Nowe posty

Autor Wątek: problem z dyskiem Knoppix  (Przeczytany 5498 razy)

Skylean

  • Gość
problem z dyskiem Knoppix
« dnia: 2012-02-05, 20:51:39 »
Witam mam problem, mianowicie mam lapka ktory lezal na szafie jakies 2~3 lata z rozbita matryca, ostatnio stwierdzilem ze wymienie te matryce tak tez zrobiliem i ujawnil sie kolejny problem otoz, po starcie wyskakuje komunikat 'missing opertating system', pomyslalem ze odpale recovery CD i po sprawie... przy recovery CD wyskakuje komunikat 'cannot to set temp path to work in' i czerwony wielgasny ERROR, ok wiec stwierdzilem moze cos sie pierdzieli z dyskiem zagladam do biosu i w biosie 'NIBY' go wykrywa chociaz nie jestem tego pewien bo jak wchodze w opcje widze "HDD sata: 3m-st9120822AS", i tu wlasnie nie wiem czy tak powinno podawac w biosie nazwe dysku?? Ok wiec odpalilem knoppixa i chcialem sformatowac dysk ale nic z tego, odpalam gpart i nic auto/disk/ to samo
 cfdisk /dev/hdb -> FATAL ERROR: Cannot open disk drive
 fdisk /dev/hdb -> Unable to open /dev/hdb

 Jeszcze jakies pomysly czy juz mam sobie kupowac nowy dysk??

aha jeszcze jedno info jak robie

 fdisk -l wyskakuje mi

 Disk /dev/sda: 120gb 255 heads, 63sectors/track, 14690 cylinders
 Units = cylinders of 16065 * 512 = 8.... bytes
 Sector size (logical/pysical) 512 bytes / 512 bytes
 I/O size (minimum/optimal) 512 / 512 bytes
 Disk identifer: 0xa...

 a pozniej

 Device / Boot / Start1 / End / Blocks / ID / system
 /dev/sda1 / * / 1 / 14594 / 117218304 /6 / fat16

wiec moze ktos pomoc jak sformatowac ten dysk uzywajac knoppixa albo jak sprawdzic czy ten dysk jest jeszcze do uzytku...

rilicek

  • Gość
problem z dyskiem Knoppix
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-02-05, 20:59:11 »
Spróbuj
umount /dev/sda1
fsck /dev/sda1
Jak nie da się naprawić
cfdisk

Skylean

  • Gość
problem z dyskiem Knoppix
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-02-05, 21:23:38 »
umount: /dev/sda1 is not mounted (according to mtab)

fsck: fsck.ext2: invalid argument while trying to open /dev/sda1

The superbloc could not be read or does not describe a correct ext2 filesystem. If the device is valig and it really contains an ext2 filesystem (and not swap or ufs or something else), then the superblock is corrupt, and you might try running e2fsck with and alternate superblock: e2fsck -b 8193

a tym cfdiskiem wyskakuje mi tabelka

Name / Flags / Part Type / FS Type / Label / Size
 nic / nic / Pri Log / Free Space / nic / nic / 117600..
sda1 / nic / Primary / Linux / nic / nic / 0.01
 nic / nic / Pri Log / Free Space / nic / nic / 117600..

hm moge stworzyc nowa partycje przy uzyciu cfdisk tylko Logic czy Primary?

Wybralem Primary ta wieksza i jakies 2gb logicial zmienilem system plikow na Fat16

i wyskakuje mi No primary patitions are marked bootable. DOS MBR cannot bot this. reboot to updateToggle bootable flag of the current partitione(8), kpartx(8) sprawdze co sie dzieje po resecie

eh niby zrobily sie te partycje ale lipa wkladam recovery cd i dalej wyskakuje mi cannot set temp path to work in ._________. wiec moze cos zle zrobilem jednak...

Skylean

  • Gość
problem z dyskiem Knoppix
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-02-05, 22:27:37 »
lipa nie wiem co jeszcze mozna zrobic za kazdym razem jak wpisuje

cfdisk /dev/sda1

pojawia sie tabelka zeby zrobic partycje robie jedna wielka na caly dysk probowalem wybrac logic/prim system plikow 84 OS/2 bootable wyskakuje zeby zrobic reset robie odpalam cfdisk i nic pusto

rilicek

  • Gość
problem z dyskiem Knoppix
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-02-06, 00:20:21 »
Zrób ext4 - system plików 83.
Poza tym, jeżeli zaorałeś już cały dysk, uruchom płytę instalacyjną i zainstaluj system od nowa. Instalator powinien sam zrobić ci rozkład partycji.

PS.
Którą wersję Knoppixa próbujesz zainstalować?

Skylean

  • Gość
problem z dyskiem Knoppix
« Odpowiedź #5 dnia: 2012-02-06, 10:48:06 »
ADRIANE-KNOPPIX_V6.7.0CD-2011-08-01-EN.iso

Sek w tym ze skoro nie wiem czy ten dysk jest uszkodzony czy nie jest tylko cos sie popierdzielilo chcialem zrobic format dysku knoppixem usunac partycje i zrobic od nowa bo vista tego nie potrafi wyskakuja mi errory ktore podalem wyzej ale ze ciemna masa ze mnie to nie wiem jak poprawnie wykonac te czynnosci...

aha jeszcze jedno pytanie co do tego cfdisk mam wpisywac

cfdisk /dev/sda1 tak?
bo przy samym cfdisk wywala mi error 'Bad primary partition 0:...'

i jeszcze jedno pytanie wpisuje

cfdisk /dev/sda1
robie new wybieram okolo 120gb, Part type: Primary, FS System: Linux (83), Flags: Boot

no i daje write potwierdzam yes enter i wyskakuje mi:

reboot to update Toggle bootable flag of the current partitione(8), kpartx(8) or...

tak to ma wygladac?? .___.

no zrobilem ext4 teraz jak wpisuje cfdisk /dev/sda1 wyswietla mi sie niby ta partycja

ale teraz probojac zainstalowac knopixa na dysku wyskakuja mi opcje dot. wyboru partycji "Not enough swap space found, No usable install-partition found' :| chyba nic z tego nie bedzie :/

ok jeszcze log smarta:
http://sharetext.org/C589

moze ktos sie zna i powie cos na podstawie tego

aaa i jeszcze jedno pytanie troche odbiegajace od tematu jak odpalilem tego knoppixa na drugim kompie i uruchomilem full x session normalnie wyswietlal mi sie na dole pasek podobny do tego z windy za to jak odpalam to na tym z uszkodzonym dyskiem taki pasek sie nie pokazuje ocb??

Offline

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil
problem z dyskiem Knoppix
« Odpowiedź #6 dnia: 2012-02-06, 18:27:19 »
Wyzeruj dysk poleceniem
dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=1M

Skylean

  • Gość
problem z dyskiem Knoppix
« Odpowiedź #7 dnia: 2012-02-06, 18:43:50 »
erm powinienem zobaczyc jakis %postepu czy dysk powinien jakis dzwiek wydawac bo jak wpisalem to teraz tylko mi miga
_
pod tym co wpisalem... rozumiem ze zapelnia to kazdy bit dysku zerem ale co to mi da?

ok wyzerowalo sie f8 00dd: writing '/dev/sda': No spaceleft on device...' i dalej podane ile wszystkiego w jakim czasie

rilicek

  • Gość
problem z dyskiem Knoppix
« Odpowiedź #8 dnia: 2012-02-06, 19:21:07 »
Nie ma paska postępu. Musisz uzbroić się w cierpliwość.

Skylean

  • Gość
problem z dyskiem Knoppix
« Odpowiedź #9 dnia: 2012-02-06, 19:59:07 »
ok teraz to juz nic nie moge zrobic

fdisk -l nie dziala
cfdisk /dev/sda1 dev/sda samo cfdisk wyskakuje error "fatal error: cannot open disk drive'

rilicek

  • Gość
problem z dyskiem Knoppix
« Odpowiedź #10 dnia: 2012-02-06, 20:30:29 »
Sprawdź czy tera nie chce Ci się Knoppix zainstalować. Może wypróbuj jakąś inną dystrybucję dla pewności.

Skylean

  • Gość
problem z dyskiem Knoppix
« Odpowiedź #11 dnia: 2012-02-06, 20:39:35 »
niestety knopix dalej sie nie chce instalowac tak jak nie chcial to samo z recovery cd z vista w nocy sciagne ubuntu sobie ale watpie ze to cos zmieni wydaje mi sie ze lipa i dysk caly do wymiany...

Skylean

  • Gość
problem z dyskiem Knoppix
« Odpowiedź #12 dnia: 2012-02-07, 10:13:24 »
ok proba instalacji ubuntu tez sie nie powiodla installator w polowie wykryl ze dysk jest uszkodzony, zastanawia mnie bo gdzies kiedys cos takiego robilem ze znajomym, czy nie mozna uszkodzonych sektorow odseparowac tracac miejsce z dysku bylo chyba takie cos mozliwe co??

Offline

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil
problem z dyskiem Knoppix
« Odpowiedź #13 dnia: 2012-02-07, 18:18:00 »
Zapisywanie uszkodzonych bloków do pliku
badblocks /dev/sda1 > badblocks.txt
Oznaczenie w systemie by nie przechowywał danych w uszkodzonych blokach
fsck -t ext3 -l badblocks.txt /dev/sda1