej łopatologicznie nie potrafię, w zasadzie powtarzam tylko to, co zawarłem we wcześniejszych postach.