Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: LibreOffice czy OpenOffice ?  (Przeczytany 4878 razy)

ktr

  • Gość
LibreOffice czy OpenOffice ?
« dnia: 2012-01-26, 17:16:59 »
Niedawno dowiedziałem się o istnieniu LibreOffice .. do tej pory używałem OpenOffice które zostało przejęte przez Oracle i jakby stało w miejscu. Czy przyszłość programów typu biurowych dla Linuksa to LibreOffice ? czy zostac przy starym dobrym OpenOfficie ? przy okazji jak wygląda sprawa pisania makropoleceń w LibreOffice ? czy różni się to jakoś od tego do czego zdążyłem przyzwyczaić się w OO. Wiadomo .. najlepiej samemu spróbować ale chciałbym najpierw poznać opinie ludzi którzy używali OpenOffice i mieli do czynienia bądź też przesiedli się na Libre.

dezerter85

  • Gość
LibreOffice czy OpenOffice ?
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-01-26, 21:10:09 »
To jest póki co to samo pod różnymi nazwami...

Offline Robert

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2516
    • Zobacz profil
LibreOffice czy OpenOffice ?
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-01-26, 21:46:26 »
Póki co - niekoniecznie. Mnie LibreOffice rozczarował. Mimo, ze wygląda prawie identycznie, to jednak nie jest ten sam program.. Już nie pamiętam teraz, która funkcja mi nie zadziałała. Fakt, ze z zadowoleniem wróciłem do OpenOffice.
Zanim popełnisz grafomaństwo: 1 | 2 | 3
Baza RPM Jak szukać informacji

Offline

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 170
    • Zobacz profil
LibreOffice czy OpenOffice ?
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-01-28, 22:47:02 »
Obecnie LibreOffice dynamicznie rozwija się a OpenOffice stoi w miejscu od ponad roku. Myślę, że to jest już początek końca OpenOffice. Najnowszą wersją LibreOffice jest 3.4.5 i uważam, że ta wersja działa bardzo stabilnie. Przynajmniej u mnie.

zebra

  • Gość
LibreOffice czy OpenOffice ?
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-01-28, 22:52:58 »
LibreOffice ma kłopoty z drukowaniem w pionie. Ale ponoć da się to ustawić.
Poza tym nie zauważyłem różnic z OO. Może tylko "na razie".

  • Gość
LibreOffice czy OpenOffice ?
« Odpowiedź #5 dnia: 2012-01-29, 13:41:11 »
Oracle przekazał OOo Apache Foundation. Jest tam jakaś garstka ludzi, którzy mają zamiar coś przy projekcie dłubać, ale na razie jeszcze nawet nie przenieśli się w całości z infrastruktury technicznej Oracle do AF. Poza ambitnymi planami i dobrymi intencjami raczej nie mają czym się pochwalić.

Z drugiej strony mamy The Document Foundation, rozwijające LibreOffice, które skupiło większość dotychczasowych twórców oraz społeczność. Wydają dwie nowe duże i dwanaście poprawkowych wersji w roku. Dodawane poprawki są w większości mało zauważalne (chociaż nie wszystkie), ale "pod maską" zmienia się bardzo wiele -- przede wszystkim programiści sprzątają kod. Dzięki temu program powinien działać szybciej, a wprowadzanie dalszych poprawek powinno być łatwiejsze. Można mieć nadzieję, że w ciągu najbliższego roku-dwóch kod zostanie doprowadzony do takiego stanu, że wprowadzane poprawki będą już lepiej widoczne dla użytkowników. Np. zespół węgierskich programistów pracuje nad tym, aby z Writera zrobić sensowne narzędzie DTP.

LibreOffice rozwija się bardzo dynamicznie; czasem mam nawet wrażenie, że zbyt dynamicznie, ponieważ miałem w LO pewne problemy ze stabilnością. Chociaż może to być kwestia paczek w Debianie i wszystko wskazuje na to, że problemy te należą już do przeszłości (ostatnimi czasy nic podobnego nie zauważyłem).

Ponadto większość dystrybucji przeszła z OOo do LO.

Tak więc na korzyść LO przemawiają:
- aktywny rozwój (chociaż można polemizować na temat słuszności obranego kierunku)
- duża i aktywna społeczność
- dostępność w dystrybucjach

Natomiast na korzyść OOo przemawiają właściwie tylko:
- większa stabilność (?)
- brak regresji
Przy czym oba wynikają z tego, że projekt jest zamrożony (aby nie powiedzieć "martwy").
- znana marka

Osobiście opowiadałbym się za tym pakietem, który jest dostępny w repozytoriach dystrybucji, której używasz -- czyli niemal na pewno LibreOffice. W przypadku wątpliwości, warto również obejrzeć dzienniki zmian (3.4 i 3.5, które powinno być dostępne w ciągu najbliższych dwóch tygodni). Część osób preferuje pozostanie przy OOo dopóki LO nie stanie się wystarczająco dojrzałe, ale myślę, że ten argument jest coraz mniej przekonujący -- kolejne wersje LO są coraz lepiej dopracowane i uważam, że niektóre wersje już są wystarczająco dojrzałe.

sIMson

  • Gość
LibreOffice czy OpenOffice ?
« Odpowiedź #6 dnia: 2012-01-29, 14:01:28 »
OpenOffice na razie nie rusza się od długiego czasu. Z LibreOffice nie mam żadnych problemów i dlatego korzystam właśnie z LO. Jeśli nie masz jakichś wybitnych powodów by zostać przy OpenOffice to polecam LibreOffice.

ktr

  • Gość
LibreOffice czy OpenOffice ?
« Odpowiedź #7 dnia: 2012-01-29, 20:39:42 »
Dziś zainstalowalem LibreOffice i powiem szczerze że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony .. pierwsze co się rzuca w oczy to splash bez logo oracle, zmieniony i zarazem unowocześniony wygląd, makra działają bez żadnych problemów (w oo trzeba było doinstalowywać wtyczkę) a reszta chyba jak w OO. Póki co zostanę przy Libre .. bo chyba dwóch instalacji na jednym komputerze nie można mieć ? pliki wykonywalne w OO i LO nie różnią się przecież nazwa.

  • Gość
LibreOffice czy OpenOffice ?
« Odpowiedź #8 dnia: 2012-01-29, 21:37:24 »
Cytat: ktr
bo chyba dwóch instalacji na jednym komputerze nie można mieć ? pliki wykonywalne w OO i LO nie różnią się przecież nazwa.
Na Windowsie podobno nie ma z tym najmniejszego problemu, więc na Linuksie też większego nie powinno.

LO instalujesz z repozytorium i masz binaria w $PATH.
OOo instalujesz z paczki ze strony i wszystko wrzuca się do /opt, którego domyślnie nie ma w $PATH. Musisz sobie zrobić skrót albo inny alias, aby nie wpisywać za każdym razem długiej ścieżki bezwzględnej do pliku uruchomieniowego.

Podobno jednak nie lubią być one uruchomione w tym samym czasie.

Ja bym tak to widział, ale przyznam szczerze, że nie próbowałem.

Być może poniższe dokumenty będą pomocne:
http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Run_OOo_versions_parallel
http://wiki.documentfoundation.org/Installing_in_parallel