Nowe posty

Autor Wątek: Kubuntu 11.10 czy Mint 12?  (Przeczytany 2934 razy)

danone

  • Gość
Kubuntu 11.10 czy Mint 12?
« dnia: 2012-01-29, 20:57:14 »
Witajcie

Postanowiłem zainstalować sobie jako drugi system coś na bazie Linuxa.
Dokonując researchu niekończenie dużej ilości recenzji, opinii, felietonów itp mój ostateczny wybór padł na środowisko kde. Chodziło mi o coś lżejszego niż obecnie np. Ubuntu, ale nie ukrywam że pod względem estetycznym odpychało mnie Xubuntu czy Lubuntu. Ważnym czynnikiem jest dla mnie popularnośc systemu, a więc wsparcie i dostępność oprogramowania..
Jako wieloletni użytkownik Windowsa na pewno mam pewne przyzwyczajenia i wzroce zachowań których wypadałoby sie pozbyć. Nie znaczy że szukam prostego systemu - posiadam też sporą dozę samozaparcia, a przy okazji przesiadki na Linuxa chiałbym sie o nim czegoś nauczyć, a nie być tylko prowadzonym za rączkę. W drugą strone też nie chciałbym przeginać - lektura grubej ksiązki z wierszami poleceń na samym starcie odpada.

No więc mniej więcej widzicie moją motywację i podejcie do sprawy. Teraz pozostaje pytanie - który z tych systemów będzie najbardziej zgodny z ww. "filozofią"?
Prosiłbym o konstruktywne argumenty doświadczonych użytkowników na temat tych obydwu systemów.
Naprawdę jestem w kropce jeśli chodzi o ostateczną decyzję. Mint jest co prawda na 1. miejscu w rankingu DistroWatch, ale z drugiej strony trochę wstrzemieźliwych recenzji przeczytałem na jego temat. Testowanie obu systemów na ten moment odpada - chcę po prostu przysiąść do jednego i wgłębic się w tajniki obsługi oraz poznać możliwości.

A, byłbym zapomniał, jeszcze jedna informacja która doprecyzuje temat. Ogólnie jestem przeciwny klonom klonów, ale mając na uwadze pozytywne relacje na temat polskiej wersji, pytanie powinno raczej brzmieć" Mint, Miętowy Remix czy Kubuntu?

rilicek

  • Gość
Kubuntu 11.10 czy Mint 12?
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-01-29, 21:36:50 »
Cytat: danone
.... Jako wieloletni użytkownik Windowsa na pewno mam pewne przyzwyczajenia i wzroce zachowań których wypadałoby sie pozbyć. Nie znaczy że szukam prostego systemu - posiadam też sporą dozę samozaparcia...
No to będziesz miał dobry sprawdzian swojego samozaparcia ;)
Wracając do tematu.
Popularny tak ale nie za bardzo, bo na każde podstawowe pytanie dostaniesz odpowiedź: google. Jak distro jest za mało popularne na odpowiedź będziesz czekał długo, choć nie zawsze jest to regułą.
Jak KDE to pomyśl jeszcze o openSUSE albo o Debianie (muszę to napisać, żeby Lord nie dał mi bana ;))
Na razie openSuse nie dał mi się we znaki, więc nie miałem jeszcze możliwości przetestować Debiana. ;)

  • Gość
Kubuntu 11.10 czy Mint 12?
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-01-29, 21:57:56 »
KDE znajdziesz w repozytoriach każdej choć odrobinę liczącej się dystrybucji, więc nie musisz się ograniczać tylko do tych kilku systemów (chociaż, oczywiście, możesz).

Podstawą dla Minta jest Ubuntu (chyba że mówimy o LMDE, dla którego podstawą jest Debian, tak samo jak dla Ubuntu). Te systemy nie różnią się aż tak istotnie, aby przejście z jednego na drugi miało być jakimś ogromnym wyczynem. W Mincie jest trochę programów stworzonych przez twórców Minta, których nie znajdziesz w Ubuntu, to właściwie wszystko. Zdecydowana większość poradników napisanych z myślą o jednej z tych dystrybucji może być bez zmian zastosowana na drugiej z nich. Obie również cieszą się dużą popularnością, więc z poszukiwaniem pomocy nie powinno być większych problemów (obie mają mniej czy bardziej oficjalne polskojęzyczne fora internetowe).

Jednocześnie, z jakiegoś powodu, Mint zawsze działał u mnie stabilniej i wydajniej niż Ubuntu. Jakoś w 2008 roku pobrałem najnowsze wersje Minta i Ubuntu; Ubuntu nie potrafił się połączyć z Internetem (zwykłe połączenie po kablu z DHCP, żadnych cudów), co Mintowi nie sprawiło najmniejszych problemów.

Mając wybór pomiędzy Ubuntu a Mintem, zdecydowanie wybrałbym Minta. Chociaż muszę przyznać, że pomimo całego mojego krytycyzmu dla Canonical i Ubuntu, Unity zrobiło na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Z drugiej strony Unity jest dostępne właściwie tylko na Ubuntu, więc jeżeli się do niego przyzwyczaisz, to zmiana dystrybucji będzie dla Ciebie dość problematyczna (bo wymagająca zmiany tychże przyzwyczajeń). Jeżeli wybierzesz KDE (tak jak piszesz) to nie będziesz miał tego problemu.

Ale spójrz prawdzie w oczy -- ja napiszę że lepszy jest Mint, za chwilę ktoś napisze że lepsze jest Ubuntu. I komu tu wierzyć? Niestety, póki sam nie spróbujesz, nie będziesz wiedział. Przygotuj się więc na to, że i tak wypróbujesz oba systemy (a jeżeli Linux Ci się spodoba, to prędzej czy później spróbujesz również inne dystrybucje).

Cieszy mnie, że dostrzegasz swoje przyzwyczajenia z Windowsa i potrzebę ich zmiany. To dobrze rokuje na przyszłość :) .

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Kubuntu 11.10 czy Mint 12?
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-01-29, 23:46:06 »
Zanim wybierzesz kubuntu czy też minta to może wypróbuj sobie obydwa na virtualbox-ie?A po czasie testowania zainstalujesz sobie obok windowsa linuxa.  Pozdrawiam

rilicek

  • Gość
Kubuntu 11.10 czy Mint 12?
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-01-30, 08:54:20 »
Cytat: Andrew_66
Zanim wybierzesz kubuntu czy też minta to może wypróbuj sobie obydwa na virtualbox-ie?A po czasie testowania zainstalujesz sobie obok windowsa linuxa.  Pozdrawiam
Najlepiej testować na rzeczywistym sprzęcie. Równie dobrą metoda jest uruchomienie systemu z LiveCD, dodatkowo ma się pewność, że jak się uruchmi LiveCD nie powinno być problemów z normalną instalacją na danym komputerze.
Najlepiej jest znaleźć w domu starty dysk (może być 20GB) i na nim ćwiczyć :)