Nowe posty

Autor Wątek: Montowanie partycji / olewanie /etc/fstab przez system  (Przeczytany 3107 razy)

  • Gość
Witam!
Przykładowo w /etc/fstab mam wpis:
/dev/sdb1 /mnt/1 fat rw,user,noauto 0 0
Przy podłączeniu pendrive'a system "olewa" ten wpis i automatycznie montuje mi tę partycję. Menedżer plików to thunar, thunar-volman jest zainstalowany. Dałoby radę naprawić ten błąd? I jaki wpis zastosować, jeżeli urządzenie /dev/sdb miałoby więcej, niż jedną partycję? System - debian 6.0.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Montowanie partycji / olewanie /etc/fstab przez system
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-02-12, 10:06:47 »
Tuz po starcie systemu, zanim uruchomisz thunara, i jakikolwiek inny program wpisz w konsoli polecenie mount bez parametrów, oczywiście z wpiętym pendrivem

I wklej wynik
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

  • Gość
Montowanie partycji / olewanie /etc/fstab przez system
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-02-12, 13:11:11 »
Opcja noauto nie robi tego co myślisz, że robi. Ona powoduje, że partycja nie będzie montowana przez polcenie mount -a; nie zapobiega montowaniu partycji w ogóle.

W Debianie Squeeze thunar-volman używa HAL-a. HAL był bardziej konfigurowalny niż udisks, którego używają nowsze dystrybucje. Przy odrobinie szczęścia powinieneś znaleźć jakąś dokumentację opisującą, jak zapobiegać automatycznemu montowaniu określonych urządzeń.

Niemniej niezbyt rozumiem Twój problem. Zainstalowałeś thunar-volman, który automatycznie montuje urządzenia przenośne, ale nie chcesz, żeby urządzenia przenośne były automatycznie montowane. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się być usunięcie thunar-volman.

Osobiście jednak pozwoliłbym thunarowi robić to, co do niego należy. Mamy XXI wiek, potrzeba dopisywania urządzeń przenośnych i płyt CD do fstab już dawno minęła.

  • Gość
Montowanie partycji / olewanie /etc/fstab przez system
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-02-12, 21:26:32 »
@roca
/dev/sda4 on / type ext4 (rw,errors=remount-ro)
tmpfs on /lib/init/rw type tmpfs (rw,nosuid,mode=0755)
proc on /proc type proc (rw,noexec,nosuid,nodev)
sysfs on /sys type sysfs (rw,noexec,nosuid,nodev)
udev on /dev type tmpfs (rw,mode=0755)
tmpfs on /dev/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev)
devpts on /dev/pts type devpts (rw,noexec,nosuid,gid=5,mode=620)
/dev/sda1 on /mnt/sda1 type fuseblk (rw,allow_other,blksize=4096,default_permissions)
/dev/sda2 on /mnt/sda2 type fuseblk (rw,allow_other,blksize=4096,default_permissions)
/dev/sda3 on /mnt/sda3 type ext4 (rw)
fusectl on /sys/fs/fuse/connections type fusectl (rw)
@Minio
Pakiet thunar-volman został zainstalowany dlatego, że "standardowo" thunar nie wykrywał mi pamięci przenośnych. Thunar w ogóle nie wykrywa partycji na urządzeniu sda, gdzie zainstalowany jest debian, dlatego na stałe dopisałem je do fstab. Problem nie tylko istnieje teraz, ale istniał także na "pełnowymiarowym" środowisku XFCE (pod kontrolą debiana oczywiście, na SUSE bodajże przy tej samej lub bardzo zbliżonej konfiguracji 'pakietowej' było to jakoś inaczej rozwiązane). Obecnie loguję się przez XDM na fluxboxa, innych środowisk graficznych NIE posiadam. Przykładowo dolphin nie posiada owych problemów, tyle tylko, że nie chcę kolejnego bałaganu w zależnościach.

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
Montowanie partycji / olewanie /etc/fstab przez system
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-02-13, 23:55:38 »
YeahPL, jest tak, jak podejrzewałem. W twoim listingu nie ma nic o sdb1, czyli system nic nie olewa.

Sprawa sie ma tak, jak opisał Minio. Uprawnienia do montowania partycji uzyskał Thunar, który wykorzystuje do tego HAL.

Zauważ, że bez uprawnień roota można zamontować daną partycję poleceniem halmount. Poczytaj trochę n/t tego polecenia.

Ty niejako nakazałeś thunarowi, aby wykonywał to polecenie za ciebie, stąd efekt "automatycznego" montowania partycji przez system.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

  • Gość
Montowanie partycji / olewanie /etc/fstab przez system
« Odpowiedź #5 dnia: 2012-02-14, 13:43:24 »
Aa, tak się ma sprawa. Poczytam, poczytam, dziękuję za info.